Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, deprem ve kentsel  dönüşüm konusunda çarpıcı açıklamalar yaparak kent yöneticilerine ve yetkililere uyarıda bulundu. İzmir'de bulunan aktif fay hatlarına dikkat çeken Özkan, bu hatların 6,8 ila 7,2 büyüklüğünde deprem üretebileceğine dikkat çekerek, yaşanacak afette 127 bin İzmirlinin öleceğini dile getirdi. Sağlıksız yapı stokunun yanı sıra herhangi bir afet olmaksızın da İzmir'in hali hazırda birçok sokağının yardım ekiplerinin giremeyeceği düzeyde olduğunu ifade eden Özkan, olası bir felakette İzmir'e ulaşımın da günler sürebileceğini kaydetti. 

CHP'li Özkan'dan partisine Nepotizm uyarısı: Akrabalarını kadrolara taşıyana ceza vermeliyiz! CHP'li Özkan'dan partisine Nepotizm uyarısı: Akrabalarını kadrolara taşıyana ceza vermeliyiz!

"NE YEREL YÖNETİM NE DE İKTİDAR BİR ŞEY YAPMIYOR"

İzmir'in planlarının yapılarak kentsel dönüşüm sorunun ivedilikle çözülmesi gerektiğini anlatan Özkan, "Ne yerel yönetimler ne de asıl sorumluluğu bulunan AKP iktidarı hiçbir şey yapmıyor. İzmir’in diri 15 fayı var. Bunlar 6,8 ile 7.2 büyüklüğü arasında şiddet üretecek. İzmir ayrıca Manisa ve ilçeleri ile Aydın kaynaklı bir depremden çok olumsuz etkilenecek.  85 bin yapı kaybımız bekleniyor. İyimser tahminle 127 bin ölümüz olacak. Buna rağmen hiçbir şey yapılmıyor. Yapı stoğumuz rezalet durumda. Acilen kentsel dönüşüme başlamalıyız. Acilen" dedi.

"HATAY'IN DURUMUNA DÜŞERİZ"

Planlama ve dönüşüm çalışmaları kadar, arama kurtarma ekipleri ile araç gereç kapsamında da depreme hazırlıklı olunması gerektiğini belirten Tuncay Özkan, "Öncelikle depremden en az etkilenmesi beklenen Çeşme de ve Foça da arama kurtarma timleri eğitimi vermeliyiz. Depreme müdahale tekneleri yaptırmalıyız. Çünkü İzmir’i tsunami de vuracak. Kora yolu ulaşımı biteceği için denizden müdahale ve ilk sağlık bakımı için tekneler çok önemli. Kurtarma çalışmaları için küçük müdahale araçları kesme, delme, kaldırma amaçlı edinmeliyiz. Dışardan yardım gelene kadar biz enkaza müdahale etmeliyiz. Yoksa Hatay’ın durumuna düşeriz. İnsanlar enkaz altında can verir" açıklamasında bulundu.

"İÇME SUYU SORUNU YAŞANACAK"

"Valiliğin acilen okulları, hastaneleri ve kamu binalarını güçlendirmesi şart" diyen Özkan, "Toplanma yerlerini düzenlemesi, ilk yardım ihtiyaçlarını depolamadı ve AFAD depolarını depremden etkilenmeyecek yerlere taşıması şart. Su, içme suyu sorunu yaşanacak. Acilen isale hatlarını buna uygun yapılandırmalıyız. Salgın hastalık ve erozyon için önlem almalıyız. Toplanma alanlarında jeneratör, internet, ilaç, yiyecek. Tuvalet, su ve diğer ihtiyaç sorununu çözmeliyiz. İzmir için bir ayıp olan Afet Koordinasyon Merkezi eksikliğini gidermeliyiz. Ege Ordu Komutanlığına yetki vermeli ve deprem sırasında askerin etkin kullanımını sağlamalıyız. En önce de askerin depremden sağ çıkmasını sağlamalıyız. Onların binaları da riskli" ifadelerini kullandı.