Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, İzmir İl Başkanlığında basın toplantısı gerçekleştirdi. Polat, Bayraklı Belediye Başkan Adayı Bilal Kırkpınar'ın Kemalpaşa'da nitelikli dolandırıcılık yaptığının bilirkişi raporuyla tespit edildiğini, dolandırıcılık yapılan alanda imal edilen kaçak villaların denetçisinin AK Parti Karşıyaka Belediye Başkan Adayı İsmail Çiftçioğlu olduğunu kaydetti. Söz konusu kaçak yapıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ ile dönemin Valisi Yavuz Selim Köşger'in ata bindiğini anlatan Polat, "Organize İşler İzmir Sarmalı" dedi. 

Whatsapp Görsel 2024 03 21 Saat 11.46.12 7D604581

"YALAN BEYANLA BELGE ALIYORLAR"

"Tüm seçmenin oy kullanmasını rica ediyorum. Bu seçimde kentini, kentin geleceğini, sürdürülebilirliğini, doğasıyla, tarihiyle gelecek nesillere devredecek belediyelerle, bu kenti ranta teslim edeceklerin seçimi olacak" diyen Polat, "İzmir Organize İşler İzmir sarmalı' diyebilirim bu anlatacaklarıma. Bunu belgelerle anlatacağım. İzmir seçmeni nasıl bir süreçle karşı karşıya olduğunu daha iyi anlasın. 1977'de Kemalpaşa Örnekköy'de bir tavuk çiftliği hikayesiyle başlıyor. Mavi, pembe ve beyaz renklerde binalar görüyorsunuz. Bir de Bilal Kırkpınar'ın bekçi evi var. Bir şirket var Kırkpınar Süt Ürünleri AŞ, bu şirket Bayraklı Belediye Başkan Adayı Bilal Kırkpınar ve babasına ait. Kırkpınarlar Süt Ürünleri. 21. 11. 2018'de Bilal Kırkpınar'ın babası Hatip Kırkpınar'ın TC kimliği üzerinden devlete başvuru yapılıyor, çıkartılan imar affıyla 12 adet yapı kayıt belgesi alınıyor. Bir de Bilal'in evi var, bekçi kulübesi, onun da yapı kayıt belgesi alınıyor. Buralar için beyanlarda bulunarak 'insanlar yaşıyor bağımsız bina' diyorlar. 'Burası artık tavuk çiftliği değil 91 adet bağımsız binadır' diyorlar ve yapı kayıt belgesini bile yalan söyleyerek, suç işleyerek alıyorlar" dedi. 

Whatsapp Görsel 2024 03 21 Saat 11.46.12 33Cc40Dc

"YAPI KAYIT BELGESİNİN İPTALİ İSTENİYOR"

Polat açıklamalarını şöyle sürdürdü:

2019'da yerel seçimlere 9 gün kala, Kemalpaşa'yı CHP'nin kazanacağını anlıyorlar ve seçimlerden 9 gün önce bir ruhsat başvurusu yapıyorlar ve güçlendirme ruhsatı alıyorlar. CHP'li belediye seçimi kazanıp, görev başına geldiğinde şikayetleri değerlendiriyor. Bilal kırkpınar'ın yapısı üzerine çok sayıda şikayet gelinde Rıdvan Karakayalı girişimlerde bulunuyor. İzBB İmar Dairesi göreve çağırılıyor ve tespit isteniyor. Kırkpınar süt ürünlerine usulsüz imarlar ve eklentiler yapıldığı tespit edilerek, ihtarda bulunup birçok işlem yapıyorlar.  İzBB yalan ve yanlış beyanla yapı kayıt belgesi aldığını tespit ediyor ve belediye başkanımız Rıdvan Karakayalı'ya suç duyurusunda bulun diyor. Başkanımız suç duyurusunda bulunuyor ve İzmir Çevre Şehircilik il Müdürlüğüne yazı yazıyor, bulgu, eklenti ve eski fotoğraflarla birlikte yapı kayıt belgesinin kanunen geçersiz olduğu anlaşıldığından iptali gerekmektedir diyor.

Whatsapp Görsel 2024 03 21 Saat 11.46.11 101279Bc

"BAKANLIK BELGELERİ İPTAL EDİYOR"

Burada inşaata konu olan yerin yapı kayıt belgelerini CHP'li belediye iptal ediyor. Burası tarımsal üretim dışında çivi bile çakılamayacak bir alan. Bunlar ise müthiş bir imalat yapmışlar korunması gereken tarım alanlarında. İzmir Çevre Şehircilik Bakanlığına yapılan müracaat sonrası hemen bir karar veriliyor 11. 11. 2021'de. Bilal Kırkpınar AK Parti Genel Merkezindeyken eşinin araması üzerine gelen tebligattan haberdar oluyor. Bakanlık, bu belgeleri iptal ettiğini duyuruyor. İlgili belediyeye yıkın burayı diyor.

Whatsapp Görsel 2024 03 21 Saat 11.46.12 F203194B

"KIRKPINAR'IN BEKÇİ KULÜBESİ MALİKANE OLUYOR"

Bilal Kırkpınar Yapı kayıt belgesinin geçerli olması için mahkemeye başvuruyor. İptal olan ruhsatın tekrar geçerli hale gelmesi için başvurusunu yapıyor. Yapıların 2017 tarihinden önce yapıldığı tespit ediliyor. Başvuruları reddediliyor. Bekçi evi olarak gösterdiğim ev Bilal Kırkpınar'ın evi oluyor. Tam organize işler İzmir Sarmalı. Bekçi kulübesi malikane oluyor.

"ÇEVRE MÜDÜRÜ YIK DEDİĞİ YAPININ BELGELERİNİN GEÇERLİ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR"

89 ve 90. bölümlerin pazarlığını yapıyordu genel merkezde Bilal Kırkpınar, tebligatı aldığında. 6 milyona anlaştılar. Hızlıca o zamanki Çevre Şehircilik Müdürü Ömer Albayrak Bey'i arıyorlar. 2022 tarihinde yık dediği yapının yapı kullanım izin belgelerinin geçerli olduğunu söylüyor Çevre il Müdürü.

Whatsapp Görsel 2024 03 21 Saat 11.46.10 629E6153

"KÖŞGER, DAĞ VE KIRKPINAR O KAÇAK YAPIDA ATA BİNİYOR"

Bu vurgun 1.8 trilyon bugünün değerleriyle. 91 tane villa! Eski parayla 1 katrilyon 800 trilyon buradaki vurgun. Bu vurgun yalanla dolanla, devletin arkasından dönerek yapılan bir vurgun. Şehr-i emin olmak için aday olan Bilal Kırkpınar, dönemin valisi Yavuz Selim Köşger, Bornova Kaymakamıyla ve İzmir Büyükşehir Adayları Hamza Dağ ile o malikanede at binmişler, kebap partisi yapmışlar kaçak yapıda. Bu kaçak yapıyla ilgili nitelikli dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunuluyor. Bu inşaat alanında yüzlerce insan da mağdur. Taşeronlar paralarını alamamış, insanlar evlerine girememiş.

Whatsapp Görsel 2024 03 21 Saat 11.46.10 0230D71D

"BİLİRKİŞİ NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK DİYOR"

Karşıyaka AK Parti Adayı İsmail Çiftçioğlu da bu kaçak yapının, yapı denetim şirketinin sahibi. Beni dava etsinler, hep birlikte organize şubeye gidelim. Arkadaşların telefon kayıtlarına, para hareketlerine bakıldığında bu dava eğlenceli hale gelecek. Savcılığa başvuruyorlar, Bilal'in ağabeyi (Hamza Dağ) Bilal'i koruyor ve davanın seçim sonrasına bırakılmasını istiyor. Bilirkişi gönderiyorlar, tarımın alanında inşaat yapıldığı hayretle karşılanıyor ve 'tavuk çiftliğinde villa olmaz. Bu nitelikli dolandırıcılığa girer' diyor bilirkişi.

"HAMZA DAĞ'A MI TAHSİS EDİLDİ?"

Orada ata binen bir diğer kişi de, Bilal Kırkpınar'ın Genel Merkezde 2 bağımsız bölümün pazarlığını yaptığı AK Parti'nin Büyükşehir Adayı Hamza Dağ. Hamza Dağ'a oradan villa tahsisi yapıldı mı, Şehr-i emin olmaya aday olan bunun cevabını versin"