Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinde bugün öğleden sonra düşüş yüzde 5’i aştı ve saat 16.49’da endeks bazlı devre kesici çalıştı. İşlemler 17.19’da yeniden başladı ancak kayıp yüzde 7’yi aşınca 17.23’te tekrar devre kesiciler çalıştı. İşlemler tekrar 18.01’de başlayacak.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada “Pay Piyasasında varant, sertifika ve yeni pay alma hakkı kuponu sıralarında işlemler bugün yeniden başlatılmayacak, diğer işlem sıralarında saat 18:01’de kapanış seansı ile yeniden başlatılacaktır. VİOP Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde işlemler sürekli işlem yöntemiyle saat 18:08’de yeniden başlatılacaktır. BAP Pay Repo Pazarı’nda işlemler bugün yeniden başlatılmayacaktır” denildi.
Güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, günün ilk yarısını yüzde 1,06 değer kaybederek 7 bin 905,37 puanla tamamlamıştı. Yüzde 7’lik kayıpla endeks 7 bin 430,53 puana kadar geriledi.

Uzmanlar, bugün borsadaki sert düşüşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail ve Hamas ile ilgili açıklamalarının etkili olduğuna işaret ediyor.

Öte yandan Bloomberg, Türkiye'nin enerji alanında İsrail ile işbirliği planlarını askıya aldığını, Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar'ın Tel Aviv ziyaretinin de iptal edildiğini aktarmıştı.

Ayrıca Türkiye, İsrail ile bir süredir devam eden Akdeniz’de sondaj ve doğalgaz boru hattı ile ilgili çalışmaları da askıya aldı.

Reuters’a konuşan bir aracı kurum analisti, Erdoğan’ın İsrail ve Hamas’a yönelik açıklamalarının satışlarda etkili olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Sabah pozitif bir açılış sağlayan borsa İstanbul özellikle iyi gelen finansal tablolarla birlikte haftanın ilk iki gününde yüzde 6,5 yükselişle başlamıştı ancak Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamalar sonrası satışlar derinleşti ve devre kesici çalıştı. Jeopolitik risklerin tırmanması ile borsaya gelen satışların devamı beklenebilir.”

ERDOĞAN’DAN HAMAS VE İSRAİL ÇIKIŞI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada “İsrail'e gitme projemiz vardı, iptal ettik” demişti.
Hamas ile ilgili “Hamas bir terör örgütü değil, topraklarını ve vatandaşlarını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur” diyen Erdoğan, konuşmasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanhayu ile ilgili şunları söylemişti:

“Ben hayatımda bir kere Netanyahu denen adamın elini sıktım. Türkevi’nde Amerika‘da. İyi niyetimiz vardı. Onu suiistimal vardı. İsrail’e gitme projemiz vardı, iptal ettik, gitmeyeceğiz. İyi niyetle devam etmiş olsaydı münasebetlerimiz farklı olabilirdi. O da olmayacak. Çünkü iyi niyetimizi suiistimal ettiler.”