GÜNDEME BAKIŞ- Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yıkılan Buca Cezaevi alanının yeni planlarının askıya çıkarırken, tartışmalar da devam ediyor. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,“Bizimle alakalı değil. Bakanlık ve belediye arasında. İzmir’de bir bardak suda fırtına koparmayı seviyor bazı arkadaşlar. Orası yapıyken devlet yapılaşma hakkından vazgeçiyor, yeşil alanın da olduğu bir alan haline geliyor. Bendeki bilgi bu” dedi.

Vali Köşger kent gündemini değerlendirdi: Cezaevi alanında bir bardak suda fırtına kopartıyorlar Vali Köşger kent gündemini değerlendirdi: Cezaevi alanında bir bardak suda fırtına kopartıyorlar

SİZLE DOĞRUDAN ALAKALI 
Vali Köşger’in açıklamalarını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın’dan rant çıkışı geldi.
Aydın yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Mademki sayın vali kendisindeki bilgiden hareketle bunları söylemiş o halde biz kendisinin bilgi eksikliğini giderelim ve bakanlık planının ne getirdiğini, “devletin yapılaşma hakkından vazgeçip geçmediğini sorgulayalım. Her şeyden önce siz bu şehrin valisi yani merkezi yönetimin ildeki en üst düzeydeki yöneticisi olduğunuza göre bakanlığın yaptığı plan değişikliği sizinle doğrudan alakalı.  Cezaevi arazisinin yeşil alan olmasını isteyenler “bir bardak suda fırtına koparmıyor”. Sizin “bir bardak” dediğiniz şey Buca’nın yapılaşmanın en yoğun olduğu bölgesinde toplam 78.208 m2’lik kamusal bir alan. Etrafı tümü ile yapılaşmış bir yeri daha da yoğun yapılaşmaya açmak kamu yararına aykırıdır. Devletin yapılaşma hakkından vazgeçtiğini söylemişsiniz. Devlet kimdir? Orası kimin malıdır? Devlet, halkındır ve halkın yararına çalışır. Arazi de halkındır ve İzmir halkı kendisine ait bu arazinin yeşil alan istiyor. Halka ait bur araziyi İzmir’in 100. Kurtuluş gününde, 9 Eylül 2022’de satanlara sözünüz yok mu?

SİZCE YETERLİ Mİ?

Ayrıca “devletin yapılaşma hakkından vazgeçtiği” de yok. 2003 yılındaki planda, 36.780 m2 olan ticaret ve konut inşaat alanını bakanlık 69.904 m2’ye çıkarmış. Yani sizin deyiminizle devletin yapılaşmasından vazgeçmesi söz konusu olmadığı gibi yapılaşma iki katına yakın arttırılmış. Açıklamanızda bakanlık planında “yeşil alanın da” olduğunu söylemişsiniz. Sizin “da” ekiyle ifade ettiğiniz yeşil alanın durumu şudur. 2003 planında 20.417 m2 olan yeşil alan bakanlık planında 11.880 m2’ye indirilmiş. Yani toplam 78.208 m2’lik arazinin sadece %15’i yeşil alan olacak. Sizce bu yeterli bir yeşil alan mıdır? İzmir Büyükşehir Belediyesi cezaevi arazisindeki konut ve ticaret inşaatının tümüyle kaldırılmasını, alanın tamamının yeşil alan olmasını istiyor. Buca cezaevi arazisinin uydu görüntüsüne bakın. Burada 70 bin m2’lik inşaata ihtiyaç var mı? İzmir’de yaşayan biri olarak bu arazinin sadece %15’in yeşil anlan olmasına gönlünüz razı mı? Bu arazinin binalarla dolmasına göz yumduğunuzu ileride çocuklarınıza gururla anlatabilecek misiniz?” Sizdeki bilginin “devletin yapılaşma hakkından vazgeçtiğini ve arazide yeşil alanın da olduğunu söylediğiniz için bunları bilginize sunmak istedim. Bu şehrin valisi olarak şehir halkının sesine kulak vermenizi dilerim.