Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Manisa İl Başkanı Ferdi Zeyrek, GÜNDEME BAKIŞ TV’de Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün 4,5 yılını değerlendirerek, Ergün'e yönelik sert eleştirilerde bulundu. Önceki il başkanı Semih Balaban'ın başta imar olmak üzere Ergün'ün yaptığı iddia edilen yolsuzluklara sessiz kaldığını kaydeden Zeyrek, "Manisa Merkez'de bir imar uygulaması yapılıyor. En son 1989 yılında yapılmış bir imarın artık, günümüzün şartlarını taşımadığı ve imar gerekliliği vardı. 7-8 yıldır süren bir imar süreci var, yeni imar planları hazırlandı. Ben de bu süreçte Mimarlar Odası Başkanlığı görevini yürütüyordum. Biz defalarca, yeni yapılan imar planının mimarlar odası olarak paydaşı olmak istediğimizi söyledik. Şehir Plancıları, muhtarlar, akil insanlar hep birlikte paftaları görelim dedik. Ekmek, su istemeyiz, şehrimize  katkımız olsun dedik ancak bize bu paftalar gösterilmedi. Ta ki; her şey bitti ve askıya çıkınca gördük. Büyükşehir Belediyesi bir sunum yaptı, 'orada o var, burada bu var' dedi, bir şey de anlaşılmadı. 1 aylık askı sürecinde ben kendim bakmaya başladım" diye konuştu. 

CHP Manisa İl Başkanı Zeyrek: Kurultayı Özel'in kazanacağına eminim! CHP Manisa İl Başkanı Zeyrek: Kurultayı Özel'in kazanacağına eminim!

"350 MİLYONLUK YOLSUZLUKTAN BAHSEDİYORUM"

Zeyrek yaşananları şöyle anlattı: 

Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün Uncubozköy dediğimiz mahallede kendi arsaları var. Olabilir. Ana caddeye cephesi olan ve 2 bin 500 metrekareyi geçen parsellerde emsal 2,5 ve 15 kat verilir diye bir düzenleme yapıldı. O caddeye baktığımızda bu şarta uyan sadece Cengiz Ergün'ün arsası var. Diğerleri zaten yapılaşmış ve daha küçük parseller. Arkasında olan parsellerle aradan bir yol geçiyor, bu yolu kapatmışlar, aradaki yeşil alanı da arkaya almışlar. Yolu yandaki parselle birleştirmişler ve 5 katlı olan yerlerini 15 kata çıkartmışlar. Bunu tespit ettikten sonra mimarlar odasında oturduk ve bulduklarımı paylaştım. Onlar da evet burada bir yolsuzluk var dediler. Çok iyi niyetle 350 milyonluk bir yolsuzluktan bahsediyorum. Manisa tarihinin bugüne kadar en büyüğü.

"RANTSAL PLANA DÖNÜŞTÜĞÜNÜ SÖYLEDİM"

Şehir Plancılarına da sorduk, burada var olan sokak kapatılmış, yeşil alanlar kaydırılmış. Bu Ferdi Zeyrek'in parseli olsaydı yapar mıydınız, yapmazdık ama Cengiz Ergün'ün parseli olunca böyle şeyler yapıldı. Ben bununla ilgili bir rapor hazırlayarak il başkanlığıma sundum. Bunun rantsal bir plana dönüştüğünü ve bunu vatandaşa anlatmamız gerektiğini söyledim. İlde toplantı yaptık, Özgür Özel'i davet ettik ve ona anlattık. Bunu halka anlatmalıyız dedi.

"BALABAN TOPLANTILARA KATILMADI"

O dönemki il başkanımız Semih Balaban o toplantıya katılmadılar. Basın açıklaması yaptık, yerine il sekreteri Ali Kuyumcu katıldı. Özgür Özel defalarca meclis kürsüsünden konuyu anlattı ve bu konu Manisa'da yankı uyandırdı. Cengiz Ergün kendi arsalarında imar yolsuzluğu yapıyordu. Benim il başkanım ise anlam veremediğim bir şekilde bunun paydaşı olmadı. İlde toplantı olduğunda işiniz vardı tamam, 1 hafta, 1 ay sonra hiçbir açıklama yapmadı. 

"BUNU ANLATMAYACAKSAK NEYİ ANLATACAĞIZ!"

Ben de bunu kongrede kendisine sordum, neden yapmadınız. Biz bunu halka anlatmayacaksak, yerel seçimlerde ne anlatacağız. Halkımız, 'O günkü yolsuzlukta karşısında olmayan bugün nasıl karşısında olacak' demeyecek mi! Bunun gibi imarda daha birçok şey var.

"YANLIŞLARIN DİMDİK KARŞISINDA DURACAĞIZ"

Planlara itiraz edildi, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yeni 5 binlik planlar hazırlandı. Onları da inceleyeceğiz, yine aynı şeyleri görürsek yine itiraz edeceğiz. Biz her şeye karşı gelen, her şeye itiraz eden bir anlayışta olmayacağız. Doğruları takdir edeceğiz, daha ileriye nasıl götürülebileceğini anlatacağız, yanlışların da dimdik karşısında duracağız.

"ERGÜN BAŞKANLIĞIN NASIL YAPILAMAYACAĞINI ANLATTI"

Cengiz Ergün Büyükşehir Belediye Başkanlığının nasıl yapılamayacağını anlattı bize. Ne yapılmaması gerektiği orada duruyor. Manisa'nın çözülmemiş bir ulaşım sorunu var, yeni imar planında buna dair hiçbir şey yok. Bir üniversitemiz var şehrin bir tarafında, bu üniversite kent içine nasıl dahil edilecek! İmar planı bunlar öngörülerek yapılır. Bir metro hattı, alternatif yollar, servis yollarının başka yerden gelmesine dair bir şey yok. Manisa'nın 1 tane ana caddesi var, bir tane de alternatif Mimar Sinan Caddesi, cadde tıkanıyor.

"ERGÜN EGOSUNUN KURBANI OLMUŞ!"

Güzelyurt Mahallesi, Manisa'nın en güzel mahallelerinden biridir. Asfalt ve aydınlatma burada var, hemen arkasındaki Horozköy mahallesinde tozdan maskeyle dolaşırsınız. Belediye başkanı herekse eşit mahallede olmalıdır. Gelir seviyesi yüksek ve düşük mahallelere ayrım yapamaz. Bütçeyi yönetemeyen bir belediye başkanı Cengiz Ergün, yatırıma harcayacağı parayı spora harcayan, egosunun kurbanı olmuş. Meclis toplantısında benim meclis üyelerime çok kötü bir tavırla 'sen  ne diyorsun, sen kimsin' gibi sözler sarf etti. Bir kibir abidesi.  

"MECLİS ÜYESİNE UKALACA SESLENEMEZSİN"

Biz kendisinden önce oradaki koltuğa saygılıyız. Bizim meclis üyelerimiz salona girerken önünü ilikler, başkanım diye hitap ederler. Sen meclis üyesine o şekilde ukalaca seslenemezsin. Kimse kimseye bu şekilde davranamaz. Ben de buna müsaade etmeyeceğim.

"ERGÜN'Ü TANIYAN OY ATMAZ!"

Ulaşamayan vatandaş kendisini değerli gördüğü için seçildi. İsmini vermeyeceğim, biri Ankara'ya gidiyor, giderken Kula Tesislerinde duruyor, benzin alıyor. Pompacıya 'sen kime oy atacaksın' diyor. Pompacı da 'Cengiz Ergün'e atacağım' diyor. O kişi Ergün'ü arayarak, 'Başkan sakın sen Kula'ya gelme' diyor. Çünkü onu tanıyan ona oy atmaz, tanımayan insan algıdan dolayı oy atar. Reklam. Ben ona billboard başkanı diyorum. Görünmeyen, dokunmayan insan maalesef büyük insan oluyor, vatandaşlar onu tanısa, yaptıklarını bilse ona oy atmaz.

"BÜYÜKŞEHİR'İ ALACAĞIZ"

Manisa'da biz 11 ilçede seçim kazanabiliyoruz ve 11 ilçeyi kazandığımızda Büyükşehir'i kazanıyoruz. En son yapılan genel seçimde alınan oyla bize bunu gösteriyor, bu oyları korumamız bile Büyükşehir'i almamız için yeterli ki, ben bu oyların üzerine çıkacağımızı düşünüyorum.

"ANKET YAPTIRACAĞIM"

Önseçim olmazsa, il başkanı olarak ben anket yaptıracağım ve halkın en çok güvendiği, istediği kişiyi belediye başkan adayı olarak genel merkeze sunacağız. Biz onun adamı olan diye bakmayacağız. Kazanacak adayları çıkartacağız.

"BAZI İLÇELERDE İTTİFAKA İHTİYAÇ VAR"

Manisa'da bazı ilçelerde ittifaka ihtiyaç var. Bir taraf AKP ve MHP olarak ittifakken, diğer tarafın parçalanmış olması zarar verip, seçim kaybettirebilir. İttifaklar yarışı olacaksa, herkes ittifak olmalı. Olmazsa da 17 ilçemizde pırıl prııl kendi adaylarımız olacak bizim.

"ERGÜN'ÜN BENİM ADAYIM YARIŞMASINI İSTERİM"

Umarım Cengiz Ergün tekrar  aday olur, çok isterim benim bir adayımla yarışmasını. Bizim söyleyecek çok sözümüz var.

"İZMİR'DE PROJE VAR PARA YOK, MANİSA'DA PARA VAR PROJE YOK!"

İzmir bizim için özlenilecek, yaşanılacak, özgürlüğün, demokrasinin olduğu bir yer. İmrenilecek bir şehir. Manisa'nın da böyle olmaması için hiçbir sebep yok, sadece bu yönetim anlayışında yöneticilere ihtiyacı var. Manisa'da böyle engelleme gibi dertler yok. İzmir'de proje var para yok, Manisa'da para var proje  yok.

"10 MİLYONLUK TESİSİ 100 MİLYONA YAPTIRDI"

Manisa'da katı atık tesisi yapıldı. O tesisin aynısı Edirne'de de yapıldı, o zamanın parasıyla Edirne'de 10 milyon TL'ye yapıldı. Manisa'da ise aynı tesis 100 milyon TL'ye yapıldı. Ergün mobbing uyguladı alan şirkete, Kartallar diye başka bir tesis var şimdi. Manisa'da eski çöplük vahşi depolamaydı ve kapatıldı. Mahalleler oradan koku geldiğini söyledi ve oraya gittiğimizde Büyükşehir Belediyesinin tırlarının oraya hala çöp döktüğünü gördük. Çünkü bunu bertaraf etmesi gerekiyor ve bertaraf etmek için de para harcaması gerekiyor.

"İLÇE BELEDİYELERİMİZİ ENGELLİYOR"

CHP'li ilçe belediyelerimizin yatırım yapma hizmetleri de engelleniyor. Birçok şey yapmak istiyorlar ama Cengiz Ergün'ün iki dudağı arasında. İlçe belediyelerin projelerini Büyükşehir'de reddediyorlar.