Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Genel Merkezi, eski ve yeni milletvekillerini Türkiye'nin çeşitli illerinde görevlendirdi. İzmir milletvekilleri  Kamil Okyay Sındır, Afyon'da; Mahir Polat, Kayseri'de; Bedri Serter, Düzce'de; Murat Bakan Hakkari ve Şırnak'ta; Rıfat Nalbantoğlu, Hakkari'de; Atila Sertel, Kastamonu'da; Zeynep Altıok, Siirt'te; Tacettin Bayır, Van'da sahaya indi. CHP'li vekiller görevli oldukları illerde gruplara ayrılarak girilmedik köy, mahalle bırakmadı. Kapı kapı dolaşan vekiller, sandığa gitmeyen vatandaşın sandığa gitmesi, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na oy vermesi noktasında çalışma yapmanın yanı sıra, illerdeki sorun ve talepleri de dinledi, CHP'nin ve Millet İttifakı'nın politikalarını anlattı. Vekiller bulundukları illerde örgüt toplantıları yaptı, muhtarlarla bir araya geldi, meslek odaları ve STK'larda da toplantılar düzenledi. 

CHP İzmir Milletvekilleri Murat Bakan, Rıfat Nalbantoğlu, Mahir Polat, Bedri Serter, Atila Sertel, Kamil Okay Sındır, Zeynep Altıok ve Tacettin Bayır Anadolu gözlemlerini GÜNDEME BAKIŞ'a anlatarak şunları şöyledi:  

POLAT: "ÖRGÜTÜMÜZ DE VATANDAŞIMIZ DA ÇOK ARZULU"

Mahir Polat: Örgütlerin hepsi gayet motive şekilde ikinci tur için çalışıyor. Bütün kayseri örgütü,  geçmiş dönem il ve ilçe başkanları, görev yapmış ya da yapmamış tüm partililer tek yumruk gibi çalışıyor. Vatandaşla odak çalışmaları yapılıyor, ev ev, kapı kapı gidiliyor. Vatandaşın çok daha arzulu olduğunu görüyoruz. Bizim örgütlerimizin arzusu çok üst düzeyde fakat vatandaş ilk defa örgütlerin önüne geçmiş onu gözlemledim. Geçtiğimiz oy oranından daha yüksek bir oy oranı alacağını Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun görüyorum. Vatandaşla bire bir saha çalışmasında da bu tepkileri aldım. Sandıkta vatandaşın, iyi bir kararla Türkiye'nin tarihini değiştireceğini gördüm. 

"NASIL OLSA KILIÇDAROĞLU KAZANACAK DİYEREK SANDIĞA GİTMEYENLER VARDI"

Sandığa gitmeyen vatandaş, sandığa gitmeye karar vermiş durumda. Nasıl olsa Kılıçdaroğlu kazanacak bakışıyla davranmışlar insanlar. Tekrar bir 5 yılın sıkıntı olacağını biliyorlar. Özellikle finansal açıdan Türkiye'yi zor günlerin beklediğini idrak etmiş durumdalar seçimden sonra hemen sonra. Bu açıdan da karar değişikliği var.

SINDIR: "AFYON'DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK"

Kamil Okyay Sındır: Afyon'dayız, ilçeleri geziyoruz. Genel olarak vatandaşın ikinci turdaki tercihi, heyecanı, umudu devam ediyor. Ben çok olumlu, pozitif tepki aldım vatandaşlarımızdan. Yüzde 13 - 14'e yakın sandığa gitmeyen vatandaş vardı 14 Mayıs seçimlerinde. Ben onlara 'sandığa gitmeyenler partisi' diyorum. 14 Mayıs'ta sandığa gitmeyenler vatandaşlarımızın ciddi bir oranının 28 Mayıs seçimlerinde sandığa gitme kararı aldığını görüyorum. Benim analizime göre sandığa gitmemek de bir tercihtir, tıpkı bir adayı tercih etmek gibi. Sandığa gitmemeyi tercih edenleri, Sinan Oğan ve Muharrem İnce'ye giden oyları topladığımızda yaklaşık yüzde 20'ye varan oranda seçmen Tayyip Erdoğan'a oy vermemiş durumda. Tayyip Erdoğan'ın ilk tur sonrasında toplam seçmenin yüzde 42'sinin oyunu aldığını görüyoruz. Bunun dışında, Millet İttifakı'nın Genel Başkanımızın adaylı noktasında halkımızı sandığa taşıma çabası sonuç getirecektir. Bunu görüyorum. Ben 14 Mayıs sonrası daha çok büyüyen bir umudu ve heyecanı gördüm, bunu hem kendim yaşıyorum hem de örgütüm de görüyorum. Her şey çok güzel olacak, ben buna yürekten inanıyorum. Afyon'da da böyle olacağı noktasında kanaatim oluştu. Bugün meslek odalarını ziyaret ettim, onlarla olan görüşmelerim de bu kanaati destekler nitelikte.

ALTIOK: "SİİRT'TE FISTIKÇILIK YOK OLMA AŞAMASINDA"

Zeynep Altıok: Siirt'te vatandaş değişim istiyor. Hem Siirt Merkez'de hem köylerinde, Eruh'ta, Veysel Karani ilçesinde çalışmalar yaptım. Bizim ekibimizde bulunan Antakya milletvekilimiz Birol Ertem de diğer köylere gitti, hepimiz görev dağılımıyla çalışmalarımızı yaptık ve Siirt'in erişmediğimizi yeri kalmadı. Siirt'te vatandaşlarımızın dile getirdiği birçok sorun var. Bugün elektrik uğruna bütün verimli ovaların, tarım arazilerinin su altında kaldığı, göçmüş köylerin olduğu yerlerde vatandaşlarımızla buluştuk. Fıstık bu bölgenin başlıca geçim kaynağı. Ne yazık ki fazla su basmaktan dolayı nem, fıstığın doğal gelişimine engel teşkil ediyor. Fıstık üretimi yarı yarıya azalmış durumda. 10 yıl içinde giderek daha da azalacağı endişesi var. Burayı, ovaları kaplayan barajlarla basılan su sebebiyle, köylerin geçim kaynağı olan fıstıkçılık yok olma aşamasına gelmiş. İktidarın yanlış tarım politikaları nedeniyle hayvancılık çok zarar görmüş durumda. Teşvik olmadığı için üretim de, verim de varlığını sürdüremiyor. Ekonomik koşullar çok kötü. Her gün daha kötüye giden ekonomiden çok ciddi şikayet var. Bölgede çok büyük bir değişim beklentisi var. Sahada ikinci tura dönük daha evvel çok yüksek bir talep koymuş olan halk, aynı kararlılıkla sandığa gitmeye hazır, gün sayıyor.

SERTER: "CHP'YE VE KEMAL BEY'E BAKIŞ ÇOK İYİ"

Bedri Serter: Düzce'de 47 yıl sonra 1 milletvekili çıkardı Cumhuriyet Halk Partisi. Düzce halkı ve CHP örgütü acayip mutlu bu konuda. Bu mutlulukla beraber, tabi ki  birinci turda Cumhurbaşkanlığında yeterince kimse oy almadı, bu iş ikinci tura kaldı. 0 - 0'dan başlayacak bu seçim. Çok motive gördüm bütün örgütümü. Halkın da CHP'ye ve Kemal Bey'e bakışının da çok olumlu olduğunu gördüm. Burada benden başka 3 vekil daha görevlendirildi, tabi bir de seçilen vekilimiz var. Partinin her zaman ekonomi neferlerinden biri olarak ben iş dünyası ile diyalog kurdum. İş dünyasının da Sayın Genel Başkanımıza bakışının çok olumlu olduğunu 28 Mayıs'tan sonra Türkiye ekonomisinin, kazanmamızla çok daha farklı bir boyutta ilerleyeceğine, çok olumlu olacağına onlar da inanmış vaziyetteler. Bu tüm Türkiye geneline yayılıyor, çünkü bizim için de CHP olarak Düzce zor bir il ama bu yumuşaklığın, bu bakış açısının bize karşı, Genel Başkanımıza karşı olumlu olması beni çok mutlu etti. Hali hazırda sahadayız, çalışıyoruz. Cumartesi günü de Sivas'ta görevlendirildim, seçimleri Sivas'a gidip, oradaki milletvekilimizle takip etmeye çalışacağım."

BAKAN: "CUMHUR İTTİFAKI GÜVENLİK GÜÇLERİNE BASKI UYGULUYOR"

Murat Bakan: Hakkari ve Şırnak'a gittim ben, Cuma günü de Batman'a gideceğim. Hakkari ve Şırnak'ta CHP çok yüksek oy aldı. İlk üçe girdiler, Kemal Bey'in aldığı oy itibariyle. CHP oylarını 4'e, 5'e katladı parti olarak ama buna rağmen, orada kamu ve devletin olanaklarıyla, devletin olanaklarıyla ciddi anlamda seçmene baskı var. Özellikle güvenlik kuvvetlerinde, oradaki askere, polise, koruculara ve ailelerine ciddi baskı var 'Cumhur İttifakına oy vereceksiniz' diye! Dolayısıyla ben orada özellikle bu kesimlere güven vermeye ve özgür iradeleriyle oy kullanmaları noktasında destek olmaya gittim. Hem esnafı gezdik, esnafla görüştük hem de asker, polis, güvenlik korucularıyla görüştük. Onların da gelecekleriyle ilgili endişeleri var. Bölgede bugüne kadar olmayan bir değişim talebi olduğunu görüyoruz. Yani geçmişte muhafazakara partilere, AKP'ye oy veren seçmen de yüzünü bu defa hem Genel Başkanımıza hem Millet İttifakına dönmüş durumda. Bu seçimde ikinci turda daha da yüksek oy alacağımızı düşünüyorum.

NALBANTOĞLU: "AYNI HASSASİSYETİN DEVAMI NOKTASINDA ÇALIŞTIK"

Rıfat Nalbantoğlu: Hakkari katılım oranının ciddi şekilde yüksek olduğu, bizim de Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu'nun da ciddi düzeyde yüksek oy aldığı illerden birisi. Dolayısıyla biz bu hassasiyetin sürmesi noktasında görüşlerimizi paylaştık. Katılım konusunda mutlaka aynı hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini paylaştık, yoksa oy oranımız ciddi şekilde yüksek. Mesela Hakkari'nin en büyük ilçesi Yüksekova'da Sayın Kılıçdaroğlu'nun oyu yüzde 82'lerde, Hakkari'de yüzde 79 - 80'lerde. Oradaki 4 ilçenin 4'ünde de ayrı ayrı toplantılar yaptık, vatandaşların, CHP'li il ve ilçe yöneticileri başta olmak üzere duyarlı şekilde oy kullandıklarını gördük. Yaptığımız toplantılarda da aynı hassasiyetin, aynı duyarlılığın 28 Mayıs'taki seçimlerde de sürdürülmesini istedik. Ben Hakkari'de benzer bir sonucun yine tecelli edeceğini umuyorum.

SERTEL: "SURİYELİLERİ BEKA SORUNU OLARAK GÖRÜYORLAR"

Atila Sertel: Ben 6 gün boyunca bütün Kastamonu'da, merkezde her yeri dolaştım. Muhtarlar dahil herkesi dolaşamaya ve konuşmaya gayret ettim. Şimdi de barodan çıktık. Gayet iyi bir çalışma oluyor arkadaşlarımızla birlikte. Ben daha çok esnaf ve gençlerle temas kurmaya çalıştım. Olumlu olacağını düşünüyorum, her şey çok güzel olacak. Şu anda vatandaş Suriyelilerden kurtulmak istediğini beyan ediyor bize. Suriyelilerden 1 milyonun üzerinde kişinin oy kullandığı, vatandaş yapıldığı noktasında Anadolu'da bir tepki oluşmuş, 'bizim ülkemizi, kaderimizi Suriyeliler belirlememeli' diye söylemde bulunuyorlar. Beka sorunu olarak görüyorlar Suriyeli sorununu. Zaten burada o vesileyle yüzde 7,8 Sinan Oğan'a oy çıkmıştı, yüksek bir oy. O yüzden onlar şimdi Sinan Oğan'a oy veren gençlerin büyük bölümü Kemal Bey'e oy vermeyi düşündüklerini söylüyorlar. Diğer bir konu da ekonomi, esnafta sıkıntı büyük, kapanmış dükkanlar da görüyorum şehirde gezerken. Ekonomik anlamda da sıkıntı büyük. Bugün bir AVM'yi gezdik, AVM'de siftah yapamamış dükkan sahipleriyle karşılaştık. Bomboş bir AVM, müşteri sayısı kadar esnaf var. Pazar günü farklı bir şey olacak diye düşünüyorum. Burada Adalet ve Kalkınma Partisi yüksek ama Cumhuriyet Halk Partisi de oyunu yüzde 40'a yakın artırmış bu ilde.

BAYIR: "BÜTÜN ANADOLU BİZİM"

Tacettin Bayır: Bizim Van'da yaptığımız çalışma, sandığa gitmeyen 160 bin kişi üzerinde, 'onları sandığa nasıl taşıyabiliriz' noktasında çalışma yapıyoruz. Yoksa Van'da Sayın Kılıçdaroğlu açık ara önde zaten Erdoğan'a göre. Buradaki insanların gösterdiği tepki de gayet olumlu. Tabi yılların gecikmişliği var bizim bu çalışmalarımızda. Biz zamanında Doğu'yu oldukça ihmal ettik, yeni yeni telafi ediyoruz, insanlara yeni yeni dokunuyoruz, yeni dokunduğumuz için insanların ilgisi bize oldukça fazla. Bundan mutlular, bunu gösteriyorlar da gittiğimiz yerlerde, sevgi gösterilerinde bulunuyorlar. Bundan sonra daha sıkı tutacağız bu işi, unutmayacağız ki bütün Anadolu bizi. Bundan sonra Doğu görevlerini daha sık yapacağız ve sonuca ulaşacağız. Ben umutluyum.

"DIŞARIDA OLAN SEÇMENİ TAŞIMA ÇALIŞMA YAPIYORUZ"

Kentin yüzde 50'si yaylalarda kalıyor, şehrin merkezinden bir miktar uzakta. Bir diğer yarısı ise Büyükşehirlerde, inşaatlarda çalışıyor, müteahhitlik ya da sıva işi yapıyor. Dolayısıyla biz oralara da seçmen kütüğü Van'da olan arkadaşlarımızı çağırıyoruz, özellikle de İzmir'de inşaatta olan arkadaşları çağırıyoruz. Diğer Van'ın yakınında olanlara da otobüs, minibüs organizasyonu çalışması yapıyoruz, onları nasıl taşıyacağız, maliyetleri ne olacak kapsamında çalışma yapıyoruz.