Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak önceki dönem İlçe Başkanı Aytekin Tunus, il başkanlığına talip oldu. CHP’li Tunus, il binası önünde yaptığı açıklamayla İzmir İl Başkan Adayı olacağını açıkladı. Adaylık açıklamasına Tunus’un kardeşi ve İl eski Yöneticisi Leman Tunus, geçtiğimiz günlerde il başkan adayı olduğunu duyuran Mehmet Şakir Başak, önceki dönem ilçe başkanları ve il yöneticileri ile partililer katıldı.

"Küsmeye hakkımız yok"

“Bugün burada bir halk hareketinin, bir devrimci duruşun ruhuyla bir araya geldik” sözleriyle açıklamasına başlayan CHP İzmir İl Başkan Adayı Aytekin Tunus, “Zor ve mücadeleci bir süreci birlikte yaşadık. Bir seçim atlattık. Kazanamadık. Üzüldük. Elbette hepimiz için çok zor bir dönemdi. Çünkü kazanmaya çok yakındık. Ama maalesef kazanamadık. Son yıllarda kazanamama konusu alışkanlık haline geldi. Umuyorum ki bundan sonraki süreçlerde yeniden bir bakış açısı ortaya koyacağız, tartışacağız. Kazanamadıysak ne yapacağız, evlerimize mi kapanacağız? Biz CHP’yiz, bu ülkenin kendisiyiz. Öncelikle özeleştiri yapmak lazım Biz koca bir çınarız. Biz Cumhuriyet’i kuran partiyiz. Küsmek gibi bir hakkımız yok” diye konuştu.

"Gövdemi ortaya koyacağım"

Yerel seçim sürecine yönelik mesajlar veren CHP’li Tunus, “Önümüzde bir yerel seçim süreci var. CHP’nin yeniden bu ülkenin gerçek anlamda kurucusu ve Türkiye’nin menfaatleri için mücadele eden bir parti olduğunu gösterecek bir süreç... Bu yüzden yerel seçim süreçlerinde önceki hatalarımızı, eksik yaptıklarımızı yapmamamız gerekir. Doğru hazırlanmamız lazım.  Ben İzmir İl Başkanı olursam İzmir’de temsiliyet konusunda;  ırk-mezhep-adamcılık üzerinden değil, herkesi kucaklayan, halkta karşılığı olan insanların göreve gelmesi için gövdemi ortaya koyacağım” ifadelerini kullandı.