Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Bornova Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Başkan Ömer Eşki idaresinde gerçekleştirildi. Cumhur İttifakı Grubu, Bornova Meydanı ve bazı alanları kapsayan yeraltı otoparklarına ilişkin önerge verdi. CHP Grubu ise, bunun zaten belediyenin asli görevi olduğunu ifade ederek, önergenin komisyonlara sevkinin gereksiz olduğunu kaydetti. Başkan Eşki ise, "Biz görevi devralalı 1 ay olmadı, 6 ay sonra biz bu konularda eksik kalsak önerge verseniz tamam. O zaman kaldırım yapılması, ağaç dikilmesi önergesi de verelim. Zamanlama olarak manidar buldum" dedi. 

Whatsapp Görsel 2024 05 02 Saat 19.14.07 E4E17618

BORNOVA'YA YENİ MÜDÜRLÜKLER GELİYOR

Tesisler, Ulaşım Hizmetleri, Belediye Tiyatro, Müze, Kentsel Tasarım, Kentsel Dönüşüm ve AR-GE Müdürlüklerinin oluşturulmasına yönelik önerge meclis gündemine geldi. Yeni kurulacak müdürlüklere yönelik bilgi veren Başkan Eşki, "Bornova'da birçok pazaryeri var, bu pazaryerlerine ilişkin çok sayıda şikayetler var. Tesisler müdürlüğümüz pazaryerlerinin sorunlarını çözmek için kuruluyor. Ulaşım hizmetleri müdürlüğümüz ise araçların koordinasyonu, yedek parçaların takibini yapacak. Tiyatro Müdürlüğümüz vardı ama kapatılmıştı, biz tekrar kurup ulusal anlamda daha iyi yerelere taşıyacağız. Bornova'da çok müzemiz var, bu alanda da  hedeflerimiz yüksek. Dünya Bankası'ndan birçok hibe ve kredi almak istiyoruz" diye konuştu.

Whatsapp Görsel 2024 05 02 Saat 19.14.07 9F43032A

AK PARTİ'DEN EŞKİ'YE TİYATRO MÜDÜRLÜĞÜ TEŞEKKÜRÜ

AK Parti Grubu yeni kurulacak belediyelerde çalışacak personel ve araç giderlerini hatırlatarak, "45 milyon belediyeye külfet getirecek. Bu müdürlüklerin bütçesi yok. Tiyatro Müdürlüğü vardı Mustafa İduğ kapattı, kapatmasına muhalefet etmiştik, size açacağınız için teşekkür ederiz" dedi. 

"BORNOVALI MUTLU OLACAKSA KÜLFETİ ÇEKİLİR"

Eşki ise yeni kurulacak müdürlüklerin personel külfeti olmayacağına dikkat çekerek, "2 bin 100'ün üzerinde personelimiz var, bu müdürlüklerin bize maddi külfeti olmayacak. Bunlar akşamdan sabaha verilen kararlar değil, uzun süredir şekillendirdiğimiz müdürlükler. Buralarda görev alacak çoğu personel belediyemizdeki çalışanlardan olacak. Bazı müdürlüklerimizde ihtiyaçtan fazla personel var, onlar daha verimli olacak. Müzemiz az sayıda gözükebilir ama ilçemizin müze sayısı fazla ve bizim de açmak istediğimiz müze sayımız fazla. Tarihi mirasın yok edilmesine dur demek istiyoruz. Pınarbaşı'nda sahadaydık, bir hamam ve Rum evi vardı ve sıvayla kapatılmıştı, benim içim acıdı. Bunlar belediyeye külfet getirecek olsa bile amacımız ilçemizdeki 450 bin insanın hizmet alıp, mutlu olması. Bunun da yükü, külfeti çekilir" açıklamasında bulundu.