Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşunun 101’inci yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajında 9 Eylül’ün Türk milleti için anlamının çok büyük ve çok derin olduğunu belirten Başkan Yorgancılar, “Osmanlı İmparatorluğu Birinci Dünya Savaşı sonunda önce Balkanlar’daki topraklarından, ardından ise Ortadoğu’dan çekilmek zorunda kalmıştı. Nihayet İzmir’in işgaliyle başlayan süreç ile Türk milletinin elinde kalan tek toprak parçası olan anayurdu Anadolu’ya da kastedildi. Yurdumuz umutsuzluk içindeyken Samsun’a çıkarak mücadele ışığını yakan Atatürk, akıl, inanç ve irade ile bir milletin nasıl ayağa kalkabileceğini bütün dünyaya göstererek tarihimizin akışını değiştirdi. 9 Eylül, tarihin akışını değiştiren bu zaferin, bu kırılma noktasının mihenk taşıdır ve sadece İzmirliler için değil, bütün Türk milleti için çok anlamlıdır. Çünkü 9 Eylül, İzmir ile birlikte Türkiye’nin de düşman istilasından kurtuluşunu müjdeler” dedi.

Kurtuluş Savaşı’nın 15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgali ile başladığını ve 9 Eylül 1922’de yine İzmir’in kahraman ordumuzca kurtarılması ile sona erdiğini vurgulayan Yorgancılar, “Ancak Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, askeri zaferler yalnızca ekonomideki, kültürdeki ve medeniyet yolundaki zaferlerin önünü açan başarılardır. Ulusumuz gerçek kurtuluşa kalkınma zaferleriyle, eğitim zaferleriyle, kültür zaferleriyle ulaşmıştır. Bunu da ‘En büyük eserim’ dediği Cumhuriyet’i kurup çağdaş uygarlık yolunda sönmez bir meşale yakarak gençlerimize emanet eden Atatürk’ümüze borçluyuz” diye konuştu.

Atatürk’ün İzmir vizyonu

İzmir’in, Türkiye’nin kalkınma ve sanayileşme bayrağını taşıyan bir şehir olduğunu dile getiren Yorgancılar, “Atatürk’ün İzmir için çok özel bir vizyonu vardı. O, ‘Bu şehirde fuarlar kurun, sergiler açın’ derken çok bilinçli bir yaklaşım sergilemekteydi. İktisat Kongresi’ni de bu nedenle İzmir’de düzenlemişti. İşte bu yüzden İzmir, Türkiye’nin kalkınma ve sanayileşme bayrağını taşıyan çok özel ve çok önemli bir şehirdir. Bu düşüncelerle 9 Eylül’de İzmir’i kurtaran ve yeni bir çağı başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha rahmet ve özlemle anıyorum. Bu yolda şehit olan atalarımıza şükranlarımı sunuyor, rahmet diliyorum” ifadesini kullandı.