Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Türkiye, enflasyonla mücadele kapsamında sıkı para politikası kapsamında, vatandaşı tasarrufa yönlendirme hamlelerini hayata geçirmeye devam ediyor. Bankaların artan faiz oranlarıyla vatandaş harcamadan uzaklaştırılarak, birikim yapmaya yönlendirilmesi hedefleniyor.

1614627723578

"FAİZ Mİ DÖVİZ Mİ?"

Ancak vatandaş birikimini TL üzerinden faizde tutup tutmamakta kararsız. Birçok küçük ve büyük yatırımcı elindeki mevduatla döviz almayı tercih ediyor. Bankalar ise dövizden TL'ye geçmeyi özendirmek için çeşitli faiz seçenekleri sunarak, yatırımcının birikimini TL bazında değerlendirmesi için alternatifler yaratıyor. 

"KESİNLİKLE FAİZ"

Yerel seçimlerin ardından dövizde beklenen artışın gerçekleşmemesi ise başta küçük yatırımcı olmak üzere vatandaşı "Faiz mi döviz mi" sorusunun yanıtını aramaya sevk etti. Ekonomist Murat Kartalkaya'ya küçük yatırımcının elindeki mevduatı nasıl değerlendirmesi gerektiğini sorduk. Kartalkaya "Türk Lirası" vurgusu yaparak, "Türk Lirasında kalmalı, faize yatırmalı. Dövizden sonbahara kadar uzak durulması lazım. Döviz düşer mi çok az çıkar mı emin değilim ama kesinlikle faiz dövizden çok daha fazla kazandıracak" dedi.  

Kartalkaya şunları kaydetti:

"FAİZ DÖVİZDEN DAHA FAZLA KAZANDIRIYOR"

Yurtdışından ciddi bir para gelmesi bekleniyor, bu gelecek para uzun vadeli yatırımcının parası değil, sırtlan dediğimiz kısa vadeli yatırımcının parası. Bunun yanı sıra Merkez Bankası, Dünya Bankası'ndan 35 milyar dolar alacağını açıkladı, bu gerçekleştiğinde dövizin düşüşü artacak. Seçim öncesi vatandaş AK Parti gidecek diyerek yaklaşık 8 milyar dolarlık döviz mevduatını artırdı. Yabancı para gelmeye başlayınca ve döviz düşüşe geçince, vatandaş da dövizden çıkmaya başlayacak ve döviz daha fazla düşecek. 

"DOLAR 30'UN ALTINI GÖREBİLİR"

Enflasyon yılsonunda 40 ila 45 arasında olacak diye tahmin ediyoruz. Şu anda 60'lar var, çok ciddi bir reel kazanç var faiz yatırımında. Merkez Bankası kasası 65 milyar dolar ekside, Merkez Bankası dolar alarak bu eksiğini gidermeye çalışacaktır. Bu hamle Dolardaki düşüşü baskılayabilir ancak yurtdışından çok fazla dolar gelirse o zaman dolar 30'ların altını görür.