Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir’de bugün Tepekule Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen il danışma kurulu toplantısı ile İzmir’deki danışma kurulları sona erdi. Konuşma süresinin 5’er dakika olarak belirlendiği toplantı, ev sahibi Şenol Aslanoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.

Saat 17.00’de başlayan toplantı yaklaşık 5 saat sürdü. Milletvekilleri, ilçe başkanları, il ve ilçe saymanları ile sekreterleri, eski milletvekilleri, belediye başkanlarına açık toplantıda özeleştiriler dikkat çekti. 

'ADAY BELİRLEMEDE YANLIŞ YAPILMADI AMA...'

Toplantıya ise İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın konuşması damga vurdu. Edinilen bilgiye göre konuşmasına yerel seçim sürecine ilişkin değerlendirme yaparak başlayarak, “İzmir’de herkes oyumuz düştü’ diyor evet olabilir. İzmir’de 25 yıldır kesintisiz iktidardayız, 25 yıldır kesintisiz iktidar olunca her yerde beklenilen heyecanı yeterince sağlamamış olabiliriz. Bunun yanı sıra İzmir’deki seçmenimizde ‘Nasıl olsa CHP kazanıyor’ diyerek sandığa gitmeme durumu da olabilir, bunu da göz ardı etmemeliyiz. Yerel seçimlerde aday belirlemede yanlış yapıldığına ilişkin söylemler var, bence yanlış yapılmadı, belediye başkanlarımız burada, başka partiden gelmiyorlar, bu örgütün yetiştirdiği isimler ama meclis üyesi belirlenmesi noktasında bir ayrım söz konusu oldu” dediği öğrenildi. 

'MAHİR’İ ANLADIM DA YÜKSEL TAŞKIN’DAN NE İSTEDİNİZ?'

Mahir Polat’ın İzmir meclis üyelerinin belirlenmesi sürecinde, bazı meclis üyesi adaylarının kendisine yakın olduğu iddia edilerek liste dışı bırakıldığını söylediği ve bu söylemle de isim vermese de Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan’ı kast ettiği öne sürüldü. Polat’ın, “Örgütte kavgası olan arkadaşlar var, bunlardan biri de benim sanırım. Meclis üyesi belirlenirken ‘Bu Mahir’e, bu ona, bu buna yakın’ diyorsunuz. Mahir’e yakın olsa ne olur uzak olsa ne olur! Hadi Mahir’i anladım da Yüksel Taşkın’dan ne istediniz!” dediği aktarıldı. 

'SELÇUK VE DİKİLİ İNCELENMELİ'

Polat’ın seçimin kıl payı kazanıldığı Selçuk ve Dikili ilçelerine de dikkat çektiği ve “Selçuk ve Dikili seçimlerinin incelenmesi gerekiyor. Selçuk’ta bir aday vardı, o adayın orada bir kökü vardı, geçmişi vardı. Partide görev yapmış kişilerin zimmi desteğini de aldığını biliyorum, isterse Filiz (Ceritoğlu) Hanım anlatır. Dikili’yi ise bu parti 1 değil 2 değil 3 değil 4 kere incelemesi gerekir. Toplumsal desteği olmayan, tanınmayan bir aday çıktı ve neredeyse Dikili’yi alıyordu. Artık bu durum incelenmeli, Dikili’ye giderek insanlarla görüşülmeli” ifadelerini kullandığı parti kulislerindeki yerini aldı. 

'PARTİ İÇİ KAVGA EDİYORUZ'

Polat’ın konuşmasının sonunda ise tüzük kurultayına ilişkin düşüncelerini paylaşarak, “Biz parti içi kavga ediyoruz. Gençlik kolları kongresinde, il kongresinde, kadın kolları il kongresinde… Bugün gördüm. Kadın Kolları İl Başkan adayı çıkartmışlar Buca’dan, sosyal medyada ‘kiminin hoşuna kiminin zoruna gidiyoruz’ diye paylaşım yapmış. Bunların hepsini daha katılımcı bir tüzükle çözebiliriz. Önseçim yapmak önemli, hatayı da başarıyı da örgütle kolektif paylaşıyorsun” dediği belirtildi.