Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fuat Gürle, İzmir basınıyla bir araya geldi. Toplantıda konuşan Gürle, 2023 yılında Türkiye'nin 8 milyar dolarlık mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatına 906 milyon dolarlık katkı sağladıkları söyledi. Gürle, mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün 2023 yılı sonunda 8 milyar dolar olan ihracatını 2028 yılı sonunda 12 milyar dolara taşımayı hedeflediğini söyledi. Gürle, Türkiye'nin 12 milyar dolarlık ihracat hedefine 1,5 milyar dolar katkı sağlamayı amaçladıklarını da kaydetti.

'İLK 2 AYDA YÜZDE 6'LIK BİR ARTIŞ GÖRÜYORUZ'

2024 yılında ihracat hedeflerine TURQUALİTY, UR-GE projeleri, Sektörel Ticaret Heyetleri ve Alım Heyeti organizasyonları ile ulaşmayı amaçladıklarını vurgulayan Gürle, "Yüzde 10'luk bir artışla 2024 yılında 1 milyar dolar ihracat barajını aşmayı hedefliyoruz. 2024 yılının ilk iki ayına baktığımızda bir önceki yıla göre yüzde 6'lık bir artış görüyoruz, yüzde 10 ortalama ihracat artışına ulaşabilmemiz için 2024 yılında daha çok çalışmamız ve daha çok proje üretmemiz gerekiyor. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Ur-Ge Projemiz, Turkish Herbal Tea Turquality Projemiz, Mobilya Turquality Projemiz, Aegean Furniture Ur-Ge Projemiz, Ezberbozan Tasarım Yarışmamız, Alım Heyeti ve Sektörel Ticaret Heyetlerimiz, Fuar organizasyonlarımız 1 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için hayata geçirdiğimiz yeni projelerimiz. Bu projelerimize halkalar eklemek için istişarelerimiz sürüyor" dedi.

'İHRAÇ PAZARLARIMIZI ÇEŞİTLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği'nin 2023 yılındaki güçlü pazarlarını değerlendiren Gürle, “Odun dışı orman ürünleri dediğimiz tıbbi ve aromatik bitkilerde en çok ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla ABD, Almanya ve Fransa oldu. Türkiye'nin kekik ihracatının yüzde 94'ünü Ege Bölgesi'nden yapıyoruz. Odun dışı orman ürünleri ihracatında en güçlü olduğumuz ürün kekik. Kağıt Sektöründe ihracat yaptığımız başlıca pazarlarımız; İran, Mısır ve İngiltere iken, mobilya sektöründe Ege'den 2023 yılında en çok Almanya, Hollanda ve ABD'ye ihracat gerçekleştirdik" diye konuştu.

Kağıt sektörünün Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı'na uyum için öncelikli sektörlerin başında geldiğini ifade eden Gürle, sürdürülebilirlik ile ilgili yaptıkları çalışmaları şöyle özetledi:

"Avrupa Yeşil Mutabakatı'na uyum sağlamak amacıyla firmalarımızın yeşil dönüşüm süreçlerine destek olmak amacıyla çalışmalar yürütüyoruz. 2023 yılının son çeyreği itibariyle İstanbul, Orta Anadolu ve Akdeniz Birliklerimizle 'Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı Projesini' başlattık. Geçtiğimiz ay ülke çapında mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektöründe faaliyet gösteren temsilcilerin katkılarıyla geniş katımlı bir çalıştay düzenlendik. Kısa ve uzun vadeli projelerle Yeşil Mutabakatı süreçleri ihracatçılarımız önünde yıkıcı bir engel oluşturmadan firmalarımızın yeşil dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla yakın zamanda Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde bir Yeşil Mutabakat Komitesi oluşturduk. Komite çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor."

'KEKİKTE PİROLİZİDİN ALKALOİD ÇALIŞMALARINDA ÜRETİCLERİ BİLİNÇLENDİRDİK'

Gürle, odun dışı orman ürünlerinde ihracat lideri kekikte en önemli sorun Pirolizidin Alkaloid (PA) değerlerine ilişin üretici nezdinde bilinçlendirme ve sertifikasyon süreçlerine yönelik çalışmalarına 2023 yılında devam ettiklerini aktardı. Adaçayı, defne, kekik, biberiye gibi ürünlerimizin doğru metotlarla üretilmesi, üretim alanlarının artırılması gibi amaçlarla İl Tarım Müdürlükleri, üniversiteler koordinasyonunda çeşitli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Gürle, “Kekik üreticilerini bilgilendirmek amacıyla Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ortaklığında, Denizli'de en çok kekik üretimi yapılan dört bölgede kekik üretici toplantıları gerçekleştirdik. 2024 yılında aynı toplantıları mayıs ayında tekrar edeceğiz" dedi.

'TURKİSH HERBAL TEA TURQUALİTY PROJESİNİ YÜRÜTECEĞİZ,

2024 yılında sürdürecekleri projelerle ilgili özet bilgiler veren Gürle, “İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Borsası iş birliğinde, tıbbi ve aromatik bitkiler sektörünün ve sektörde faaliyet gösteren firmaların rekabet gücünü artırmaya yönelik olarak yürüttüğümüz 'Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sektöründe Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi Ur-Ge Projesi'nin ihtiyaç analizi sürecini tamamladık. Proje faydalanıcısı 19 firma talepleri dikkate alınarak faaliyetlere başlayacağız. Ticaret Bakanlığımızın '2028 İhracat Vizyonu' kapsamında, sektörlerimizin hedef ülke olarak seçtiği ABD ve Almanya gibi pazarlarda Türk markasının en iyi şekilde tanıtımının yapılması amacıyla Birliklerimiz koordinasyonunda Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ortaklığında mobilya, kağıt ve tıbbi aromatik bitkiler sektörlerinde 4 sene boyunca Turkish Herbal Tea Turquality Projesini yürüteceğiz. Dünya 1'incisi olduğumuz kekik defne biberiye vb. gibi odun dışı orman ürünlerinin bu sefer farklı bir yönünü, 'Tıbbi ve Aromatik Bitkiler' gücünü, 'Türk Bitki Çayı' markası tanıtımıyla dünyaya göstereceğiz. Bu projede ABD ve Almanya öncelikli hedef pazarlarımız olacak. Mobilya sektöründe ise 4 ihracatçı birliği ortaklığında Mobilya Turqulity projesini yürütmek için çalışmalarımıza başladık. Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Çin, Fransa, Almanya ve İtalya hedef pazarlarında Türk mobilyası tanıtımını yapacağızö dedi.

'AEGEAN FURNİTURE UR-GE PROJESİNDE İKİNCİ FAZ BAŞLAYACAK'

2021 yılında Aegean Furniture isimli Ur-Ge projesini başlattıklarını hatırlatan Gürle, pandemi nedeniyle yurt dışı pazarlama faaliyetlerinin tamamını gerçekleştirememelerine karşın Fas'a yönelik gerçekleştirdikleri sektörel ticaret heyetinin çok başarılı geçtiğini, sona eren projelerinin ikinci fazı için 33 mobilya firmasının katılımıyla yeni bir proje yazdıklarını söyledi. Gürle, Ticaret Bakanlığı onayını aldıklarını, yeni projeyle daha fazla sektörel ticaret ve alım heyeti, daha fazla fuar ziyareti yaparak, Egeli mobilya ihracatçılarının yeni pazarlara yelken açmasını sağlamayı ve uzun vadede ihracat artışına katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçı Birlikleri olarak, mobilya sektöründe, küresel ihracat analizleri ve pazar araştırmaları ile geleneksel pazarlarımızın yanı sıra potansiyeli olan, pazar payından faydalanabileceklerin ülkelere ihracatlarını artırmayı hedeflediklerini anlatan Gürle, "2023 yılında Güney Afrika Sektörel Ticaret Heyeti ile Fas ve Suudi Arabistan Sektörel Alım Heyeti gerçekleştirdik. Sektörel ticaret heyetlerine 2024 yılı içerisinde devam edeceğiz, bu çerçevede 5-9 Mayıs 2024 tarihlerinde Suudi Arabistan Sektörel Ticaret Heyeti, ağustos ayında Güney Afrika Sektörel Ticaret Heyeti, Eylül ayında Fas ve Kasım ayında ise Hindistan'a yönelik sektörel ticaret heyetleri düzenlemeyi planlıyoruz" diye konuştu.

.

'EZBERBOZAN TASARIM YARIŞMASI 4'ÜNCÜ KEZ DÜZENLENECEK'

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Türkiye'de endüstriyel tasarım kültürünün oluşturulması amacıyla "Ezber Bozan Mobilya Tasarım Yarışması'nı her sene üzerine biraz daha koyarak organize etmeye devam ediyor. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri Birliği, 2024 yılında "mobilyaşam" temasıyla 4. kez düzenleyecek. Yarışma, profesyonel ve öğrenci olmak üzere 2 kategoride gerçekleştirilecek. Özgün ve yenilikçi tasarımların mobilya sanayisi ile buluşturulması amaçlanan Ezberbozan Tasarım Yarışmasına Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi destek veriyor.(DHA)