Birçok kahvaltılık tahılda ve diğer “zenginleştirilmiş” veya “güçlendirilmiş” ürünlerde bulunan niasin, daha önce kolesterolü düşürmek için önerilen yaygın bir B vitamini olarak biliniyor.

Ancak araştırmacılar, vücudun aşırı niasini parçalaması sonucu oluşan ve 4PY adı verilen bir kimyasalın kalp krizi, felç ve kalp rahatsızlıklarıyla güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu buldu.

ABD’de yer alan Cleveland Kliniği’nden Dr. Stanley Hazen, niasinin kardiyovasküler hastalıkların gelişiminde “daha önce fark edilmeyen ancak önemli bir etki” sunabileceğini söyledi.

Niasin eksikliği, pellagra adı verilen potansiyel olarak ölümcül bir duruma neden olabilir. Semptomlar arasında iltihaplı cilt, ağızda yaralar, ishal ve hatta demans yer alır.

AZI DA ZARAR, FAZLASI DA...
NHS'ye göre, önerilen günlük niasin miktarı erkekler için 16,5 mg, kadınlar için 13,2 mg'dır.

Ancak Nature Medicine'de yayınlanan çalışmalarında araştırmacılar dört kişiden birinin çok fazla aldığını ve kanında yüksek düzeyde 4PY bulunduğunu tespit etti.

Dr. Hazen, “Niasin'in etkileri her zaman paradoks olmuştur. Kolesterolü düşürmesine rağmen klinik faydalar her zaman beklenenden daha az.”

“Bu, aşırı niasinin, kolesterol düşürmenin faydalarını kısmen ortadan kaldıran belirsiz olumsuz etkilere neden olduğu fikrine yol açtı. Bulgularımızın bu paradoksu açıklamaya yardımcı olduğuna inanıyoruz.” diye ekledi.

Çalışmada Birleşik Krallık'taki 503.325 kişiden alınan kan örnekleri ve tıbbi kayıtlar incelendi.

Daha yüksek 4PY seviyesine sahip olanların kalp krizi, felç ve kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğu bulundu.

Una eklenen niasin miktarındaki artış, Birleşik Krallık hükümeti tarafından 2022 yılında onaylandı ve Dünya Ticaret Örgütü ve AB Komisyonu'na resmi bildirim süreci tamamlandıktan sonra bu yılın sonlarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.