6 Şubat depremlerinin yıl dönümü dolayısıyla bölgeyi ziyaret eden Kılıç, gözlemlerini TBMM Genel Kurulu’nda dile getirdi. TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Kılıç, şunları söyledi:

DEPREM BÖLGESİNDE HER YER ENKAZ HALİNDE

“Bir yıl önce 50 binden fazla vatandaşımız kağıttan kentlerde ertesi güne uyanamadı. O andan itibaren acıyı da çaresizliği de hep birlikte yaşadık. Gecenin sessizliğinden fışkıran yardım çığlıkları bir tek saraydan duyulmadı o gece.

2 gün önce yine deprem bölgesindeydik. Depremin acısı geçti sanmayın. Barınma başta olmak üzere sağlık, yiyecek ve su sorunları devam ediyor. Depremin üzerinden sanki 3-4 gün geçmiş gibi. Halen her yer enkaz, her yer harabe, her yer iş makinesi.

DEPREMZEDEYE EV YERİNE BARİKAT KURDULAR

Salgında maske dağıtamayan sistem, yangında uçak, depremde de enkaz kaldıramadı. Ama bolca deprem vergisi topladı. İmar affı çıkarıp para topladı. Çadır satıp para topladı. İban atıp para topladı. Hiçbir yere sığdıramadığı depremzedeye de ev yerine barikat kurdu. Aslında depremle değil, vatandaşla mücadele edildi.

Deprem 65 saniyede 50 bin insanımızı bizden aldı, Hükümet ise 365 günde milyonlarca vatandaşımızın yaşam umudunu. Aynı acılar tekrar yaşanmasın diye unutmayacağız, unutturmayacağız”