GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, "TÜİK’in çarpıtılmış rakamlarına göre bile enflasyon yüzde 75’i geçmiş durumda. Daha bugün elektriğe yüzde 38 zam oranı açıklandı. Size göre asgari ücretliye sıfır zam açıklayıp, emekliyi sefalete mahkûm edip, yurt dışı çıkış harcına yüzde 900 zam istemekle bütçe idare etmek kolay. En büyük gider kalemini elektrik faturaları oluşturan bir kurum nasıl ayakta kalacak, nasıl yatırım yapacak. Personel maaşlarını nasıl ödeyecek?" dedi.

ENFLASYONUN ÇOK GERİSİNDE

Polat, şunları söyledi:

"Bu zamlar bizim de içimize sinmiyor. Yine de bu kademeli zam ile birlikte son 1 yılda yapılan %45’lik artış, TÜİK’in açıkladığı enflasyonun çok gerisinde. İZSU idaresinin tüm şartlarını zorlayarak bu yükü vatandaşlara olabildiğince az yansıtmaya çalışıyor.

YÜZDE 30'DA KALDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın 180 günlük Hızlı Eylem Planı kapsamında sosyal destek uygulaması olarak yüzde 25 indirime gidilen 0-4 m³ arası tüketimi kapsayan birinci kademeye zam yapılmadı. Uygulanan indirimli tarifeyle birlikte artışın kurum gelirlerine yansıma oranı sadece yüzde 30’da kaldı.  

BELEDİYE DESTEK OLUYOR

Ayrıca hükümetin mağdur ettiği emeklileri ücretsiz ve indirimli tarifelerle yine İzmir Büyükşehir Belediyesi destek oluyor.