GÜNDEME BAKIŞ – İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in önemli kurmaylarından, TBMM İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, GÜNDEME BAKIŞ’IN sorularına çarpıcı yanıtlar verdi. Dervişoğlu, seçime tek başına girme kararlarını, “CHP ile bir kalbi ittifak kurduk. Daha sonraki süreçte bu kalbi ittifak bir politik ittifaka dönüşünce sonuçlarından da anlaşılıyor ruhunu kaybetti. O ruhu yeniden canlandırma ihtimalimizin olmadığını söylemlere ve eylemlere bakarak gözlemlendiğimizde Türk milletinin önünü açabilecek bir siyasal tercihi vatandaşın önüne koyma kararlılığı sergiledik” sözleriyle değerlendirdi.

İYİ Parti’yi tek başına seçime girmeye iten sebep nedir?

Türkiye’ye bir sistem dayatılıyor. Bu sistem siyasi partilere seçimlere müştereken girme ve ittifak yapma zorunluluğu getirdi. Sistemin ruhundan kaynaklanan araz olduğunu ve seçmeni kutuplaştırmaya yönelik bir taktım argümanlar yarattığı, Türk demokrasisinin kendi içinde çoğulculuk ilkesine zarar verdiğini gözlemledik. Buna bağlı olarak da Türk milletine yeni seçenekler sunma ihtiyacı hissettik. Bu ihtiyaç yerelde herhangi bir birlikteliğe gerek kalmayacak şekilde tanımlanırsa önümüzdeki dönemler için Türkiye’nin önünü açacak bir takım gelişmeleri de beraberinde getirecektir. Demokrasi ittifaklar arasına sıkıştırılmamalıdır. Demokraside halkın özgür oy kullanma hakkı elinden alınmamalıdır. Halk seçeneksiz bırakılmamalıdır. Halk sayılara ve oranlara da mahkum edilmemelidir. Bir taraftan baktığınızda ittifaklara devam etme hali aynı zamanda da bu rejime dayatmalarını kanıksama halini beraberinde getiriyor.

Cumhur ittifaka yerel seçimlere de birlikte girme kararı aldı.  Bunun için ne diyeceksiniz?

Onlar bu sistemi dayatanlar zaten. İşin bu şekilde yürümesinden ve yürütülmesinden bir rahatsızlık duyacaklarını düşünmüyorum. Biz Türkiye’nin önünü açmak için siyasi bir formülü ortaya koyuyoruz. Bu formülü sayılardan oranlardan ölçülerden ayrı tutuyoruz.

Eğer İYİ Parti tek başına seçime girerse CHP’li başkanlar tarafından yönetilen 11 Büyükşehir Belediyesi’nin önemli bir bölümünün kaybedileceği yorumları var. Yine birçok ilçe için de aynı aynı yorumlar yapılıyor…

Bunu genel seçimlerde alınmış oy oranlarına göre söylüyorlar. Yerel seçimlerin karakteri ayrıdır. Seçmen tanıdığı adaylara oy verir. Dolayısıyla partiler arasındaki o restleşme ve kutuplaşma yerel seçimlerde çok fazla gözlemlenmez. Yerel seçimler tecrübesi olan biri olarak söylüyorum. 2019 seçimlerinde partimin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı idim. O müzakerelere katılanlardan biriyim. O işlerin nasıl yönetildiğini nereden nereye Türkiye’nin taşındığını biliyorum. O zaman bir amacımız vardı. Hedefimiz 2019’da ucube sistemden kurtulmak ve sistem değişikliği gerçekleştirmekti. 2019 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ı seçimle yenilebileceğini milletimize göstermek istedik. Bunu özellikle büyükşehirlerde de başardık. Elde edilen bu başarının genel seçimlerde elde edilebilmesini temin etmek bakımından da CHP ile bir kalbi ittifak kurduk. Daha sonraki süreçte bu kalbi ittifak bir politik ittifaka dönüşünce sonuçlarından da anlaşılıyor ruhunu kaybetti. O ruhu yeniden canlandırma ihtimalimizin olmadığını söylemlere ve eylemlere bakarak gözlemlendiğimizde Türk milletinin önünü açabilecek bir siyasal tercihi vatandaşın önüne koyma kararlılığı sergiledik. İYİ Parti’nin buradan kaç belediye başkanlığını alacağını, kaç belediye meclis üyesi çıkaracağını hiç hesap etmedik. Biz bu hesabı bugün etmiyoruz da dün etmiş miydik? Dün de etmedik. Önemli olan Türkiye için doğru adım atmaktı. 2019’da doğru adımı attık. O doğru adımla 2023 seçimlerine doğru netice alamayınca o adımda ısrar etmenin de bir anlamı olmadı.

MİLLETİN TERAZİSİNDE TARTILMAK İSTİYORUZ

Muhalefetin elindeki belediyeler kaybedilirse ve İYİ Parti’nin seçime tek başına girme kararı bunda etkili olursa, bunu seçmene nasıl anlatacaksınız?  Bu şekilde çok fazla eleştiri var.

Sistemin dayatmalarından kaynaklı kanıksama halinden kurtulmak istiyoruz. Biz seçmenin iradesine ipotek koymuyoruz ki…Vatandaşlarımız yine gidecekler yaşadıkları yörede kendilerine en iyi hizmet edecek belediye başkan adaylarını seçecekler. Biz milletin terazisinde tartılmak istiyoruz. Vatandaş nezdinde en çok itibar ve güvene mahzar olan adaylar İYİ Parti’de ise seçimleri kazanırız. Vatandaş başka tercihlerde bulunursa o tercihleri ile istedikleri adayları belediye başkanlık makamına oturturlar. Anakara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarını biz Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanabilecekleri yolunda bir öngörüyü masada paylaşmıştık. Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacaklarına inandığımız adayların kendi seçim çevrelerinde belediye başkanlığı seçimlerini kazanamamak gibi bir kaygılarının da olmaması lazımdır.

SİYASETTE KAPIYI TAM KAPATAMAZSINIZ

İYİ Parti bütün seçim çevrelerinde aday çıkaracağını ilan etti. Kapı ittifaka tamamen mi kapalı?

Biz siyasi olarak bir kararlılık sergiliyoruz. Siyasette kapıyı tam kapatamazsınız ardına kadar da açamazsınız. Siyasi partiler kendi ilkeleri ve hedefleri çerçevesinde bir tavır belirler. İYİ Parti’nin almış olduğu bu kararı Türk demokrasisi için bugün ihtiyaç olan bir tavır olarak görülmesini istirham ediyorum.

İYİ Parti’nin elini güçlendirmek için bu şekilde karar aldığı şeklinde yorumlar var. MHP cephesinden de bu tür eleştiriler geldi. Bunun için ne söylersiniz?

Değerlendirmeye tabi tutulacak bir görüş olarak görmüyorum. MHP’den çıkan sözlerin MHP’nin menfaatine olan sözler olduğunu da inanmıyorum. Siyasi partiler kendileri adına konuşabilmeyi öğrenebilmelidir. Başka siyasi partilerin menfaatleri için görüş sarf eden siyasetçilere karşı bir cevap verme gibi kötü bir alışkanlığa sahip değilim.

İYİ PARTİLİ SEÇMEN KİTLESİNİN KABULLENMEYECEĞİ BİR YOLA SEVK EDEMEZSİNİZ

İYİ Parti’nin yerel seçimlere tek başına gireceğini açıklamasının ardından, “İYİ Parti Cumhur ittifakına mı kayıyor?” sorusu akla geldi. Böyle bir şey var mı?

 Söz konusu bile olamaz. Sosyal medyada trol çalışması var. Bir tesir alanı yaratıyor. Tecrübesiz siyasetçiler de buna çanak tutabilecek beyanlar söz konusu olabiliyor. İYİ Parti’ye oy veren seçmen kitlesi aydın, neyi nasıl yapacağını çok iyi biliyor…Türkiye’nin gerçeklerini ve beklentilerini doğru analiz eden bir seçmen kitlesi. İYİ Partili seçmen kitlesinin kabullenemeyeceği bir yola sevk edemezsiniz.