Yaz mevsiminin etkisini göstermeye başladığı bugünlerde bizi serinletecek soğuk tarifleri arıyoruz. Tariflerin hem sağlıklı hem de soğuk olması önemli. Neleri dondurabiliriz diye düşünürken akıllara gelen 'yoğurt dondurulur mu?' sorusunu gidermeye geldik.

Yoğurdun sağlık açısından pek çok faydası vardır; harika bir protein ve vitamin kaynağıdır ve probiyotikleri nedeniyle sağlıklı bir bağırsağın korunmasına yardımcı olabilir.

Besleyici faydalarının yanı sıra yoğurt, kahvaltıda, atıştırmalık veya tatlı olarak tüketilebilen, çorba ve kremalı soslarda da kullanılabilen bir besindir. İster satın aldığınız kapta ister bir kalıpta olsun, yoğurdu dondurmanın iki etkili yolu sizlerle!

Yoğurtları geldiği kapta dondurabileceğinizi biliyor muydunuz? Unutulmaması gereken en önemli şey, dondurucuda saklanan her şeyin genleşeceğidir, bu nedenle asla dondurucunuza açılmamış bir yoğurt kabı koymayın. Bunun yerine şu tekniği deneyin:

Yoğurtun yaklaşık 1/3'ünü kaptan çıkarın, böylece üstte yer kalır. Kabı bir dondurucu poşetine koyun ve kapatın. Bu, dondurucu yanığının veya herhangi bir kokunun yoğurda nüfuz etmesinin önlenmesine yardımcı olacaktır. Ancak sakın yoğurdu buzlukta unutmayın, mutlaka iki ay içinde tüketin. Aksi takdirde dokusu ve tadı bozulmaya başlar.
 

Buzlukta yoğurt nasıl dondurulur?
Yoğurdu bir buz tepsisinde dondurmak, smoothie'ler ve diğer yemekler için önceden porsiyonlamanın harika bir yoludur . Ve bunu yapmak çok kolay!

Gelelim buz kalıbında dondurmaya. Yoğurdu buz kalıbının her bölmesine üstte biraz boşluk kalacak şekilde dökün. En az 5 saat olacak şekilde gece boyunca dondurun. Dondurulduktan sonra yoğurt küplerini bir dondurucu poşete veya hava geçirmez gıda saklama kabına aktarın ve dondurucuda 2 aya kadar saklayın.

Peki yoğurt nasıl çözülür? Yoğurdun çözülmesi önceden biraz planlama gerektirir, çünkü bunu yapmanın en iyi yolu yoğurdun gece boyunca buzdolabında çözülmesine izin vermektir.

Dondurulmuş yoğurdu kullanmanın, sıcak bir günde soğuk bir ikram olarak tadını çıkarmak gibi birçok yolu vardır. Ayrıca ekstra protein elde etmek için dondurulmuş yoğurt küplerini smoothie'lerde kullanabilir veya kremalı çorbalar ve ipeksi, zengin soslar gibi diğer tariflerde kullanmak üzere eritebilirsiniz.