Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, kendisi hakkında düzenlenen 3 fezleke olduğunu üçünün de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEU) Rektörü Prof. Dr. Fatma Seniha Nükhet Hotar tarafından gönderildiğini kaydederek, Hotar ile arasında yaşanan polemiklere ilişkin açıklamada bulundu. 

"ARAZİNİN SATILMASI VASİYETE YAPILMIŞ BÜYÜK YANLIŞ"

Hayırsever Ferhan Şahinci tarafından DEU'ya bağışlanan İzmir İnciraltı'ndaki 3 bin metrekarelik arazi geçtiğimiz günlerde satışa çıkartılmıştı. Satış ihalesinin yapılacağı gün merhum Ferhan Şahinci'nin oğlu Erin Şahinci satışın durdurulması için avukatı aracılığıyla yargıya müracaat etmişti. Konuyu gündeme getiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise "Bu satış hukuksuzdur. Satış derhal durdurulmalıdır” açıklamasında bulunmuştu. Şahin ailesi tarafından DEU'ya kız yurdu yapılması için bağışlanan arazinin satılmak istemesini gündeme getirdiği için Rektör Hotar'ın kendisine dava açtığını anlatan Sertel, "O iadeyle ilgili attığı imza, geçmiş dönemde atılmış bir imza, rahmetli sağken, Ferhan Şahin sağken atılmış bir imza. Valiliğe de başvuruyor, Ferhan Hanım, 'Siz buraya yurt yapın' diyor. Onlar da 'Yapamayız' diyorlar ve iade ediyorlar dosyayı, evrakı. Bu yerin satılması Ferhan Hanım'ın vasiyetine karşı yapılmış en büyük yanlış ve hukuki değil" dedi. 

"HOTAR'IN ÖMRÜ ADLİYEDE GEÇİYOR"

Sertel, Rektör Hotar'ın sadece kendisine değil, üniversitedeki birçok öğretim görevlisine de dava açtığını savunarak, "Bunu ben söylemiyorum, Ferhan Hanım'ın avukatı da söylüyor, oğlu da müdahil oldu davaya ve eğer kız yurdu yapılmayacaksa iadesini talep ettiler. İade talebi yargıya geldi. Ben bunları anlatırken sanki Fatma Seniha Nükhet Hotar'a hakaret etmişim gibi, sanki Fatma Seniha Nükhet Hotar'ı alçaltmışım gibi, sanki Fatma Seniha Nükhet Hotar'a yanlışını söylediğimde kötü sözler söylemişim gibi, Hanımefendi yine dava açtı bana. Zaten ömrünün yarısı adliyede geçiyor Hanımefendinin, sadece ben değilim, o kadar çok öğretim üyesiyle davalık ki... Ya öğretim üyeleri ona dava açmış, ya o öğretim üyelerine dava açmış. Yani ömrü adliyede geçiyor" ifadelerini kullandı. 

CHP'li Sertel İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nde 65 gün süren kan dondurucu işkenceyi anlattı CHP'li Sertel İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nde 65 gün süren kan dondurucu işkenceyi anlattı

CHP'li Sertel'den dikkat çeken açıklamalar: Kooperatifleşme modeli için Büyükşehir'e teşekkür ediyorum CHP'li Sertel'den dikkat çeken açıklamalar: Kooperatifleşme modeli için Büyükşehir'e teşekkür ediyorum

"ESKİ REKTÖRLER MUHTEŞEM İNSANLARMIŞ"

Kız yurduna kimsenin karşı çıkmayacağını aktaran Sertel, "Ben DEU adına bu duruma çok üzülüyorum. O üniversite bizim gözbebeğimiz. Ege Üniversitesi de aynı. Ben Ege Üniversitesi mezunuyum ama DEU'da çok arkadaşım okudu. Eski rektörleri hatırlıyorum da, eski rektörler gerçekten muhteşem insanlarmış. DEU'yu bu tip skandallarla değil, akademik başarılarla konuşturan rektörlermiş. Böyle olunca bizim durup düşünmemiz lazım. Sizden önceki rektör ve akademisyenlere bir hanımefendi gelmiş ve demiş ki; 'Bu benim 3,5 dönüm arazim. Kız yurdu yapılsın' Çünkü en büyük eksiklik yurt sorunu. Üniversite belki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvursaydı, Fatma Seniha Nükhet Hotar başvursaydı, 'Ben Fatma Seniha Nükhet Hotar olarak buraya yurt yaptırmak istiyorum' deseydi, belki Bakanlık nokta planla birlikte oraya yurt yapılmasına izin verecekti. Buna kim karşı çıkabilirdi, kız yurdu yapılmasına kimse karşı çıkmazdı. Hem rahmetlinin dileği yerine gelirdi hem de üniversitemizin bir yurdu daha olurdu" açıklamasında bulundu. 

"NİYE SATTIN KARDEŞİM!"

Milletvekili olarak gördüğü yanlışları söylemekle mükellef olduğunu belirten CHP'li Sertel, "O araziyi 16,5 milyona satıp; ki orasının önümüzdeki günlerde turizm bölgesi olarak imara açılması söz konusu, tartışılıyor. Açıldığı zaman 16,5 milyon olacak 160,5 milyon. Yani 10'a katlayacak belki, niye sattın kardeşim. Bunu sorduğum zaman hakaret mi oluyor, yargıya mı koşturmak gerekiyor! Ben milletvekiliyim, ben halkın sorunlarını gündeme getirmezsem, ben oradaki garip gurabanın hakkını savunmazsam, ben kız yurdu yapılsın siye bağışlanan bir arazinin satışını duyduğumda göz yumarsam... Ki duyan, Türkiye'nin gündemine getiren benim. Ben bunu söylerken düşmanlık yapmıyorum ki..." diye konuştu. 

"HOTAR'IN ÖZEL UĞRAŞI ALANI İÇİNDE OLABİLİRİM"

"Nükhet Hotar ile özel olarak uğraşıp, araştırıyor musunuz" sorusunu yanıtlayan Sertel, "Asla, ben kimseyle uğraşmam, oturup özel olarak araştırmam. Belki ben onun özel uğraşı alanı içinde olabilirim ama ben o tiplerle uğraşmam. Çünkü, o hanımefendi siyasette de  3 dönem milletvekilliği yapmış, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından hiçbir şekilde ne Bakanlıkla taçlandırılmış, ne üst düzeyde yönetici makamında bulundurulmuş. Milletvekilliği yapmış ve seçimle girip alamayacağı bir makama rektör olarak atatmış kendini. O işine bakacak, ben de işime bakacağım. O işine bakmadığı zaman, bana da üniversitedeki öğretim üyelerinden şikayet geldiği zaman, ben onların haklarını da savunmak zorundayım. Çünkü onlar da vatandaş ve bana oy vermiş insanlar. Sen orada zulüm yapacaksın, terör estireceksin, onlara baskılama yapacaksın, Atila Sertel bunları söyledi diye gidip dava açacaksın. 3 tane fezlekem var, 3'ü de Fatma Seniha Nükhet Hotar tarafından gönderilmiş" dedi. 

"BAŞSAVCI VE HAKİMLERİ ZİYARET EDİYOR"

Rektör Hotar tarafından kendisine gönderilen fezlekelerin içeriğini açıklayan Sertel, "Birincisi, Tunç (Soyer) Bey pandemi döneminde DEU hastanesi çalışanlarına ve doktorlarına bir otel önerdi, geceleri kalabilsinler diye. Hanımefendi, 'Sen kimsin ki bize otel veriyorsun' dedi. Sonra AKP'nin gençlik kolları başkanı tweet attı, baktım retweetleyen ve beğenen Fatma Seniha Nükhet Hotar. Sen AKP Gençlik Kolları Başkanının, tweetini retweet ettiğin zaman rektörlükten vazgeçer, trollüğe yükselirsin. Bunu söyledim diye bana davalar açtı. O davaları açan ve gündeme getiren savcıların akıllarına da ben şaşıyorum. Öyle bir dava açılır mı, öyle bir fezleke gönderilir mi? Hem AKP Gençlik Kolları Başkanı'nın tweetini retweet yapacaksın, rektör olarak, ben de 'Trollük yapma rektör gibi davran' diyeceğim ve bana dava açacak. Böyle komik şeyler oldu. Ben bunları anlatmak bile istemiyorum. O sadece benimle değil, İzmir'de ne kadar düzgün, namuslu öğretim üyesi var, onlarla da uğraşıyor. Kendisinin rektörlük yapması lazım" dedi. 

"SALATALIKLAR TAZEYDİ"

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, "Prof. Hotar'ın çalışmalarının içinde hiç mi beğendiğiniz bir çalışma yok" sorusuna ise, "Sebze reyonu açtı. Marullar, salatalıklar tazeydi. Domatesler kırmızıydı, beğendiğim yanları da var tabi" şeklinde yanıt verdi.