Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir Milletvekili ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi Mahir Polat, Bornova kongresinde kendisine yöneltilen eleştirileri değerlendirdi. Polat, kongre öncesinde, partililerden gelen "İşten atma" iddialarına yönelik yaptığı açıklamaların çarpıtıldığını kaydederek, "Bornova'ya dair bir şeyler söylemiştim, söylediklerim köpürtülerek aleyhimde kullanılmaya çalışıldı" dedi. 

"BİR TAKIM ZEVAT TARAFINDAN YAPILDIĞINI BİLİYORUM"

Sözlerinin Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ'a amacından saptırılarak anlatıldığını dile getiren Polat, "Bu işin, Sayın Belediye Başkanımız tarafından değil de bir takım zevat tarafından yapıldığını biliyorum. Ben iş, işçi, işe alma, işten çıkarma ile kimsenin terbiye edilmeyeceğini beyan etmiştim, karşılarında beni bulurlar demiştim. Nitekim öyle de yaptım. Böyle bir duyum olduğunda iletişim kanalları vasıtasıyla Mustafa abi ile görüştüm. Bu süreci şeffaf götürdüm" açıklamasında bulundu. 

"O SÖZLER İDUĞ'UN SÖZLERİYDİ"

Polat şunları kaydetti: 

Bana atfedilen cümleler oldu, aslında o cümleler benim cümlelerim değil. Ben kimseye, kendimi haşa büyük görüp, partiden de büyük bir şeyler söylemedim. Bu söylemler Mustafa İduğ'un. Atandığı dönem, 'Eyvah beni Bornova'da linç ettirdi, ne yaptı Mustafa Başkan' dediğim cümlelerini burada tekrarladım. Bornova Meydanı'nda, onu kalbine basan Bornovalıların karşısına çıkıp, 'Beni elimden tutup, kapı kapı genel merkezde gezdiren, odasında uyuduğum atom karınca' diye benden bahsedince, Bornova'da aday olan kıymetli arkadaşlarımızın hepsi beni düşman bildiler. Ben o süreçle ilgili küçük bir hatırlatma yapmıştım. Kendime bir görev addetmemiştim. 'Parti insanları nasıl yukarılara, koltuklara taşırsa; yanlış yapanı da paçasından tutar aşağı çeker' demiştim. Bu da kişisel bir eleştiri değil, genel bir durumdu.

"BENİM GÜNAHIMI ALDILAR"

Gerilim siyasetinden beslenen insanlar, Bornova için kıymetli hizmetler yapıyor Sayın İduğ, bu durumu ona karşı kullanmaya çalıştılar. Gerilim siyasetinin ayın 16'sında iflas ettiği bir nokta olması itibariyle, bugün artık gerilim siyasetinden vazgeçip, gerçekleri görmemiz gerekiyor. Ben orada 'Mustafa Bey işyerinde ticaret yaparken gelip belediye başkanı olmuş bir insan değildir' de demiştim, bunu kimse söylemedi. Bir dönem önce başarılı bir meclis üyesi olduğunu da ifade etmiştim. Yiğidi öldürüp hakkını yiyeceksiniz, benim günahımı aldıklarını düşünüyorum o süreçte.

"BİRLİKTE BORNOVA'YI KUCAKLAMA VAKTİ"

Ben bunu yapanlarla da helalleşiyorum. Başkanımıza konuşmayı farklı taşıyanları da kucaklıyorum; ki içinde ağabey dediğim, benim yaşımda evladı olan bir ağabeyim de var. Hakkımı helal ediyorum onlara, affediyorum. Bornova'yı birlikte kucaklama vakti olduğunu da buradan onlara beyan ediyorum.