Ülkedeki düzensiz göçmenlerle ilgili açıklama yapan Yerlikaya, "1 Ekim'de Bursa, Adana, İzmir ve Ankara'da Mobil Göç Noktası uygulamasına başlıyoruz. 1 Kasım'da bu araç sayısını 153'e çıkarıyoruz ve 30 büyükşehirde aynı anda başlıyoruz, 1 Aralık'ta tüm Türkiye'de uygulama başlayacak" açıklaması yaptı.

Emniyet birimlerinin suç ve suçlularla mücadelesine ilişkin soru üzerine Yerlikaya, "Suçlularla mücadeleyle ilgili daha sonra yapacaklarımızı duyduktan sonra çok şaşıracağız. Varsa bir suçlu onu yakalayacağız, adalete teslim edeceğiz. Başka çaresi yok" dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan kabinenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

"42 BİN DÜZENSİZ GÖÇMENİ SINIR DIŞI ETTİK"

Bakan Yerlikaya, göreve başladıkları tarihten 22 Eylül'e kadar 97 bin 363 düzensiz göçmeni yakaladıklarını söyledi. "Vizesi biten, ikamet izni biten 105 bin 488 yabancı uçağa bindi ülkeden ayrıldı" diyen Yerlikaya "Daha önceden 89 bindi rakam. Sınırlarda Milli Savunma Bakanlığımız 70 bin 796 engelleme yaptı, kayıtlı engelleme bunlar" ifadelerini kullandı.

1 ARALIK'TA TÜM TÜRKİYE'DE BAŞLAYACAK

Düzensiz göçmenlerin ağırlıklı olarak hangi ülkelerden geldiği sorusuna da cevap veren Yerlikaya, "Ağırlıklı olarak Afganistan, Pakistan, Özbekistan, İran hududundan gelenler. Şimdi bu Mobil Göç Noktası uygulaması yapıyoruz biliyorsunuz. Düzensiz göçle ilgili en ufak bir komplikasyon olmaması için bu pilot uygulama İstanbul'da tuttu. 9 hafta içerisinde bir tane komplikasyon olmadı.

1 Ekim'de Bursa, Adana, İzmir ve Ankara'da Mobil Göç Noktası uygulamasına başlıyoruz. 1 Kasım'da bu araç sayısını 153'e çıkarıyoruz ve 30 büyükşehirde aynı anda başlıyoruz, 1 Aralık'ta tüm Türkiye'de uygulama başlayacak" dedi.

"GÖÇ UZMANLARIMIZ MERKEZDE ÇALIŞIYOR"

Bursa, Adana, İzmir ve Ankara'da 1 Ekim'de başlayacak Mobil Göç Noktası uygulamasının önemine değinen Bakan Yerlikaya, şunları kaydetti:
"Futbol müsabakaları dahil olmak üzere her yerde kimlik kontrolü yapacağız. Ama bir turisti veya ikamet izni olan bir yabancıyı üzerinde kimlik veya pasaportu yok diye alıp geri gönderme merkezine götürmeyeceğiz. İstanbul'da bunu 9 hafta boyunca pilot uygulamayla başardık. 20 göç mobil noktasını 38 araca çıkardık İstanbul'da. Kaçak göçmeni şehir içerisinde yakalamak sabır gerektiriyor ve sabırlı olmamız gerekiyor. Sıfır hata düşüncesiyle hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü turizm ülkesiyiz. Mobil Göç Noktası'nda hangi görevlilerimiz oluyor? Yabancılar ile iletişim sağlayacak tercüman ve göç uzmanlarımız merkezde çalışıyor. Bu merkezlerde Göç-Net sistemi ve biyometrik yani parmak izi okutma sistemimiz var."

10 EKİM'DE TÜRKİYE'YE GELECEK

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı ve Bulgaristan İçişleri Bakanı ile sınır güvenliği ve düzensiz göçle mücadele konusunda geçen hafta telefon görüşmesi yaptığını hatırlatan Bakan Yerlikaya, Bulgaristan İçişleri Bakanı Kalin Stoyanov'un 10 Ekim'de Türkiye'ye geleceğini, Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Dimitris Keridis'in geliş tarihinin ise henüz netleşmediğini söyledi.

KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİMİZ GÜÇLÜ

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Keridis ve Yunan muhataplarıyla Whatsapp grupları olduğunu belirten Yerlikaya, Kırklareli ve Edirne valilerinin, Yunanistan Göç ve İltica Bakanı ile Bulgar İçişleri Bakanı ile karşılıklı işbirliğinin güçlü olduğunu vurguladı. "Karadan bizden oraya, oradan bize düzensiz göçmen verilmeyecek diyoruz." diyen Yerlikaya "Denizde de ülkelerin sahil güvenlikleri görüşüyorlar. Kara sınırı sıkı tutulunca denize yoğunlaşma olacağını düşünüyoruz. Orada da işbirliğini geliştireceğiz. Muhataplarıyla arkadaşlarımız görüşüyor" bilgisini de paylaştı.