Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde Genel Sekreterlik görevinden bulunan daha sonra bu görevden olaylı bir şekilde alınan Ersu Hızır, 2015 yılında mahkeme kararlarına rağmen genel sekreterlik görevine iade edilmediğini, özlük haklarında düşüş yaşandığını öne sürerek mahkemeye başvurdu.

130 BİN KAZANDI

Hızır’ı haklı bulan mahkeme eski genel sekretere Büyükşehir Belediyesi’nin 130 bin TL ödemesine hükmetti.

BÜYÜKŞEHİR İTİRAZ ETTİ, KAZANDI

Büyükşehir Belediyesi bu karara bir üst mahkemede itiraz etti. Mahkeme; Hızır’a verilen 130 bin TL ödeme kararını hem iptal etti hem de paranın faizi ile geri ödenmesine hükmetti. Bu sefer de Hızır’ın kararın iptali için istinaf mahkemesine başvurdu.

SULH BAŞVURUSU

Bu sırada ilginç bir gelişme yaşandı. Eski Genel Sekreter Hızır İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak ana parayı ödemeyi hazır olduğunu, paranın yaklaşık 8 yıllık faizinin alınmamasını talep etti.

MECLİS GÜNDEMİNE GELDİ

Konu geçtiğimiz ay meclis gündemine gelerek plan ve bütçe ile hukuk komisyonlarına havale edildi. Her iki komisyon da Hızır’ın sulh talebine oybirliği ile ret verdi. Konu önümüzdeki Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında görüşülerek karara bağlanacak.