Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Konak İlçe Örgütü tarafından meşaleler, konfetilerle, büyük bir coşkuyla karşılanan Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu, belediye başkanı olduktan sonra hayata geçirmek istediği projeleri anlattı. İzmir'in merkezi Konak'ı yeniden yaratmak istediğini dile getiren Mutlu, adaylığının açıklanmasının ardından yaşadıklarını, "Çok olumlu geri dönüşler aldım. Hiç ummadığım yerlerden, birçok sivil toplum kuruluşundan, kanaat önderlerinden arayarak bana destek vermek istediklerini söylediler. Bu da benim çok mutlu etti" sözleriyle anlattı. 

"HEM BEN HEM ÖRGÜTÜMÜZ ÇOK MUTLU"

Konak İlçe Başkanlığı'na geldiğinde büyük bir kalabalıkla karşılaşan Mutlu, "Çok duygulandım, çünkü ben örgütün gücüne çok inanıyorum. Bu yola çıktığımda, Aralık'ın başında ben Konak aday adayı olduğumda açıklamamı Konak İlçe binamızda ilçe başkanım Ozan Ali İlgazi, kadın kolları başkanım Melda Erbaykent ile birlikte yapmıştım. Konak'ta 38 yıldır yaşayan biri olarak Konak'a kendi örgütümle birlikte çıkmanın mutluluğunu yaşıyordum. Sürecin böyle sonuçlanmasına hem ben hem de örgütümüz çok mutlu oldu. Konak'ın içinde atama olduğu için örgüte, gençlere, kadınlara da çok iyi bir motive oldu. Konak'ta siyaset yapanın önünün açık olduğu düşüncesiyle, o günkü coşkuyu da yaşadık" ifadelerini kullandı. 

"ADAYLARDA ÇOK LİYAKATLİ DAVRANILDI"

Mutlu adaylaşma sürecine ilişkin ise, "Kadın adaylarda ve tüm adaylarda çok liyakatli davranıldığını düşünüyorum. Bu kentte yıllardır mimarlık mesleği yapıyorum, Mimarlar Odasında çalıştım, kent üzerine politikalar ürettim, kent sorunlarıyla ilgilendim, kent suçlarıyla mücadele ettim ve sonrasında da Büyükşehir  Belediyesinde yöneticilik deneyimimi var. Deneyim, siyasi geçmiş ve birikim olarak kendimi yetkin gördüğüm için başvuruda bulunmuştum. Bunun karar vericiler tarafından da kabul edilmiş olması, takdir görmüş olması çok onur verici ve omuzlara yüklenen büyük bir sorumluluk. Özgür (Özel) Başkanımızın 'Nilüfer Konak'ta tarih yazacak' sözleriyle çok gururlandım, duygulandım ve çok çalışmak zorundayım dedim. Mahcup etmemek istiyorum" açıklamasında bulundu. 

"KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Konak'ın başlıca gündem maddesi olan kentsel dönüşüm alanında, Konak Belediyesi mevcut Başkanı Abdül Batur'un planlarını hazırladığı 600 hektarlık alanda hızlıca harekete geçeceğini aktaran Mutlu, "Mevcut Konak Belediye Başkanımız, meslektaşım Sayın Abdül Batura çok teşekkür ediyorum. Bu bölgelerin plan sorununu çözdü, bitirdi. Geldiğimizde uygulayacağımız planlar hazır. Bundan sonra bize düşen hızlıca uygulamaya başlayacağız. Deprem bölgesindeyiz, herkesin sağlıklı konutlarda yaşama hakkı Anayasa'da sabit. Biz de bunu yapacağız. Bu planlar ve parselasyon planlarıyla etap etap hızlıca hayata geçireceğiz" dedi. 

"BATUR'LA BİRLİKTE YOL YÜRÜYECEĞİZ"

Batur'un son meclis konuşmasında yaptığı açıklama ve "Deneyimlerimden faydalanmak isterlerse buradayım" sözlerinin hatırlatılması üzerine Mutlu, "Sevgili Batur, gerçek bir CHP'li. Görevini kendi partisinden bir başkasına inanılmaz bir nezaketle devrediyor. Doğrusu bu beni çok mutlu ediyor. Sayın Başkanla 2 saat baş başa oturduk, bugüne kadar yapılanların üstünden geçtik. Benim için bir dosya hazırlamış, bana onu verdi. İlgili müdürlerin brifing vermesi için de talimatını verdi. Bu çok önemli. Biz seçim sürecinde de seçildikten sonra da birlikte yol yürüyeceğiz. Ben hep 'Emek en yüce değerdir' diyorum. Sevgili başkanımız çok emek verdi Konak'a. Ne onu ne de onun emeklerini yok saymayacağız. Onların üstüne koyarak daha farklı, daha güçlü bir Konak yaratmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı. 

"KONAK'IN TEKRAR İZMİR'İN KALBİ, BAŞKENTİ OLMASINI İSTİYORUM"

Mutlu şunları kaydetti: 

Ben tekrar İzmir'in kalbi olan bir Konak istiyorum. Kültür, sanat, ticarette İzmir'in başkenti olan, merkezi olan bir Konak hayal ediyorum. Konak'ın eski güzel günlerine dönmesini istiyorum ve çalışmalarımı da bu doğrultuda yapacağım. Kemeraltı ticarette merkezdi, nüfusun artmasıyla merkez parçalandı, bu da normaldir. Merkez biraz Bayraklı, biraz Bornova'ya, Karşıyaka'ya kaydı ama asıl nokta Konak. İlçemizin bunu unutmadan yönetilmesi gerekiyor. Bunu yapacağım.

"1 SANİYE BİLE KAYBETMEYECEĞİM"

Ben geldiğimde 1 saniye bile kaybetmeyeceğimi düşünüyorum. İmar planlarını okumayı, imar yönetmeliklerini biliyorum. Yerel yönetimde çalıştığım için işleyişi, yasal durumu, Konak Belediyesi neler yapar, Büyükşehir neler yapar, ihaleler nasıl olur hepsine hakimim. Bu da hızlıca işe koyulmayı ve ardından daha büyük dönüşümleri yapmayı sağlayacaktır.

"ELİMİZİ YOKSULLARIN ÜSTÜNDEN ÇEKMEYECEĞİZ"

Yoksulluk geniş alanlara yayılıyor. Sosyal, toplumcu belediyecilik bizim mottomuz. Elimizi hiçbir zaman kent yoksullarından, dezavantajlı gruplardan çekmeyeceğiz. Herkesin eşit olduğu, yan yana yürüdüğü, kendini diğerinden farklı hissetmediği bir Konak hayal ediyorum. Konak Belediyesi bütçesinin herkese, tüm mahallelere eşit şekilde harcanmasını doğru buluyorum. Bu doğrultuda da çalışacağım. Sosyal belediyecilik kimsenin ötekileşmemesidir. Herkes tüm hizmetlerden eşit yararlanacak. Herkesin kendini mutlu hissettiği ve gururlandığı bir Konak diyoruz.