Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İzmir programı kapsamında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile birlikte İZDEDA Başkanı Haydar Özkan ile görüşme gerçekleştirdi. 

"EMLAK KONUT KAZMAYI VURACAK"

Depremzedelerin sorunlarının giderilmesi adına yapılan görüşmede, Bakan Kurum'dan Emlak Konutlarına ilişkin müjde geldi. Gündeme Bakış’a konuşan İZDEDA Başkanı Özkan, "Ankara'da yaptığımız görüşmelerde Emlak Konut talebinde bulunmuştuk. İzmir'de yaptığımız görüşmede de Sayın Bakanımız ve Hamza Başkanımızla konuyu netleştirdik. Halk Konut tarafından yapılan çalışma Emlak Konut güvencesiyle ve Emlak Konut tarafından da yürütülecek. Sayın Bakanımız 10 bina belirlenmesini istedi. Binaların mevcut kat durumuyla Emlak Konut, depremzedelerin sıcak yuvalarına kavuşması için kazmayı çok yakın tarihte vuracak" dedi. 

"KREDİ BAŞVURUSU SÜRESİ 2 YILA ÇIKARILACAK"

Öte yandan Özkan, deprem kredisi kullanacak depremzedeler için 1 yıl olan kredi başvuru süresini kaçıran birçok depremzede olduğunu, bu sürenin 2 yıla çıkarılması gerektiğini de Bakan Kurum'a ilettiğini anlatarak, "Bakanımız konuya ilişkin çalışmaların başladığını söyledi. Yakındır, bu sorun da tarih olacak" ifadelerini kullandı.