Export-Up Mentorluk Programı'nın 3'üncü dönemi açılış programı Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Seray Seyfeli, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Çiğdem Önsal, Export-Up Mentorluk Programı ekibi; Ege İhracatçı Birlikleri Şube Müdürü Özlem Gökkan Vural, Ege İhracatçı Birlikleri Şube Şefi Fatih Maranki, Ege İhracatçı Birlikleri Uzmanı Neslihan Ersan, Ege İhracatçı Birlikleri Çevre Mühendisi Yudum Aras, Ege İhracatçı Birlikleri Uzmanı Mert Çakır ve Ege İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aslı Odabaşı katılımıyla online olarak gerçekleşti. İkinci dönem Export-Up Mentoru Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Gürhan Kanlı ve Faydalanıcımız Güneş Sayıt başarı ve tecrübelerini de paylaştı. İkinci dönem Export Up Mentorluk Programı Faydalanıcısı Swatchloop Firması kurucusu ve Export-Up İkinci Dönem Faydalanıcısı Dr. Güneş Sayıt, "Tekstilde atık yönetimi ve takibini sağlayan dijital çözümler sunuyoruz. Atık geri dönüşümüne dair bir ekosistem oluşturmaya çalışıyoruz. EİB Export Up Mentorluk Programına dahil olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Çok doğru bir eşleşmeydi. Programın başlangıcından itibaren EİB çok destek oldu" dedi.

İkinci dönem Export-Up Mentoru Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Gürhan Kanlı ise bütün girişimcilerin kendi iş fikirlerine sahip çıkması ve işlerini büyütmeleri/ilerletmeleri için EİB Export-Up Mentorluk Programı'nın öneminden ve etkisinden bahsetti. Açılış sonrasında program mentor-faydalanıcı tanışmaları ve 'Mentorluğun Esasları ve İletişimi' başlığında proje danışmanı Evrim Yerli tarafından verilen programın ilk eğitimi ile devam etti.

'ANA MİSYONUMUZ SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMAYA DESTEK OLMAK'
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “6 Şubat sabahından itibaren tüm mesaimizi depremin yaralarını sarmaya vakfettik. Ege İhracatçı Birlikleri olarak ilk etapta Ticaret Bakanlığımızdan 6 milyon liralık bir kaynağımızı ayni yardım olarak kullanmak için izin aldık. İlk andan itibaren bugüne kadar deprem için çalışmadığımız bir dakika bile yok. Ülkemizin ilerlemesi için, çok seslilik için, demokrasi için taşın altına elini koyan kadınlarımıza ihtiyacımız var. Biz EİB olarak Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında öncü bir rol üstleniyoruz. Çünkü ana misyonumuz sürdürülebilir kalkınmaya destek olmak" dedi.

EİB, GAİB VE EGİKAD GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ
Eskinazi, sözlerini şöyle sürdürdü: “İyi işleyen bir mentorluk programını afet bölgesine yönelik kurgulamak için Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ile görüşmeler gerçekleştirdik ve onların değerli katkıları, yönlendirmeleri ile takvimimizi belirledik, eşleşmelerimizi oluşturduk. Türkiye'ye rol model olan EİB Export-Up Mentorluk Programımızın yeni dönemini GAİB ve Ege İş Kadınları Derneği iş birliğiyle ticari faaliyetleri sekteye uğrayan 11 ildeki 14 kadın girişimcimize yönelik kurguladık. Afet bölgesindeki 11 ilimizde yurt dışına mikro ihracat yapan, kurumsallaşmış, coğrafi işaretli ürünler üzerinde çalışan, sürdürülebilir ve katma değerli üretim yapan, uluslararası organik sertifikalara sahip, e-ticaret ve e-ihracat ile uğraşan, yüzlerce kadın girişimciye ulaşan kolektif yapılanmalar mevcut."

'MENTORLUK HİZMETİ SUNACAĞIZ'
Programın 6 ay sürmesini planladıklarını dile getiren Eskinazi, “Diyarbakır, Gaziantep, Hatay’dan 3’er, Adıyaman ve Malatya’dan 2'şer, Kahramanmaraş’tan 1 olmak üzere toplamda 14 kadın girişimcimize iş dünyası temsilcilerimizin uzmanlık ve yetkinlikleri doğrultusunda verilecek eğitim, danışmanlık ve deneyim paylaşımları ile girişimcilerimizin tekrardan ihracata dönmeleri amacıyla mentorluk hizmeti sunacağız. Programın yine 6 ay sürmesini planlıyoruz. Hedef pazar belirleme, global pazarlama stratejisi, e-ihracat, start-up kültürü ve birçok enstrümanı içinde barındıran yeni nesil devlet yardımları hakkında eğitimler de verilecek. Türkiye'de kadın ve genç girişimcilere yönelik ilk ihracat odaklı mentorluk programı Export-Up Mentorluk Programımız üç senedir başarı hikayeleri yazıyor" ifadelerini kullandı.

'TÜM İMKANLARIMIZI SEFERBER ETTİK'
Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Seray Seyfeli, “Ülkemiz 6 Şubat'ta çok büyük bir afet yaşadı. Bu tür felaketler karşısında dayanışma ve yardımlaşma ruhu, toplumumuzun en güçlü yanlarından biri. Ege İhracatçı Birlikleri olarak, bu zorlu dönemin üstesinden gelmek adına tüm imkanlarımızı seferber ettik. Geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediğimiz Export-Up Mentorluk Programımızın ikinci döneminde de toplamda 8 faydalanıcımıza, sektörlerinde tecrübeli mentorlerimizin gözetiminde ihracat kapasitelerini artırma yönünde katkı sağlamaya devam ediyoruz" dedi.

'ÇALIŞMALARIMIZI BÜYÜTEREK DEVAM EDECEĞİZ'
Seyfeli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu program ile ticari faaliyetleri sekteye uğrayan, deprem gibi zorlu koşullarla başa çıkmak zorunda kalan, ancak azimleri ve potansiyelleri ile parlayan 14 kadın girişimciye odaklanıyoruz. Bu projeyi, Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birliği (GAİB) ve Ege İş Kadınları Derneği ile iş birliği içinde hayata geçiriyoruz. Bu projeyle, ticari faaliyetleri sekteye uğrayan ve deprem felaketi sonrası zorlu bir dönemden geçen kadın girişimcilerimize profesyonel destek sağlamak, onların işlerini yeniden canlandırmalarına ve büyütmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz. İhracat kapasitesini artırmak ve kadın girişimcilerin güçlenmesine katkı sağlamak için çalışmalarımızı büyüterek devam edeceğiz."

'BU PROGRAM ÇOK DAHA ANLAMLI, FARKLI VE BAŞARILI OLACAK'
Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Çiğdem Önsal da EİB Export Up Mentorluk Programı'nda 14 depremzede kadın girişimciye yönelik bilgi ve deneyim paylaşımı ile programın yeni döneminin çok daha anlamlı, farklı ve başarılı olacağını, maksimum fayda alınması için bütün imkanların sağlanacağını söyledi.  

'ONLARA ÖNDERLİK ETMEK BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ'
Ege İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aslı Odabaşı, “Bir iş insanı ve aynı zamanda kadın bir girişimci olarak şahsım ve derneğim adına kadınları iş hayatında desteklemek ve onlara önderlik etmek birinci önceliğimizdir. EGİKAD olarak kadınlara yönelik iki tane Uluslararası Avrupa Birliği projesi yürütüyoruz. Birincisi İzmir Valiliği'nin koordinatörü olduğu EGİKAD'ın İzmir Ekonomi Üniversitesi ile ortak yürüttüğü yaratıcı kadınları iş hayatına sokmak için uluslararası 'Mira-İş Dünyasında Yaratıcı Kadınlar (Creative Women in Labor Market) projemiz, Portekiz, İngiltere ve Romanya'dan ortaklarımızla iki sene süren bu program tamamladık. EGİKAD olarak da depremin ilk gününden beri tüm kaynaklarımızı bölgeye seferber ederken şimdi de en çok etkilenen iş gruplarından olan girişimciler için Ege İhracatçı Birliklerinin başlattığı yeni bir programa EGİKAD olarak dahil olmaktan duyduğumuz mutluluğu sizlerle paylaşmak isterim" diye konuştu.