Görüşülmeye devam eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 640 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 1. Bölümü üzerine, CHP Grubu adına söz alan İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, 2014 yılında TRT 1’de yayından kaldırılan ‘’Leyla ile Mecnun’’ dizisinde yer alan Erdal Bakkal karakterinin sözüne atıfta bulunup, "Siz büyük marketlerden alışveriş yaparsınız ama cenazenize mahalle bakkalı gelir" görselini paylaşarak, ‘’Mahallenin ortak unsuru olan, evimizin, anahtarını bıraktığımız, güven duyduğumuz, veresiye yazdırdığımız, evliliği, cenazeyi, doğumu, düğünü öğrendiğimiz, mahalle kültürünün mihenk taşı olan bakkal amcayı korumak yerine, kapatılmasına neden olacağız’’ ifadesini kullandı.

İlerleme Beklerken Gerileme Kaydediyoruz

Söz konusu teklifin; 04.02.2021 tarihinde, Ticaret Bakanlığı tarafından ilgili sektörlerin görüşüne açıldığının altını çizen CHP’li Tacettin Bayır, ‘’2021’de konuşulan taslak, şu an görüştüğümüz tekliften çok daha iyiydi. 1. Sınıf dünya ülkeleri, zaman geçtikçe, piyasadaki aksaklıkları görüp, nokta atışları yaparak daha iyi kanunlar çıkartırken, 2 sene öncesinin taslağının gerisinde olmamız son derece üzücüdür. Teklifin perakende ticaretle ilgili hükümleri, enflasyonu ve perakende zincirindeki sorunları çözmekten uzaktır. 2021’deki ilk taslak, küçük üreticiyi zincir marketler karşısında daha fazla koruyup sorunu daha iyi tespit ederken, yeni teklif geneli itibariyle üretici-tedarikçi-perakendeci arasında, haklılığını ispat etme hususunda neredeyse eşit tutmuş, küçük üreticiyi yeterince kollamamıştır’’ dedi.

3 Harfli Marketler TOGG’da Satarsa Şaşırmayın

2021’deki Bakanlık taslağında zincir marketlerin, belli koşullar altında tütün mamulleri, mobilya, telefon, elektronik ve beyaz eşya satılamayacağı ile ilgili olarak görüşlerini de belirten Bayır, ‘’Teklif, bu taslak maddesini de ayıklamıştır. Mevcut Kanunda olan ve zincir marketlerin raf alanlarının en az %1 ini coğrafi işaretli ürünlere, yöresel ürünlere ayıracak hüküm için, 2021’deki Bakanlık taslağında kapsamlı değişiklik yapılıyordu. Kooperatifler ve yerel üreticiler destekleniyordu. Bu düzenleme de tekliften çıkarıldı, üstelik cezaları son dakika önergesiyle 1 Ocak 2024’e ertelendi. Taslakta belediyelerin tedarik ve dağıtım kooperatiflerine ortak olabilmesi sağlanırken yeni teklif bu hükmü de görmezden gelmiştir. Taslakta ticari misilleme ve uyuşmazlıklar için çözüm bulunurken bu teklifte yoktur. Taslak hiç geciktirmeden tüm cezaları, piyasa düzenlemelerini, zincir gıda marketlerinin Pazar günü çalışmamasını, belli ürünlerin o marketlerde satılmamasını yasalaştırmak için ‘Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer’ demişti. Bu teklif, tam tersine, cezaları ve yasakları 1 Ocak 2024’e erteliyor. Genel Başkanımızın sürekli vurguladığı üzere, AVM’lerin şehirde nerede konumlanacağına, haftada bir gün kapalı kalacağına dair hüküm de teklifte yoktur. Hani, yerli malı, hani yöresel üretime destek verecektik? Burada tam tersi bir uygulamayla karşı karşıyayız. 3 harfli marketler üzerine ait olmayan bu ürünleri alıp satıyorlar. TOGG’ da satarlarsa şaşırmayacağız’’ diyerek sözlerini bitirdi.

Kentin ulaşım ağının ana damarlarından İzmir Metro A.Ş. aldığı önlemlerle 2022’de 8,6 milyon kilovat (kW) enerji tüketiminin önüne geçti ve 45 milyon liranın üzerinde tasarruf sağladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in doğayla uyumlu, dirençli, refahı yüksek bir şehir inşa etme hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Metro A.Ş. enerji tasarrufuna büyük önem veriyor. Hem trenlerin işleyişi hem de istasyonlarda alınan önlemlerle 2022’de toplam 8,6 milyon kilovat (kW) enerji tasarrufu ve 45 milyon liranın üzerinde maddi tasarruf sağlandı.

Hangi önlemler alındı?
Sensörlü yürüyen merdivenler yolcu akışına göre devreye giriyor ve yolcusuz zamanlarda yavaşlayarak bekleme moduna geçiyor. Bu çalışma prensibiyle yüzde 50’nin üzerinde enerji tasarrufu sağlandı. Çok daha az enerji harcayan led aydınlatmaya geçildi ve böylelikle 1,1 milyon kilovatın üzerinde enerji ile 3,4 milyon lira tasarruf sağlandı.
Trenlerde özel sürüş tekniğiyle yıllık 4 milyon kilovat enerji ve 14 milyon lira, aktif ve anlık işletme planlamasıyla ise yüzde 5 enerji ve 11 milyon lira tasarruf edildi.

Sıfır karbon hedefine katkı
45 milyon liranın üzerinde tasarrufun yanı sıra İzmir Metro A.Ş.’nin çalışmalarıyla 2022’de 4 bin 231 ton karbondioksit salımının da önüne geçildi. İzmir Metro A.Ş. sertifikalı yeşil enerji teminiyle yolcuların sıfır emisyon ile seyahat etmelerini sağlıyor.