Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir Büyükşehir Belediye (İzBB) Başkan Adayı Cemil Tugay, Tepekule Kongre Merkezi'nde proje ve hedeflerini açıkladığı lansman düzenledi. Yüksek katılımla yapılan proje lansmanında Tugay'ın öne çıkan projeleri şöyle:  

Tugay'dan trafiği rahatlatacak ulaşım projeleri: Metrobüs ve deniz taksi geliyor Tugay'dan trafiği rahatlatacak ulaşım projeleri: Metrobüs ve deniz taksi geliyor

Tugay, 180 günlük hızlı eylem planını anlattı Tugay, 180 günlük hızlı eylem planını anlattı

"HİZMET BİNASINI ESKİ YERİNE YAPACAĞIZ"

Belediyemizin bir hizmet binasına ihtiyacı var. Benim kendi kişisel görüşüm Konak Meydanı'nda eski yerinde yapılmalı. Mimari olarak kentimizin simge binalarından biri olabilir. Gurur duyacağımız bir binayı inşa edebiliriz. Kamuoyunun takdirine sunacağım ve onaylarsanız Konak'ta eski yerinde ve bize keyif verecek bir belediye binamız olacak ve fuarda çalışan arkadaşlarımızı oraya davet edeceğim.

"1/25.000'LİK PLANLARI YAPACAĞIZ"

İzmir'in 1/25 binlik planları yapılacak. Yeni yerleşim alanları oluşturacağız. Geleceğimiz iklim, gıda, su krizleriyle karışılacağımız bir süreç. Bölgeleri havza olarak bölmeliyiz. Suyu, gıdası, ürettiği enerji kendine yetsin ve daha fazlasını üretebilsin. Kendine yeten havzalar mutlaka sağlanmalı. İzmir'i bölgesel olarak planlarken kendine yeten bölgeler olmasını sağlayacağız.

DEPREM MASTER PLANI

Şehrimizin buna ihtiyacı var. 1999 yılında yapılmış bir deprem master planı var ama şu an kullanılamaz güncel değil. Ben belediye olarak bunu yapmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Kentsel dönüşümü riskli binalarda gerçekleştirmek için yapılması gerekeni yapacağız. İzBB'nin uzun yıllardır yerinde dönüşüm planları var, bunların işleyişi piyasa koşulları nedeniyle bozuldu. Şu anda bütün seçenekleri araştıran arkadaşlarımız var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi binaların yıkımını kendi üstleniyor, ilave kira desteği sağlıyor, İzmir'de bunları yapar. Ege Şehir Planlama kentsel dönüşüm çalışmalarını yapacak, İZBETON sadece yollarla ilgilenecek.

"KÖRFEZDE HALK PLAJLARI YAPACAĞIZ"

Büyük kanal projesini yenilemeye ihtiyacımız var. Yağmur suyu ayrıştırma devam edecek. Taşkınlara karşı kıyı düzenlemeleri yapacağız. Suda kayıp kaçak oranlarını azaltacağız, yüzde 25'in altına düşüreceğiz. Her ilçede atık su arıtma tesisi olacak. Körfezde sirkülasyon kanalı ve doğal yaşam adası yapacağız ve körfez temizlenecek. Körfezin güney ve kuzey kıyılarında küçük marinalar yapacağız. Körfezde halk plajları yapacağız. 

"YERALTI SU HARİTASI ÇIKARTACAĞIZ"

Yeraltı suyu haritalarını çıkartacağız. Buralara yapılan sondajla seviye ve kaliteyi takip edeceğiz. O rezervlerin yağmur suyuyla beslemek için toprağın emmesi sağlanacak. İklim kriziyle ilgili bugün karbon emisyonu sıfırlansa, dünyanın kendini toplaması 100. Bu sebeple bunlar insanların su ihtiyacını karşılamak için hayati öneme sahip. 

DAĞ'A ZEYTİN FİDANI GÖNDERMESİ: "BİZ DAĞITMADIK, EKTİK"

Yeşil ve mavi altyapı master planlarını yapacağız. İzmir yeşil. İzmir'e laf söyleyenlere gönderme yapıyorum ama üstlerine alınmıyorlar. İzmir'in yeşil olması umurlarında değil. Zeytin fidanları dağıtmışlar ama biz dağıtmadık, direkt ettik. Öyle bir yere ektik ki orada büyüyeceği kesin. Zeytinleri biz yiyeceğiz ama size vermeyeceğiz. 

"KOOPERATİFLERİN YANINDA OLACAĞIZ"

Kooperatifler çok önemli. Kooperatiflerimizin yanında olacağız. Topraksız tarım çalışmasını çok önemli buluyorum, kabul ederlerse ona da katılmak isterim. Stratejik hibe ürün programları, markalaştırmalar için merkez kuracağız. Soğuk hava depoları projelerimiz var Menderes ve Bayındır'da. Agro turizm ve gastronomi projelerimiz olacak. Çiçek kooperatiflerine destek olmaya devam edeceğiz. Kendine yeten tarımın sağlanması ve ürünlerin sağlıklı üretilmesini hedefliyoruz. 

"KOMPOST ÜRETİM MERKEZLERİ KURACAĞIZ"

Kompost üretim merkezleri kuracağız. Çöpü komposta dönüştürerek toprağa geri dökeceğiz. Çöpü depolamayacağız, yakarak bertaraf edeceğiz. 

"SAĞLIK TURİZMİNDE BAŞKENT OLABİLİRİZ"

Sağlık Turizminde Ticaret Odamızın yanındayım. İzmir sağlık turizminin başkenti olabilir. Kırsal havza ve istihdam ofisleri kuracağız. Tarımsal üretimi artıracağız. Gençlerim kooperatifçilik ve çiftçiliğini teşvik edeceğiz. Esnaf ve zanaatkarla yalnız kalmayacak. Girişimcilik merkezleri kuracağız. Kent içi tematik alanlar oluşturacağız. 

"KÜLTÜRPARK'A BETON DÖKÜLMEYECEK"

Kültürpark'a benim dönemimde beton dökülmeyecek, bunun sözünü veriyorum size. Yeşil alan olarak korunacak ve fonksiyonel de olacak. Kültür ve spor faaliyetleri burada olabilir. Detay kararları katılımcı süreçlerle vereceğim. Kemeraltı'nı koruyacak ve geliştireceğiz. Çağdaş Kent Kütüphanesi yapacağız. İzmir Büyükşehir Senfoni Orkestrası kurmak istiyorum. Elektrik Fabrikası için başvuru yapacağız, aldıktan sonra da Çağdaş Sanatlar Müzesi'ne dönüştüreceğiz. 

"O STADI YAPIN YA DA BİZ YAPALIM"

Mavişehir Opera Binası'nın opera binası mı kongre merkezi mi olması gerektiğine İzmir halkı karar verecek. Ona göre yapıp bitireceğiz. Yüzme havuzlu spor kompleksleri yapacağız. Karşıyaka Stadı... Karşıyakalıların onuruyla daha fazla oynamayın ya o stadı yapın ya da bize verin biz yapalım. İzmir Tek Sağlık Bilim Kurulu'nu kuracağız. İnsanların, hayvanların, doğanın hasta olmaması için çalışacak. İnsanların daha fazla hasta olmasına nasıl engel olunacağını göstereceğiz. Eşrefpaşa Belediye Hastanesi Türkiye'de tektir. Bu hastaneyi büyüteceğiz ve hizmetlerini çeşitlendireceğiz. Sanayi bölgelerine poliklinikler kuracağız ve ücretsiz hizmet verecek.