GÜNDEME BAKIŞ – CHP Sözcüsü Deniz Yücel, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Hamza Dağ’ın Adnan Menderes Havalimanında yaptığı mitingi İzmir Valiliği tarafından izin verilirken CHP Genel Başkanı Özgür Özel için istenen benzer talebe İzmir Valiliği tarafından ret verilmesine tepki gösterdi. CHP’li Yücel, şunları söyledi:

“AKP iktidarının çifte standart uygulayan siyaset anlayışını bir örneğini de geçtiğimiz günlerde İzmir’de yaşadık. Genel Başkanımız Özgür Özel’in genel başkan seçilmesinin ardından 7 Kasım’daki Manisa programı için İzmir’e ilk gelişinde O’nu büyük bir coşku ve heyecanla karşılamak isteyen parti örgütümüz ve İzmirli hemşerilerimiz için İzmir İl Başkanlığımız Adnan Menderes Havalimanı’nda bir hazırlık yaptı. Genel Başkanımızın vatandaşlarımıza seslenebilmesi için bir platform ve ses düzeni kurulmasını istedik ancak İzmir Valiliği güvenlik gerekçesiyle izin vermedi. İl Başkanlığımız da devleti temsil eden Valiliğin sözüne güvendi ve yasağa uydu. Ancak 20 Ocak’ta yaşanan bir olayda çifte standardı gördük.

AKP’NİN VALİSİ MİSİNİZ?

Türkiye Cumhuriyeti’nin Ana Muhalefet Lideri’ne verilmeyen izin AKP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayına verildi. Buradan İzmir Valiliğine soruyorum: Sayın Özgür Özel’e verilmeyen izin Sayın Hamza Dağ’a neden verildi? Siz devletin Valisi misiniz yoksa AKP’nin Valisi misiniz? Eğer devletin valisiyim diyorsanız bu olayla ilgili soruşturma başlattınız mı? Eğer AKP’nin valisiyim diyorsanız bunu mertçe söylemeye cesaretiniz var mı? Parti devleti kafasıyla yandaş gibi hareket eden İzmir Valiliği bu konuyla ilgili derhal bir açıklama yapmak zorundadır”