Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP'de Tüzük Kurultayı hazırlıkları devam ediyor. Genel Merkez nezdinde yapılan çalışmalar kapsamında Eylül ayında gerçekleştirilecek kurultay için komisyon çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Ancak, Tüzük Kurultayı Komisyonunun yanı sıra çalışmalarını sürdüren bir diğer grup da Tüzük Kurultayı'nın, seçimli kurultaya dönmesini isteyen, kamuoyunda 1 Nisancılar...

CHP'de 1 Nisancılar Tüzük Kurultayı için harekete geçti... Seçimli kurultay olsun! CHP'de 1 Nisancılar Tüzük Kurultayı için harekete geçti... Seçimli kurultay olsun!

İMZA TOPLAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Kurultay delegesi olan bir grubun, seçimli kurultay için imza toplama niyetinde olduğunu ve bunun için bir takım görüşmeler yaptığı ortaya çıkmıştı. Parti içinde CHP'nin yerel seçimlerde elde ettiği başarıdan dolayı gerekli olan imzanın toplanma ihtimali çok düşük görülsede, partililer imza toplama girişimlerinin sürdüğünü doğruladı.

KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMASI İTİRAF MI?

Seçimli kurultay için çabalayan 1 Nisancılar grubunun kulislerdeki çalkantıları devam ederken, CHP'nin 10 seçim kaybeden Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kurultayda Genel Başkan diye aday gösterirlerse o zaman 'En cesurlar 1 adım öne çıksın' diyeceğiz"" açıklaması gündeme bomba gibi düştü. CHP'li siyasetçiler Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamasının "1 Nisancıların ve tüzük kurultayını seçimli kurultaya çevirme hazılığının itirafı" olarak yorumladı.

"KILIÇDAROĞLU'NU DEĞERSİZLEŞTİRİR"

Öte yandan konuya ilişkin görüşüne başvurduğumuz CHP yöneticileri, "Kılıçdaroğlu CHP için değerli bir isim, temennimiz bu değerini koruması. Tüzük kurultayı seçimli kurultaya dönerse, ki biz ihtimal vermiyoruz, 500 imza yerel seçimlerdeki başarıya rağmen toplanamaz ancak toplandı ve Kılıçdaroğlu aday olursa, bir kez daha kaybeder. Bu da kendisini değersizleştirir" dedi.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Kılıçdaroğlu katıldığı bir TV programında, "Ben hiçbir zaman talepte bulunmadım, delegeler Genel Başkan Adayı olarak gösterdiler ve öyle aday oldum. Adaylıklarım hep böyle oldu. Yeniden kurultayda Genel Başkan diye aday gösterirlerse o zaman 'En cesurlar 1 adım öne çıksın' diyeceğiz" dedi.