GÜNDEME BAKIŞ – AK Parti İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, yaptığı sert açıklamayla CHP’yi ve İzBB Başkanı Cemil Tugay’ı eleştirdi. İnan’a yanıt CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat’tan geldi. Polat, şunları söyledi:

GÜREŞÇİYİ BANKA YÖNETİM KURULUNA ATADINIZ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne insan kaynakları politikası hakkında ders verene bakın, Eyyüp Kadir İnan… İsminin önündeki unvanda Ak Partili yazmasa neredeyse ciddiye alacağım. Yahu yeryüzünde liyakatten söz edebilecek insanlar sıraya girse siz en son sırada kalırsınız. Peki liyakat bahsini açarken hiç mi düşünmüyorsun? Sen güreşçiyi banka yönetim kuruluna atayan bir partinin mensubusun. Sizin liyakat anlayışınıza göre en geçerli vasıflardan biri Bilal Erdoğan’ın okul arkadaşı olmak.

ARAMIZDAKİ FARK BU

Siz ekonomi alanında hiçbir eğitimi olmayanları bu ülkede ekonomi bakanı yaptınız. Damadını bakan yapan bir genel başkanınız var ve hiçbiriniz buna itiraz edemiyorsunuz. İşte sizinle aramızdaki fark bu. Ülkenin sorunları dağ gibi büyürken, halkın beli vergiler ve zamlarla bükülürken, fakir fukara inim inim inlerken Meclis’te üç maymunu oynayan AKP’li vekillerin tek gayreti İzmir’in yerel meseleleri üzerinden gündemde kalmaya çalışmak.

ANKARA’DA AĞZINI AÇAMAYAN İZMİR’DEKİ KONULARA BALIKLAMA ATLIYOR

Ankara’da ağzını açamayan, yasa teklifi, soru önergesi dahi veremeyen milletvekilleri İzmir’de belediyelerle ilgili her konuya balıklama atlıyor. 23 yıldır yönettiğiniz ülkede gençler işsiz, umutsuz, çaresiz… Ve maalesef binlercesi belediyelerin kapılarında bir ışık arıyor. 2023 verilerine göre İzmir’de işsizlik oranı yüzde 11,4 seviyesinde. Bu oran yüzde 9,4 olan Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Özellikle genç işsizliği canımızı yakıyor. Birçoğu çift üniversite mezunu pırıl pırıl gençlerimizin önü mülakatlarla kesiliyor. Devlette üst düzey göreve ulaşmaları siyasi etki olmaksızın neredeyse imkânsız. Gençler artık bırakın ev sahibi olmayı evlenmeyi bile hayal edemiyor. Ama yandaşlarınızın çocukları her gün zenginliğine zenginlik katıyor. Yol arkadaşlarınızın Monaco’da yediği ıstakozlara, kollarına taktığı yüzbinlerce liralık Rolex saatlere ses çıkaramazken yaptığınız halkçılık numaralarını bu millet yutmuyor.

Bir de İsrailcilik konusunda sicilinize bir bakın, yaptığınız ihracatları hiç inceledin mi? Sende o çap yok ama bir ipucu vereyim; patlayıcı yapımında kullanılan kimyasallar. Gönderilirken kof kabadayılık yaparsınız ancak siz. Bizim geçmişimiz nerede bir mazlum var ise orada olmaktır. Siz ise işinize göre bakarsınız. Bizim mücadelemiz üniversite yıllarında da bellidir bir de sizi üniversite hocalarınızdan dinlemek lazım, kime hizmet ettiğinizi.