Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın hükümete yaptığı "İZBAN'da ortaklığı bitirelim" çağrısı sonrasında yaşanan polemikleri değerlendirdi. AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya'nın "Süreç içerisinde taahhüt ve yatırımlarınızı yerine getirmediğiniz halde ortaklık aynı şekilde devam etti" açıklamasına sert tepki gösteren Polat, İzBB'nin yerine getirmediği bir taahhüdü olmadığını kaydederek, AK Partili Kaya'nın halkı manipüle ettiğini dile getirdi. 

"İYİ BİR İŞKEMBECİDİR"

"Beykoz diyorum Azizim Beykoz! İyi bir işkembecidir" diyerek Kaya'ya yanıt veren Polat, "Hangi yatırımı Büyükşehir yapmamış onu bir ortaya koysa üzerinden konuşacağız. Bu açıklama olunca ben sordum, hakikaten bir yatırımı eksik mi yaptık, almamız gereken rayları eksik mi döşedik. Üstümüze düşen temizlik işlerini mi eksik yaptık. Yetkilileri aradım, taahhüt edilen işlerle ilgili hiçbir eksiklik yok. Sadece bildiğim kadarıyla sermaye artırımı ile ilgili bir problem yaşanıyor. O da; arkadaşlar iktidarlar ve kredileri halledeceklerini söyledikleri halde yapılmamış bir hikaye. Bunu da yatırımlar yapılmadı gibi anlatmak gerçekten toplumu, halkı, bizleri manipüle etmek. Manipüle etmek lafı çok hafif kalıyor. Bunun üzerinden siyaset yapmak çok doğru bir şey değil. Finansçılar, muhasebeciler çok iyi bilir sermaye artırımını. Büyükşehir vadesi gelmemiş sermaye artırımını yapacağını söylüyor. Bu da işletme ve yatırımla ilgili değil. İşletmede eksik kaldığımız hiçbir şey yok" açıklamasında bulundu. 

"KAYA'NIN AÇIKLAMALARI İYİ NİYETLE OKUNAMAZ"

AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı'nın açıklamalarının ise siyasetin normalleşmesine katkı sağlayacak şekilde olduğunu aktaran Polat, "İZBAN önemli bir proje, zaman zaman aksamasına rağmen önemli işler yaptı. İzmir'in toplu taşımasına rahatlık da getirdi. Yük trenlerinin hareketi ile aksamalar oldu, İZBAN işçileriyle yaşanan grev süreçleri oldu ve burada fatura sadece Büyükşehir Belediyesi'ne kesildi. Dolayısıyla Cemil Bey'in çıkışları İzmir'in daha sağlıklı toplu ulaşıma kavuşması ve tek başlılık için çok önemli. Buna karşın Bilal Bey'in verdiği cevap kötü değil, değerlendirilebilecek bir cevap. Siyasetin normalleşmesine ciddi bir katkı. Mahmut muydu Atilla mıydı, o Bey'in bu yaklaşımları dönem dönem oluyor, halkı manipüle etmeye çalışıyor. İyi niyetle okunacak açıklamalar değil" ifadelerini kullandı.

"MERSİN CİNAYETLERİYLE İLLİYET BAĞI KURULMAMIŞ"

Türkiye'yi sarsan Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı, Öğretim Üyesi Sinan Ateş suikastıyla ilgili de soruları yanıtlayan Polat şunları kaydetti: 

Savcı bir iddianame hazırladı, savcı orada savcılık değil sıvacılık yapmış. Bu olayın üstünü kapatacak sıvama işlemlerini yapmış. Türkiye'nin göbeğinde cinayet işlenmiş, Ülkü Ocakları Genel Başkanı olarak bile ifade edilmeden mütalaa edilmiş. Cinayetin örtbas edilmeye çalışıldığını gördük. Araca kimlerin koruma sağladığı, araçların plakaları var ama bunlarla ilgili yeterli araştırma yapılmamış. Cinayet zanlısının gelişi, gidişi, nasıl saklandığı ortadayken bunları ortaya çıkartacak hiçbir çalışma yapılmamış, üstü küllesin diye uzunca süre bekletilmiş. Bir öğretim görevlisi diye ifade edilmiş, siyasi kimliğine değinilmemiş. Mersin'de yaşanan cinayet girişimleri ile bunun illiyet bağı kurulmamış. Birçok yönüyle sakat! Eşinin ifadelerinde anlattığı hiçbir şeye değinilmemiş, araştırılmamış. Bu işin üstünü sıvayacak bir dosya hazırlanmış. Geçmiş dönemde birlikte görev yaptığımız bir milletvekilinin ismi geçiyor. Bu milletvekili bugün soruşturulabilir durumdayken, dokunulmazlığı yokken bununla ilgili hiçbir şey yapılmamış. Dolayısıyla kamu vicdanında Türk milletinin yetiştirdiği bir evladının katledilmesi ve bu cinayetin ört bas edilmesi bir leke olarak duruyor.