Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir İl Başkanlığı görevi de yapan, PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, kongrede neden mevcut Başkan Şenol Aslanoğlu'nu desteklediğini GÜNDEME BAKIŞ TV'de anlattı. Aslanoğlu'nun görevde olduğu 8 ay boyunca başarılı bir süreç yürüttüğünü belirten Nalbantoğlu, "Sayın Aslanoğlu'nun ortaya koyduğu performans, vizyon, İzmir'i, CHP'yi yönetmek için ortaya koyduğu performans bundan sonra yapacakları için göstergeydi. İzmir'in ihtiyacı olan şey Aslanoğlu'nda vardı. Bu diğer insanlarda yoktu demiyorum ama Aslanoğlu'nun yapıcı, birleştirici, vizyoner tutumu vardı, diğerlerinde olmadığını gördüm demiyorum, görsem bile böyle bir şey söylemem ama partimizin de İzmir'de ihtiyacı olan bu anlayıştı. Aslanoğlu'nun 8 aylık dönemde bunu yaptığını gördüm" dedi. 

"SÜREÇLERDEN ALNININ AKIYLA ÇIKTI"

Nalbantoğlu, Aslanoğlu'nun göreve devam etmesi noktasında süre, siyasi ya da ahlaki bir problemin de olmadığına dikkat çekerek, "Bu 8 ay sadece kendinize göre planlar yaptığınız 8 ay değil. Önünüze sürekli sizin planlamadığınız birçok problem çıktı. Aslanoğlu ile yaptığım bir sohbette, ben de bir eski il başkanı olarak kendisine, 'sen şanslısın' dedim. 'İnsanların çok da karşılaşmadıkları, sınanmadıkları Cumhurbaşkanlığı, milletvekili seçimi, kurultay yaşıyorsun' demiştim. Öyle de oluyor. Bu sınavların hepsinden yüzünün akıyla çıkmış arkadaşımız, devam etmek istiyorum derse tabi ki devam etmeli. Mevcut insanlar sürekli kalacak diye bir durum yok, devam etmemesini gerektirecek unsurlar varsa; 20 senedir il başkanlığı yapıyorsa tabi ki yeter. Bir başkası da yapabilir, buraya kurtarıcı olarak gönderilmediniz. Süreyle ilgili bir sorun yok, ahlaki olarak sorun yok, siyasi olarak yok. 'Mevcut arkadaş neden değişmeli' konusunda ortaya bir argüman konulmalı" ifadelerini kullandı. 

"ASLANOĞLU 'HAYIR, GİTMİYORUM' DEME HAKKINI KULLANDI"

Nalbantoğlu şunları kaydetti: 

Aday olan arkadaşların hepsi partili arkadaşlarım. Çok değerliler. Ben değişim meselesini bugün insanların sıklıkla kullandığı gibi kullanmak istemiyorum ve tarafı olmak istemiyorum. Çünkü iş o hale geldi ki, 'sen git, ben geleyim.' Gitmiyorum kardeşim. Neden gitmem gerektiğini tüm unsurlarıyla bana anlatıyorsan ve mutabık kalıyorsak tamam, bu yoksa, sadece 'sen git ben geleyim' diyorsan, kendinin gelmek istediğini tarif ediyorsan, 'hayır, gitmiyorum' deme hakkı var herkesin. Sayın Aslanoğlu da bu hakkını kullandı.

ASLANOĞLU'NUN VERDİĞİ CEVABI BEĞENMEMİŞTİM"

Aslanoğlu'nun "İl kongresinde tekrar aday mısınız" sorusuna verdiği cevabı beğenmemiştim. "Tabi ki adayım, ben il başkanıyım zaten ve devam ettirmenin tüm koşullarını taşıyorum" diye yüksek sesle söylemediğini hissettiğim için kendisine sitemde bulunmuştum. "Başkanım siz adaysınız, çünkü zaten mevcut başkansınız, mevcut başkanlığınızı devam ettirmenize engel unsur da taşımıyorsunuz. Neden bunu yüksek sesle söylemiyorsunuz" diye serzenişte bulunmuştum. Göreve yeni başlamış ve bu süreçte de görevini hakkıyla yerine getirmiş bir insan varsa ona !sen git, ben geleyim' denmez. O da 'gitmiyorum kardeşim' der. Bu hakkı herkesin var.