CHP’nin genç milletvekili aday adayı Fulya Alçay, Güzelbahçe Yaka Mahallesi’nde kurulan pazarda hem alış-veriş yaptı, hem de esnafıyla sohbet ederek sorunlarını dinledi. Sebze ve meyve fiyatlarındaki artış karşısında vatandaşın ezildiğini belirten Alçay, 6 ay önce 100-150 liralık pazar alışverişine bugün 330 lira ödediğini belirterek şunları söyledi:

FATURAYI HALK ÖDÜYOR

“6 ay önce aynı pazardan bir buçuk liraya aldığım yumurta 3 lira olmuş, iki buçuk liralık yeşillikler 5 liraya çıkmış, kilosunu on iki liradan aldığım domates 25 lira olmuş, yedi buçuk liralık patates ve soğan 15 liraya çıkmış, bir demet adaçayı 20 lira olmuş, 200 gram cam kavanoz turşuyu 30 liraya alabildim. Daha önce yirmi liraya aldığım orta boy ekşi mayalı ekmek 35 lira olmuş. Velhasıl iki kişilik bir aile olarak haftalık pazar harcamasına tam 330 lira verdim. Bu hayat pahalılığında asgari ücretli, emekli kısacası dar gelirli çok zor günler geçiriyor. Peynirin kilosu, 150-200lira, etin kilosu 200-500 arasında. Mutfakta yangın var. İnsanlar o kadar zor durumda ki, bir çocuk karne hediyesi olarak ailesinden et almasını istiyor. Bu yaşıma geldim, böyle bir karne hediyesini ilk kez duydum. Eylül aylarında dolar kuru 18,25 lira, bugün ise 18,75 lira; dolar kurunda artış olmamasına rağmen her şey iki katı fiyatında! Yandaş marketlere çekilen peşkeşlerin faturasını halk ödüyor! CHP iktidarında tüm bu kesimler rahat nefes alacak. Her şey çok güzel olacak”

Pazarda üreticilerin yanı sıra alışveriş yapan yurttaşlarla da sohbet ederek, sorunları dinleyen Alçay, “Evdeki hesapların hiçbiri artık çarşıya uymuyor. Vatandaşını görmezden gelen iktidarın gitmesine az kaldı. Geliyor gelmekte olan” dedi.