GÜNDEME BAKIŞ - İzmir'in Çiğli ilçesine bağlı Harmandalı Mahallesi sakinlerinin belediyeye ve CİMER'e yaptığı saldırgan sokak köpekleri ile ilgili ihbarlar hakkında Çiğli Belediyesi, sosyal medya hesabından bir açıklama yayımladı.

Belediye tarafından yapılan açıklamada, çok sayıda gelen ihbarlarla ilgili Veteriner İşleri Müdürlüğü'nün gerekli işlemlere başladığı belirtilirken, Harmandalı Bölgesi'nde Nihat Güler Parkı ve 8790/9, 8790/14, 8997, 8251,8981/1 ve 8972/3 numaralı sokaklardan toplam 11 köpeğin geçiçi barınağa getirildiği bildirildi.

Çiğli Belediyesi'nden yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

Kamuoyunu Bilgilendirme,


Harmandalı'nda saldırgan sokak köpeklerine ilişkin açıklama


Belediyemize ve CiMER'e saldırgan sokak köpekleri ile ilgili gelen ihbarlar üzerine Veteriner işleri Müdürlüğümüz tarafından gerekli işlemler hızla başlatılmıştır. Ekiplerimiz, Harmandalı Bölgesi'nde Nihat Güler Parkı ve 8790/9, 8790/14, 8997, 8251,8981/1 ve 8972/3 numaralı sokaklardan toplam 11 köpeği alarak geçici barınağimıza getirmiştir.


Bu işlem sırasında, çevreye rahatsızlık vermemeleri için köpeklere kas gevşetici ilaç uygulanmıştır. Bir köpeğin kaçmayı başarması üzerine, vatandaşlarımızın da yardımıyla bu köpekler de yakalanarak barınağımıza getirilmiştir.


Kas gevsetici ilacın etkisi altında olan köpeklerimize gösterilen hassasiyetten ötürü vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.


Kamuoyunda dolaşan bazı olumsuz bilgilere ise açıklık getirmek isteriz:Veteriner işleri Müdürlüğümüz 11 köpeği gözetim altına almış ve konuyu titizlikle takip ederek gerekli işlemleri ivedilikle yürütmüştür.


Ne sokak hayvanlarımız ne de vatandaşlarımız için herhangi bir tehlike söz konusu değildir.Hatirlatma:5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu ve ilgili yönetmelik gereği; geçici bakım evlerimize getirilen, rehabilite edilen ve kısırlaştırıldıktan sonra saldırganlık göstermeyen hayvanlar öncelikle alındığı ortama geri bırakılmaktadır.


Belediyemiz, ilçemizdeki tüm canlıları korumak ve genel uyumu sağlamak için çalışmalarını sürdürmektedir. Hedefimiz,hayvanların varlıklarını en sağlıklı şekilde sürdürmelerini sağlamaktır. Bu konuda halkımızın da duyarlılık göstererek çalışmalarımıza destek olacağına ve belediyemizle bilgi paylaşımina devam edeceğine inanıyoruz.


İletişim Hattı:0232 520 60 00