Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, 14 Mayıs seçim sonuçlarını Gündeme Bakış Tv’de değerlendirerek, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 28 Mayıs'ta 50 artı 1 oy oranını bulmak için çalıştıklarını anlatan Aslanoğlu, "14 Mayıs seçim sonuçlarında Erdoğan'a 'Hayır' diyen blok İzmir’de 68,7 oy aldı. Buna rağmen Türkiye genelindeki oy 50 artı 1'i bulmamıza yetmedi. Daha çok çalışıp 50 artı 1 desteği bulmamız gerekiyor" dedi.

"YÜRÜTME PROBLEMSİZ ŞEKİLDE SAĞLANACAK"

Parlamentoda Cumhur İttifakı'nın çoğunluğu oluşturmasının, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı olarak çalışmasını etkilemeyeceğini aktaran Aslanoğlu, "D'hondt sisteminin kendi ait özellikleri var. Milletvekillikleri birçok ilde, İzmir'de de birkaç bin oyla el değiştirdi. Anadolu'nun birçok ilinde de son vekillikler el değiştirdi. Bu çok önemli bir husus da değil. Çünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bir başkanlık sistemi, bizim de ucube dediğimiz bir sistem, bu sistemde maalesef parlamentoya fazlaca bir yetki tanınmış değil. Tüm yetkilerin tek adamda toplandığı bir sistem. O yüzde Kemal Kılıçdaroğlu 13. Cumhurbaşkanı olduğunda parlamento çoğunluğunun farklı olması bir şeyi değiştirmeyecek. Birçok yerde gördüğünüz gibi problemsiz şekilde yürütmeyi sağlayacak" diye konuştu. 

"KENDİMİZİ YETERİ KADAR İFADE EDEMEDİK"

"CHP'nin kendini yeterinde anlatamadığını düşünüyoruz tabi" diyen Aslanoğlu, "İstediğimiz daha fazla oydu. İzmir'de bir il başkanı ister ki yüzde 80 oy alsın, bunun için demek ki daha ikna edemediğimiz bir kesim var. İzmir'de yaklaşık yüzde 32'lik bir kesimi ikna edememişiz. Onları ikna edemediysek suçu başkasında da arayacak değiliz, demek ki yeteri kadar kendimizi iyi ifade edemedik" açıklamasında bulundu. 

"KİM TERÖRİST!"

Cumhur İttifakı tarafından yapılan "HDP, PKK, CHP" söylemlerinin gerçek dışı olduğunun vatandaşa daha çok anlatılması gerektiğini dile getiren Aslanoğlu, "HDP söylemlerinin Anadolu'da daha çok etkisi oldu, İzmir'de de olmuştur. Yalan iftira kampanyası, yalan ve iftiraların freni boşalmış kamyon gibi hakaretlere varması... Şenol Aslanoğlu mu teröristtir, Tunç Soyer mi teröristtir, Cemil Tugay mı teröristtir! CHP - PKK gibi şeyleri İzmir'in çeşitli yerlerinde yapıştırdılar, söylediler. Seçim kampanyası dönemi boyunca tarımla geçinen dış ilçelerimizde, Bakırçay'da, Menderes'te Atatürk'le ilgili birçok yalan anlattılar. CHP'ye, Atatürk'ün kurduğu CHP'ye, Atatürkçülük eleştirileri yapmaya, yalanlar, iftiralar atmaya, bizlerin Atatürk'le ilgili düşüncelerini sorgulamaya kalkmaya çalıştırlar. Bir kısım vatandaş bunlara inandı, milletvekillerimiz üzerinden anlattıklarına inandılar. PKK, masa altı vs... Masanın altını konuşmaya çok gerek yok, masanın üstünde, sağında, solunda sadece resmi bir ittifak var. 6 parti yan yana gelmiş, ne istediğini beyan eden, daha sonra ortak mutabakatla anlatan, ülkede ne olacağını tek tek anlatmış, her sorunun nasıl çözüleceğini, terör sorununu, Kürt sorununu nasıl aşacağını anlatmış bir ittifak var" dedi. 

"HÜDA PAR 'BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN' DİYOR"

Cumhur İttifakı'nda yer alan HÜDA PAR'a yönelik açıklamada bulunan Şenol Aslanoğlu, "Diğer taraftaki ittifakta resmi olarak HÜDA PAR var. HÜDA PAR bağımsız Kürdistan'ı savunuyor. Yarın TBMM'de yemin edilmesi gerekirken, yemin gününü geciktiriyorlar çünkü HÜDA PAR'lılar yemin etmeyebilirler. Bundan endişe duyuyorlar. Terörle bağlantıları var çünkü başkanları açık şekilde, 'Ben Hizbullah'a terör örgütü demem' diyor. O arkadaşları milletvekili yaptılar. Açık bir şey varken, demek ki biz bu işi yeterince ifade edemedik, onlarsa olmayan bir şeyi konuştular" ifadelerini kullandı. 

SOYLU'YA HÜDA PAR YANITI: "AMERİKANCI DEĞİ KÜRDİSTANCI MI?"

İçişleri Bakanı ve İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu'nun "HÜDA PAR Amerikancı olsaydı bu kadar eleştirilmezdi" sözlerine yanıt veren Aslanoğlu, "HÜDA PAR Amerikancı değil neci peki, Kürdistancı mı" diye sordu. 

"SEÇİME KADAR HDP İZMİR ÖRGÜTÜYLE TANIŞMAMIŞTIM"

"HDP İzmir İl Başkanı ya da milletvekillerini tanıyor musunuz, görüşüyor musunuz" sorusunu yanıtlayan Aslanoğlu, "Ben HDP İzmir Milletvekillerini tanımıyorum. 14 Mayıs seçimlerine kadar da HDP İl Başkanı ya da yöneticilerinden biriyle tanışmamıştım, çünkü zaten seçime 108 gün kala gelmiştim. Yoksa TBMM'de temsil edilen bir parti, TBMM'de temsil edilmese de legal, yasal her yerle görüşürüm, ne dediklerini dinlerim. İzmir'de tüm il başkanlarını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanının davet ettiği bir toplantı olmuştu orada tanışmıştım" dedi. 

"FETÖ'YÜ KİMLER ZİYARET ETMİŞTİ?"

Cumhur İttifakı tarafından gelen "CHP, FETÖ ile bağlantılı, birlikte hareket ediyorlar, Amerika'dan talimat alıyorlar" eleştirilerine sert yanı CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, "Genelde bir şeyle çok bağlantılı olanlar, karşı tarafa aynı şeyi yamamaya çalışırlar. CHP'ye, CHP'li yöneticilere, Kemal Kılıçdaroğlu'na, Şenol Aslanoğlu'na FETÖ'yü yapıştırmaya kalksanız tutmaz. FETÖ ile kimler birlikteydi onlara bakmak lazım. Mesela FETÖ'yü kim ziyaret etmişti, CHP İzmir İl Başkanı mı ziyaret etmişti, AKP İzmir İl Başkanı mı ziyaret etmişti, MHP İzmir İl Başkanı mı ziyaret etmişti? CHP İzmir Milletvekillerinden bir tane FETÖ'yü ziyaret eden, fotoğraf veren var mıdır, yoksa AKP'nin Fethullah Gülen'le poz poz fotoğrafı çekilen bir milletvekili var mıdır? Sorunun cevabı neydi..." ifadelerini kullandı. 

FETÖ'YÜ ZİYARET ETTİLER

Aslanoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"AKP il başkanı Fethulan Gülen'i ziyaret etmiştir, onlarla görüşmüştür, bunların kayıtları kendilerinin ifadelerinde vardır. AKP Milletvekili Şebnem Bursalı'nın da Fethullah Gülen'le fotoğrafı vardır. Orada Fethullah Gülen'le poz poz fotoğraf çektirenler, CHP'ye Fethullah Gülen'le ilgili tek söz söylemezler, insan utanır. FETÖ'ye 'Ne istedilerse verdik, ne istediler de vermedik' diyen Recep Tayyip Erdoğan'dır, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Fethullah Gülen'i övdüğü ya da yan yana geldiği tek durum yoktur ama Recep Tayyip Erdoğan'ın binlerce vardır. Aynı zamanda 'Hocam, ne olur ülkenize dönün' diye yalvardığı görüntüleri kimse unutmuş değil"