Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) eski Başkanı Tunç Soyer, Botanik EXPO’nun Yeşildere’de yapılmasını planlamış ve bu kapsamda bölgede yaşayan vatandaşların evlerinin kamulaştırılması kararını almıştı. Ancak Soyer, bütçe yetersizliğinden dolayı başladığı kamulaştırmayı 2023 yılında durdurmuştu. Bölge halkı ve muhtarlar da bu plana karşı çıkmış, ‘yaşam alanımızdan kopartılmak istemiyoruz’ demişlerdi. Birçok vatandaş ise planlara dava açmıştı.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinden sonra yaşanan görev değişikliğinin ardından Yeşildere’de ikamet eden vatandaşlar, yeni İzBB Başkanı Cemil Tugay’dan yardım istemiş ve “Evlerimizi almayın” çağrısında bulunmuştu. Tugay bu çağrıya sessiz kalmayarak, “Ya tarihi erteleyeceğiz ya yerini değiştireceğiz ya da belki Botanik EXPO değil de Kültürpark'ta peyzaj türünde bir fuar yapacağız” demiş ve Yeşildere için 1,5 milyarlık bütçe gerektiğini ifade etmişti.

“BÜTÇE VATANDAŞIN ÖNCELİKLİ TALEPLERİ İÇİN KULLANILABİLİR”

Konak İlçesinde yer alan Botanik EXPO 2026 için görüşlerini açıklayan İlgazi, “EXPO alanıyla ilgili geçmiş dönem belediye başkanımızın belli bir düşüncesi vardı, çalışmaları başlattı ama daha sonra görev değişikliği oldu, Cemil Tugay Başkanımız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Tunç Soyer Başkanımız da İzmir halkına önemli hizmetler verdi. Cemil Başkanımız ise yapılacak projelerin, o bölgede yaşayan yöre halkıyla istişaresi, fikir alışverişi var. Bir plan yapıyorsunuz ama o bölgede yaşayan insanların duygu ve düşünceleri var. Bunun yanı sıra ülkede bir ekonomik kriz var ve bu krizden en çok etkilenen kurumlardan biri belediyeler oldu. Belediyeler  bütçeleri doğrultusunda hareket edebiliyor. Geçmişte proje olarak ortaya konulan birçok dosya ekonomik zorluklardan dolayı kaldırılabilir, buna ayrılacak kaynak vatandaşın daha önceki talepleri doğrultusunda kullanılabilir. Belediyenin parası vatandaşın parası. EXPO dünya çapında bir organizasyon, ‘Hadi yapalım’ demekle, yapmış olmak için yapmakla olmuyor. Cemil Başkanımızın da bu konuda görüşmeleri devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“ALİ RIZA BAŞKAN BİZİ TERCİH ETTİ”

Deva Partisi önceki dönem İl Başkanı Serap Karaosmanoğlu'nun CHP'ye geçen Konak belediye başkan adayı Ali Rıza Uygur"a tepki göstermesine ilişkin açıklamalarda bulunan Ozan Ali İlgazi, " Ali Rıza Başkan sevdiğim saydığım bir başkandır. Kendisi DEVA Partisi'nde siyaset yaparken de kendisiyle sık görüşüyorduk. Kendisi donanımı ve niteliği ile örnek gösterilecek insanlardan bir tanesi. Ali Rıza Başkan  sorumluluk örneği gösterip, 'ülkesi için, İzmir için, Konak için neler yapılabilir' diye kendince sorgulayıp burada mücadele edilmesi gerektiğini düşünmüştür. DEVA'nın da kendine göre güzel çalışmaları vardır. Onlara da başarılar diliyorum. Şartlar el vermemiştir ve Ali Rıza Başkan bizi tercih etmiştir” dedi.

“KAPIMIZ HERKESE AÇIK”

Diğer siyasi partilerden de CHP’ye gelenler olacağını aktaran İlgazi, “Başka partilerden de gelen olacak. CHP şu an bir çekim merkezi. Bu mücadelede herkese kapımız açık. Ülkenin durumu ortada. CHP Türkiye İttifakı ile şu anda birinci parti. Bizim partimizin kapısı herkese açık. Sadece DEVA değil, Gelecek Partisi, MHP, AK Parti'de ki arkadaşlarımıza da açık. Kapımız her gelene sonuna kadar açık. Biz herkesi bekliyoruz” diye konuştu.

“İZMİRLİ ÇELİŞKİLERİ GÖRDÜ”

AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın Konak ve Gül Sokak mesaisini değerlendiren İlgazi, " İzmir'in bir karakteri, kültürü var. İzmir herkesin hoşgörü içerisinde yaşadığı bir şehir. Siyasi partiler seçimi kazanmak için çalışır ancak burada önemli olan ne kadar samimi ve içten olduğunuz. Sizin bugün İzmir'de dolaştığınız mekanlar özellikle seçilmiş mekanlar. İzmir'de bu mekanlarda özgürlüklerden bahsederken, İzmir il sınırları içerisinden çıktığınızda geldiğiniz mekanların ortadan kalkması için her şeyi yapıyorsunuz. Belediyeye bile müdahalede bulunuyorsunuz. Bu ne kadar samimi bu vekilin vicdanına kalmış bir şey. Vatandaşlar bu tezatlıkları, çelişkileri gördükleri için birinci parti olduk. Biz bugün halkımızın tercihiyiz. Çünkü biz halkımıza verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Biz İzmir'de başka, Hakkari'de başka, Denizli'de başka davranmıyoruz. Biz insan odaklıyız. İnsan için yapılması gereken ne varsa yapıyoruz ve mücadelemiz de bu yönde devam edecek” açıklamasında bulundu.

“MECLİS ÜYELERİMİZ BELEDİYE BAŞKANINA GEREKLİ DESTEĞİ VERİYOR”

CHP Konak yeni dönem meclis çalışmaları kapsamında bilgi veren İlgazi, " Çok ciddi bir değişim sürecinden geçtik. Genel Başkanımız değişimin öncülüğünü yapacak kentin İzmir olduğunu her zaman şile getirdi.  9 kadın belediye başkan adayımız vardı, 8'i görevde ve hepsi bu işi layıkıyla yapıyor. Ekonomik şartlar ve geçmiş dönemin şartları gibi birçok noktada yeniden derlenip toparlanma süreci. Konak meclisinde çalışmalar eşgüdüm içerisinde gidiyor. Meclis üyesi arkadaşlarımız da başkanlarımıza gerekli desteği veriyorlar. Değişim süreci o kadar hızlı ve etkili oldu. İnanıyorum ilerleyen günlerde daha güzel işlere imza atacaklar" ifadelerine yer verdi.

“İNSANLAR MUTSUZ”

AK Parti Konak İlçe Başkanı Sait Başdaş’ın eleştirileri ve tutumunun sorulması üzerine konuşan İlgazi, “Sait  Başkanla geçmişimiz var, kendisini insan olarak severim. Bir siyasi partinin ilçe başkanı, söylemesi gerekenleri söylüyor. Geçtiğimiz dönem daha uyumluydular ancak bu dönem biraz daha sert muhalefet yapma gereği hissediyorlar. Anlayamadığım bir şekilde sertleşti. Konak’ın sorun ve sıkıntılarını hep birlikte çözmeye çalışıyoruz, bunu geçtiğimiz dönem birlik beraberlik içinde yaptık. Bu dönem de o birlik ve beraberliği sürdürmeyi biz CHP grubu olarak istiyoruz. Eleştiriler baktığınızda doğalgaz, kentsel dönüşüm sorunları başlıca sorunlar. Kendileri insanlarımızın hak ve hukukunu savunduklarını iddia ediyorlar ama bakıyorsunuz elektriğe yüzde 38 zam geliyor, ÖTV’ye, mazota zam geliyor. Temel ihtiyaçların KDV’sini artırmadıklarını söylüyorlar ama perde arkasında o kadar güzel artıyorlar ki olan vatandaşa oluyor. Siz bugün eleştiriyorsunuz bir şeyleri ama kendi yaptıklarınız ortada. İzmir, Türkiye’den bağımsız değil ki, Türkiye’de ne yaşanıyorsa İzmir’de de aynısı yaşanıyor. Gevrek kaç para oldu, ekmek kaç para oldu gidip baksınlar. Vatandaşımız huzursuz, mutsuz. Bunun sebebi de CHP değil. ‘Kur korumalı mevduat, Nas, en iyi bilirim’ diyenler. İnsanlar 2 gün sonrasını öngöremiyor” dedi.