Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, 2024 yılı Mart ayında yapılması öngörülen yerel seçimlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan Adayı Ümit Özlale ve İBB'ye yönelik eleştirilerini değerlendiren Nalbantoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir adaylığı noktasında Tunç Soyer ile ilgili bir tereddüdü olduğunu düşünmediğini, Soyer'in seçimlere girmesiyle birlikte hangi parti aday çıkartırsa çıkartsın CHP'nin seçimleri alacağını anlattı. 

"BURSA, BALIKESİR, URFA VE KONYA'YA CHP ÇOK YAKIŞIR"

Yerel seçimlerde CHP yönetimindeki mevcut büyükşehir belediyelerine yenilerinin ekleneceğini aktaran Nalbantoğlu, "Yerel seçimler genel seçimler kadar önemli ve değerli işler. Bizim, partimizin karşı karşıya olduğu durumdan çıkış için bir araç, bir yol, bir mekanizma olarak kullanabilme şansımız var. Bu seçimlerden başarı ile çıkarsak bugün karşı karşıya olduğumuz sorunları çözmüş oluruz. Ben bu konuda en ufak bir şüphe duymuyorum. Zaten mevcut belediyelerimize Bursa, Balıkesir başta olmak üzere, Urfa başta olmak üzere, Konya'ya bir CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı çok yakışır. Olacağına ben eminim. Çok güzel sonuçlar alacağız. Yerel seçimler, sorunların çözüleceğinden öte 100 yıllık çınarımız bazı badireler atlatmış da olsa dimdik ayakta olacağının bir kanıtı olacak" dedi. 

"ADAYLARIN AÇIKLANMASI SÜRECE KATKI KOYACAKTIR"

Belediye başkan adaylarının erken açıklanmasının sürece katkı koyacağını vurgulayan Nalbantoğlu, "Bu anlamda yerel seçimlere hazırlanmak durumundayız. Bu konuda örgütün harekete geçirilmesi noktasında genel merkezimiz nasıl bir yol ortaya koydu bilmiyorum ama adayların erken açıklanması ve adayların erkenden kamuoyuyla, seçmenle kavuşmaya, konuşmaya başlamasına olanak sağlayacak bir yapının oluşması, bu badireyi atlatma sürecimize de katkı koyacaktır diye düşünüyorum. Başarıyla geçireceğimizi umuyorum" açıklamasında bulundu. 

"İYİ PARTİ'NİN SİYASAL DURUŞUNDA PROBLEM VAR"

İYİ Parti'nin İBB Başkan Adayı Ümite Özlale ve açıklamalarının sorulması üzerine konuşan Nalbantoğlu şu açıklamaları yaptı: 

"Haksızlık etmek istemem, Ümit Özlale çok değerli bir parlamenter, milletvekili, akademik dünyada kendini ispat etmiş biri. İYİ Parti'nin siyasal duruşu noktasında bir problem var. Akşener farklı farklı dünyaların insanlarını, Ümit Özlale gibi, Bilge Yılmaz gibi aday yapıyor. İşin içinde biraz kurnazlık var gibi geliyor bana, siyasette tabi biraz kurnazlık olur. Ben niye kurnazlık yapıyorsun desem, adam da yapıyorum sana ne der. Ancak Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarını milletvekillerinden yaparak, kaybettiklerinde bir şeye uğramalarını engellemek adına yapılmış bir adım diye düşünüyorum. Bunlar benim düşüncem. 

"İYİ PARTİ BENİM GÜNDEMİMDE YOK"

Ben bir de gerçekten merak etmiyorum, siz sorduğunuz için yanıt veriyorum. Hakikaten İYİ Parti benim gündemimde yok. Ankara, İstanbul adayları duyum noktasında, hepsi çok iyi insanlar olabilirler ama bugün İstanbul'un, Ankara'nın, Türkiye'nin bambaşka bir şeye ihtiyacı var. 'Biz rüştümüzü ispat edeceğiz' diyor Akşener. Rüşt böyle ispat edilmez. Rüşt ancak hak eden, o işin gerektirdiği  şekilde ispat edilir. Rüşt bazen bir şeylerden vazgeçerek de ispat edilir. Sadece kazanarak rüşt ispat edilmez ki...

"İKTİDARLA İPİN ARASI 1 MİLİMDİR"

Çok kullanılan bir söz vardır, rüştünü ispat edeyim derken, iktidarla ipin arası 1 milimdir. İp derken kast ettiğim, iktidara varırken sıfır olmak. 1 milimdir arası, ince çizgidir. Siz o kısmı doğru tahlil edemediyseniz, 15 tane Büyükşehir'de sıfır olarak kalabilirsiniz. Bütün bunlara hazırlıklıysan, her yönüyle düşünüyorsan, ince eleyip sık dokuduysan ve bu sonuca vardıysan sizin kararınızdır. Katılmasam da başımın üstünde yeri vardır. Allah yolunuzu açık etsin demekten başka şey söyleyemem.

"ÖZLALE KENDİNE YAKIŞTIRIYORSA DEVAM ETSİN"

Çok bu işlerde acele etmemek lazım. Özlale'yi kişisel olarak da tanırım. Bir tiktok işine girmiş, beğenmedim onları. Bu Ümit Bey'e yakışmadı. 'Bu gece yüzbinlerce sivrisinekle yatmak size iyi geldi mi İzmirliler...' Bu Ümit Özlale'nin tarzı ve tavrı değil. Her sabah ciğerinizi dolduran bilmem ne... Böyle bir şey yok zaten. Ne senin bahsettiğin gibi sivrisinek var, ne bahsettiğin gibi koku var. Bu da senin tarzın değil, olmayan şeyi varmış gibi anlatmak sizin tarzınız değil, siz öyle biri değilsiniz. Bilim insanısınız. İyi olmadı ama onun tercih, yakıştırıyorsa devam etsin.

"KILIÇDAROĞLU'NUN KAFASINDA SOYER İLE İLGİLİ TEREDDÜT OLDUĞUNU SANMIYORUM"

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun Ankara, İstanbul ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarını açıklaması ancak İzmir'in henüz açıklanmamasının hatırlatılması üzerine ise Nalbantoğlu, "Ben Sayın Genel Başkanımızın İzmir'de Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı konusunda Sayın Tunç Soyer ile devam etme konusunda bir tereddüt yaşadığını düşünmüyorum. Mutlaka yeri ve zamanı geldiğinde, Tunç Soyer'in de yeni seçimlerde İBB'nin adayı olduğunu açıklayacaktır. Ben kafasında başka herhangi bir düşünce olduğunu sanmıyorum. Soyer de daha önceki seçimlerden çok daha büyük bir başarıya imza atacaktır. İster İYİ Parti'den ister hangi partiden kim girerse girsin, Soyer İBB adayı olduğu zaman başkanı da olacaktır diye düşünüyorum" dedi. 

"PM'YE TEKRAR ADAY OLACAĞIM"

Kurultayda PM Üyeliğine tekrar aday olacağını vurgulayan Rıfat Nalbantoğlu, "5 Kasım'dan sonra partimiz bize ne görev verecek bilmiyoruz, şu an PM Üyesiyiz. Ben tabi ki yine PM'ye aday olacağım. İl Başkanımız, büyükşehir Belediye Başkanımız ve İzmir parti kamuoyunun onayını da alarak aday olacağım. Bin 370 delegenin de onayını almak gerekiyor. Ben bunların hepsini kendi adıma, İzmir adına, İzmirli CHP'liler adına sonuna kadar kovalayacağım, elimden gelen tüm gayreti göstereceğim. Hem Rıfat Nalbantoğlu olarak hem de İzmirli bir CHP'li olarak, İzmir'i temsil etme noktasında başarıyla çıkarız diye düşünüyorum. Çünkü tek başıma benim PM'ye girmem hiçbir şey değil, hiçbir önemi yok. İzmir olarak orada nasıl politika yaptığımız, nasıl İzmir örgütüne sahip çıktığımızı gösterebilmek noktasında, 5 Kasım'ın önemli bir dönemeç olacağını düşünüyorum. Elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.