GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve Bilim Kahramanları Derneği işbirliğiyle 28 - 30 Kasım tarihleri arasında Fuar İzmir'de düzenlenecek Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye Uluslararası Finaline yönelik açıklamada bulundu. İşbirliği ortakları temsilcilerinin de katıldığı tanıtım toplantısı, Kültürpark İzmir Sanat'ta gerçekleştirildi. Toplantıda İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş da yer aldı. 

Whatsapp Görsel 2024 05 24 Saat 11.48.52 18D182Ca

TUGAY: "İZMİR'İ TANITACAĞIZ"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, "Bu organizasyona ev sahipliği yapacağız, belediyemiz adına mutluluğumuzu ve gururumuzu ifade etmek isterim. 2016 yılından beri İzmir bu çalışmayla 8 yıllık birikimin sonunda olimpiyatın dünya finalini Türkiye'de İzmir'de İZFAŞ'ın ev sahipliğinde yapacak olmak bizim için gurur verici. İzmir'imiz aydınlık yüzüyle bilim, sanata açık insanlarıyla, kendi içine kapalı değil dünyaya kendini anlatan bir şehir. Bunun için çalışıyoruz. Bu tür organizasyonlar tanınırlığımızı artıracak. 3 bin 500 civarında dünyanın farklı yerlerinden katılımcı gelecek. Biz de o tarihlerde farklı organizasyonlarla İzmir'imizi tanıtabiliriz" dedi. 

"İZMİR'İ TANIYARAK ÜLKELERİNE DÖNECEKLER"

Tugay, çalışmanın önemine ve organizasyonun İzmir'in tanınırlığına vereceği katkıya vurgu yaparak, "Yapılmaya çalışılan önemli bir eğitim çalışması. Teması dünyanın iyiliği için hep beraber çalışma. Robot teknolojisi üzerine çalışılmasını sağlamak, bunu yarışmayla da ileri taşımak, dünyanın geleceği, çocukların eğitimi, çocukların bilimle dünya sorunlarını çözmek için çalışmaları gerektiğini öğrenmeleri çok anlamlı. Katılımcıları en iyi şekilde ağırlayacağız, İzmir'in tüm güzelliklerini göstererek, İzmir'i tanıyarak ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Suat Özçağdaş aramızda. Kendisine yürekten teşekkür ediyorum, bu çalışmaya büyük önem verdi" ifadelerini kullanarak, sözü Özçağdaş'a bıraktı. 

ÖZÇAĞDAŞ:  "TÜRKİYE'DE4 KİŞİDEN 1'İ ÖĞRENCİ"

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, Bilim Kahramanları Derneği'nin gönüllü üyesi olduğunu kaydederek, "Türkiye'de 20 milyon öğrenci var. Türkiye'de 4 kişiden 1'i öğrenci. Eğitim, Türkiye'de hepimizin ortak konusu. 86 milyon nüfusumuz, derin yoksulluk ve açlık mücadelemizde eğitim kalkınmanın en önemli konularından biri. Türkiye'nin katma değerli üretim yapabilmesi, araştıran, eleştiren, düşünen, meramını anlatan bir gençliğe ihtiyacımız var. Bu ancak çocuklukta yapılacak çalışmalarla olabilir. Bilim hepimizi, her türlü siyasal görüşü birleştirir" dedi.

"İZMİR BÜYÜKŞEHİR İLE GURUR DUYUYORUZ"

Özçağdaş, Milli Eğitim Bakanlığının teknoloji alanına yatırım yapması gerektiğini dile getirerek, "Devlet okulları için buralara katılıp, yurtdışına gidebilmek büyük işler. İzmir Büyükşehir Belediyemizin katkısı diğer kurumlara da örnek olmalı. Bunu diğer belediyelerimizle de örnek olarak paylaşacağız. Sadece belediyeler yetmez, kalkınma ajansları bu işler için kuruldu. Buradan Bakanlığa ve kalkınma ajanslarına çağrıda bulunuyoruz. CHP olarak İzBB ve İZFAŞ ile gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

"İZMİR DÜNYA FİNALİNİ YAPACAK DURUMA GELDİ"

İZFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Canan Karaosmanoğlu, "Dünya robot olimpiyatları en sonunda Türkiye'de İzmir'de Bilim Kahramanları Derneği işbirliğiyle Kasım ayında gerçekleşecek. Bu hikaye 2016 yılında başlamıştı. Küçük lokal grupların yarışmalara katılmasıyla 2016'da başlayan macera 2024 yılında İzmir'de dünya finalini yapacak duruma getirdi" ifadelerine yer verdi.