Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP 31 Mart 2024 Mahalli İdareler seçimleri kapsamında İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve ilçe başkan adaylarını belirledi. Başlayacak olan meclis üyesi mesaisi öncesi ise, "Belediye başkan adaylarında yaşanan memnuniyetsizlik ve tartışma meclis üyeliklerinde de yaşanır mı" sorusu örgüt gündemine geldi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in daha önce açıkladığı "Fermuar sistemin" uygulanıp uygulanmayacağı da merak konusu iken CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu sürece ilişkin açıklamalarda bulundu. 

"İZMİR'İN TÜM DOKULARININ TEMSİL EDİLECEĞİ BİR MECLİS OLMALI"

Meclis üyesi belirleme sürecinde sandık için yeterli zamanın olmadığını dile getiren Aslanoğlu, "Çok fazla süremiz kalmadı. Adaylaşma süreçlerimiz biraz uzun sürdü. Şimdi sandık kurabilmemiz kolay değil. Meclis üyeliğinin en önemli noktası kimlerin meclis üyesi olduğundan çok kentin hangi dinamikliklerinin mecliste temsil edildiğidir. İzmir'in STK'larından, hemşehri derneklerinden, basından, iş dünyasından, eğlence hayatından, yazarlardan almışsanız, meclis İzmir olmuşsa doğru politika izlemişsinizdir demektir. Yok bunu genel merkez ya da il, ilçe başkanı babasının oğlunu yazar gibi yazarsa İzmir'de büyük bir memnuniyetsizliğe yol açar. Bunu başarabilirsek, İzmir'in tüm dokularının temsil ettirirsek doğru bir meclis yapabiliriz" diye konuştu.

"BİZ İZMİR'İZ"

"Ben tüm bunlardan ari olarak İzmir'in her şeyi başarabileceğini düşünüyorum" diyen Aslanoğlu, "Biz İzmir'iz. Bazen başımıza kötü şeyler gelir, bazen hükümet anlamaz bizi, bazen kendi partimizde olur, MHP, AK Parti, İYİ Parti'de sesimiz genel merkezlerimiz tarafından yeteri kadar duyulmaz. Ama bunlar İzmir'i İzmir olmaktan alıkoymaz. İzmirliler her şekilde tüm problemlerin üstesinden gelmeyi başarmışlardır. İzmirliler İzmir'i ne haramzadelere, ne mafyatik ilişkilere, ne rant ilişkilerine teslim etmez. Bu her bir İzmirlinin bildiği gördüğü düşündüğüdür. Bazı yerlerde 'Kent ittifakı', bazı yerlerde 'şehir ittifakı' derler, İzmir ve İzmirlilik bambaşkadır. Bunu 81 ilin 81'i bilir. 80 ilin gözü kulağı da, her çağdaşın, aydınlıktan yana olanın, yüzünü batıya, eğitime, çağdaşlığa çevirmiş herkesin gözü İzmir'dedir. İzmir'deki eğitimli ve eğitimden yana her arkadaşımız 80 vilayetin sorumluluğunun da kendinde olduğunu bilir. Biz şehrimizi teslim etmeyiz" ifadelerini kullandı. 

"ADAY TANITIM TÖRENİMİZDE BİRLİK VE BERABERLİĞİ GÖRECEKSİNİZ"

Aslanoğlu sürece ilişkin şunları söyledi: 

Bazı eleştiriler doğru olsa da bazıları gerçeği yansıtmayacak kadar abartı. Bazı ilçelerimizde henüz yüzde 100 uyumu yakalayabilmiş değiliz ama bu kısıtlı ve seçenimizin de az olduğu yerlerde var. Onun dışında her yerde birlikteyiz. Büyük metropolün tamamında belediye başkanımızla, adayımız el ele. Bazı arkadaşlarımız gönül koymuşlar, olur. Bunlar olacak işlerdir. 1 hafta içinde, aday tanıtım törenimizde bu birlik ve beraberliği göreceksiniz.

"KOLTUK SEVDALISI DEĞİLİM"

"Meclis listelerinde de memnuniyetsizlik olursa ne yapacaksınız?" sorusunu yanıtlayan Aslanoğlu, "Ben birebir meclis listelerinde Ahmet ya da Mehmet olsun diye bakmam. Politika bu değil. Hiç koltuk sevdalısı da olmadım. Ben Şenol Aslanoğlu'yum. Belki kentte onlarca yerde unvanım var, yönetim kurulu, meclis üyesi, icra kurulu üyesiyim. Koltuğa meraklı olacak tarafım yok. Kenti ne olursa olsun haramilere teslim etmeme konusunda da çok netim. Görevim, konumum o gün ne olur bilmiyorum ama ne olursa olsun fark etmeksizin herhangi bir CHP üyesiyken de, ilin başkanı olarak da hiç değişmeden tarafım aydınlıktan, çağdaşlıktan, Cumhuriyetten yana olacak. Bunu da sırça köşklerde, plazalarda oturup birine ahkam keserek yapmadım, yapmayacağım. Ben aynı zamanda bu eleştirileri yapan baz arkadaşları eleştiriyorum. Yukarıdan eleştirmek kolay. Ben bir iş adamıydım, ben de işlerime onlar gibi daha fazla vakit ayırıp daha fazla para kazanabilirdim. Eşime, çocuğuma vakit ayırabilirdim. Amam memleket için herkesin bir iş yapması gerekiyor. İstediklerim yüzde 100 olmadı diye bunu sürdüreceğiz anlamı taşımaz. Herkesin bu çorbanın kaynamasında, savaşın verilmesinde safını alıyor olması gerekir" dedi.