Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz'ün, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nde bağımsız belediye başkan adayı Dr. Kemal Doyuran'a destek verdiği iddia edilen belediye çalışanlarını işten çıkartması Dikili'yi karıştırdı.

DEMİRTUNÇ: "16 KİŞİNİN İŞİNE SON VERİLDİ"

Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda işten çıkartılacak işçilerin kıdem ve tazminatlarının ödenmesi için İller Bankası'ndan 15 milyon kredi alma yetkisi isteyen Başkan Adil Kırgöz'e Plan ve Bütçe Komisyonu oyçokluğu ile yetkiyi verirken, Cumhur İttifakı Meclis Üyesi Yunus Demirtunç, "Çok değil daha 3 gün önce 1 Mayıs Emekçi Bayramını sırf show olsun diye elinde pankartlarla kutlayan sözde sosyal demokratlari, bugün sadece siyasi duruşu farklı diye 16 belediye emekçisi kardeşimizin, gerekçesiz metazoru bir uygulaması ile işine son verdi. Belki daha fazlası olacak" dedi.

"BU VEBAL HEPİNİZE YETER"

Demirtunç yaptığı açıklamada, "Komisyon toplantısında tüm uyarılarımıza rağmen, 'Yok öyle bir şey' diyen CHP Meclis Üyesi arkadaşlara sesleniyorum: Bu vebal hepinize yeter. Size verilen oylara ve güvene yazık. Biz bize yakışanı yapacak, her daim işten çıkartılan kardeşlerimizin tamamı olsun, emekçinin yanında duracağız. Emeğe ekmeğe saygı duyacağız. Direne direne kazanacağız" ifadelerini kullandı.

CHP'Lİ DEMİR: "BU PARTİMİZE YAKIŞMAZ!"

Kızı işten çıkartılan CHP Meclis Üyesi, İl Delegesi ve Kadın kolları Yöneticisi Hatice Demir'e sürece ilişkin, "Umarım bir yanlışlık vardır. Çünkü hak, hukuk, adalet diye yürüdüğümüz yollarda, bizim partimizin başkanı bunu yapmamıştır diye düşünüyorum. Bu hatadan geri döner diye düşünüyorum Benim kızım da işten çıkartılanlar arasında, kendisine herhangi bir yazı gelmedi, telefonla bile haber verilmedi. E- devlet üzerinden işinin sonlandığını görebildi. Bu partimize yakışmaz" dedi. 

"GEREKÇELİ KARAR VERİLMEDİ"

"16 çalışanın işten çıkarılma gerekçesinin bağımsız aday Doyuran'a destek vermesi iddiaları doğru mu" sorusunu yanıtlayan Demir, "Evet diğer çocuklarda bu var, tabi herkesin hür iradesi. Siyasi görüşü için atılmamalı çocuklar. Parti tüzüğümüzü ve programımız, 'insanlar siyasi görüşü ve dili, rengi, ırkıyla ayrılmaz' der. Görüşü için eğer bu yapıldığıysa partimize yakışmaz. Ben kızımdan dolayı çok üzgünüm, yılların emeği var, tüm çocukların 16 çocuğun birden çıkartılması işleriyle alakalı değil, görüşlerinden dolayı çıktıysa partimize zarar verir. Başkanın yaptığı hata partimize zarar verir. Bakın seçimlerde meclis üyeleri 16 bin oy alırken, belediye başkanı 11 bin küsur oy aldı, büyükşehir belediye başkanımız ise 18 bin oy aldı. Evet CHP'ye oy veriyor herkes ama Büyükşehir'e baktığımızda genel seçimde yakaladığımız oyu yakalamışız ancak bunu belediye başkanlığında yakalamamışız. Bunları oturup düşünmek lazım. Ben partim zarar görsün istemiyorum ama eğer ki siyasi görüşlerinden dolayı bu çocuklar çıkartıldıysa başkanımızın geri adım atmasını istiyorum. O çocukları kazanmak gerekirken neden kaybediyoruz. Gerekçeli kararları ne bu çok önemli, benim kızıma gerekçeli karar verilmedi. Kıdem tazminatları vererek 4. maddeden çıkartıldı. Bu partimize artı yazmayacak" ifadelerini kullandı.

Whatsapp Görsel 2024 05 04 Saat 14.35.12 2624815D