İzmir'de Sahaf Hermes mağazasının sahibi Ümit Nar, 15 yıldır bu işin içinde olduğunu ve hiçbir zaman Fransız lüks eşya üreticisiyle karıştırılmadığını söyledi.

"Hermes" isminin antik Yunan ticaret tanrısından geldiğini ve herkese ait olduğunu kaydeden 51 yaşındaki Nar, "Hermes, Zeus veya Noel Baba insanlığın kültürel mirasına ait. Toplumsal hafızamıza kazınan bu isimleri hiçbir şirket tekeline almamalı." dedi.

Nar için bütün sıkıntılar, Aralık 2021'de kitabevinin adını ticari marka olarak tescil ettirmek için başvuruda bulunmasıyla başladı.

Hermes-Sahaf

Hermes’in Türkiye temsilciliği dava açtı

Bu girişim, marka tescilinin durdurulması için Türk Patent'e ve mahkemelere dilekçe veren Fransız şirketinin Türkiye'deki ofisi tarafından fark edildi.

Hermes’in Türkiye temsilciliği, ayrıca Nar’ın ticari ve çevrimiçi faaliyetlerinde "Hermes" adını kullanmasını da yasaklamaya çalıştı.

Fransız şirketi avukatları aracılığıyla mahkemeye sunduğu şikayet başvurusunda farklı sektörlerde yer almalarına rağmen iki marka arasındaki "benzerliğe ve karıştırılma riskine" dikkat çekti.

woelkelekle

İkinci duruşma 27 Mart'ta

Davanın ilk duruşması geçen ay yapıldı ve ikinci duruşmanın 27 Mart'ta yapılması planlanıyor.

Sahaf Nar öylece oturup kendisi için en iyi kararı beklemek yerine, markanın Paris'teki genel merkezinin dikkatini çekmek amacıyla, davasını bir sosyal medya kampanyası aracılığıyla kamuoyunda tartışmaya açmaya karar verdi.

hermes-sahaf-aslihan-pasaji-800x425

Nar'a sosyal medyadan gelen destek ise gecikmedi. (auronews)