Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Mahalli İdareler Seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni ve 28 ilçe belediyesini kazanan CHP'nin İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, ilçe ziyaretleri yaparak, örgütü tebrik etti. Ziyaretlere ilişkin gözlemlerini anlatan Aslanoğlu, "İlçe örgütlerimizi ziyaret ederek teşekkür ettik, çok başarılı sonuçlar aldılar. 28 ilçe belediyesi kazandık, Aliağa'da da meclis çoğunluğunu kazandık. Adalet ve Kalkınma Partisi ise bu koca şehirde 31  belediyeden sadece 1 tane belediye alabildi. Vatandaşta seçim sonuçlarının bir umut oluşturduğunu görüyoruz. Kimin elini sıksak gözleri parlıyor. İlk olacak seçimlerde iktidarın el değiştireceği umudu var" dedi. 

Aslanoğlu işçi eylemlerini değerlendirdi:  Görev süresi bitiminde işçi almak yanlış! Aslanoğlu işçi eylemlerini değerlendirdi: Görev süresi bitiminde işçi almak yanlış!

"BEN OY VERDİĞİM ADAYI DEKLARE ETMEM"

CHP'de başlayan kadın ve gençlik kolları kongre sürecine dair soruları yanıtlayan Aslanoğlu, "Kadın kolları kongrelerimiz başladı, ardından da gençlik kolları kongrelerimiz başlayacak. Ben daha önce de ifade ettim, tüm üyelere de söz verdim; ben ilçelerde ve il düzeyinde bir tarafın müdahili olmayacağım. Seçilen tüm arkadaşlarımızla çalışacağım" diyerek, Foça Belediye Başkanı Saniye Bora Fıçı'nın, kongre salonunda kadın kolları başkanlığı için adayını açıklaması noktasında, "Bence birkaç olay birbirine giriyor. Genel Başkanımızın söylediği ve hepimizin kabullendiği 'belediye yani kamu gücünü kullanarak örgütü dizayn etmeye çalışmak. Kamunun gücünden faydalanmak'. Bunun dışında her üyenin bulunduğu ilde ilçe başkanlığı seçimi, il başkanlığı seçimi, genel başkanlık seçimi, kadın kolları seçimiyse  zaten bir oyu olacak ve o oyunu kullanacak. Bunu deklare edebilir ya da etmeyebilir. Bunda hangisi daha doğrudur meselesi tartışma götürür. Ben bu konuda deklare etmemeyi tercih ediyorum. Arkadaşların kendi içlerindeki yarışta, başkalarını belki etkiler diye düşünür, o yüzden deklare etmemeyi tercih ederim. Saniye Hanım ise oy vereceği adayı söylemeyi tercih etmiş. Bunu da 'Çok yanlıştır, hatalıdır' diyebileceğim tarafı da yok açıkçası" yorumunda bulundu. 

"KİM BU ARKADAŞLAR?"

Eylül ayında yapılması planlanan tüzük kurultayının seçimli kurultaya dönmesi için bir girişim olmadığını da anlatan Aslanoğlu, "Ben CHP İzmir İl Başkanı olarak bugüne kadar seçimli genel kurul talebinde olan bir adamı görmedim, bir adamla sohbet etmedim, ismi söylenen birini de duymadım. Uzaylıdan bahseder gibi bahsedenler var. Bunların adları, soyadları yok mu? Kimdir bu arkadaşlar" diye sordu. 

"BU İNSANLARI PARTİDEN ATMALIYIZ"

Söz konusu isimlerin CHP'nin genel başkanlıkta Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyen isimler olduğuna ilişkin iddiaları da yanıtlayan Aslanoğlu, bu iddiaların AK Parti ve MHP'de konuşulduğunu anlatarak, "Hiçbir parti böyle bir statiklik içinde değildir. 1 Nisancılar parti başarısız olsun, biz Genel Başkan değiştirelim düşüncesindeki insanlar. Bunu düşünenler partili değil ki, böyle insanlar varsa bizim acilen onları partiden atıyor olmamız lazım. Bizim partimizin kapıları sonuna kadar açık ama hangi gerekçe olursa olsun CHP'li olup CHP'nin seçim kaybetmesi için uğraşmış, başka adayı desteklemiş kim varsa partiden atacağız. Ama bunun dışındaki insanlar, gerçek CHP'liler partisi başarılı olsun diye uğraşırlar" açıklamasında bulundu. 

"CHP'DE DEĞİL AK PARTİ VE MHP'DE KONUŞULUYOR"

Aslanoğlu şunları kaydetti: 

Ben bunun AK Parti ve MHP kanadında daha çok konuşulduğunu düşünüyorum. Çünkü asıl konuşulması gereken bir konu var ve o konuşulmuyor. AK Parti bütün İzmir'de sadece 1 belediye kazandı. MHP İzmir'de sadece 1 belediye kazandı. Devletin tüm gücünü kullandılar, Bakanları buradaydı sonunda alabildikleri sadece 2 ilçe oldu. 29 belediyeyi CHP aldı. İzmir'de konuşulacak bir konu varsa 'Ne olacak bu Adalet ve Kalkınma Partisi'nin hali' bunu konuşuyor olmamız lazım. Bunlar neyi yanlış yaptılar, bu kadar hezimete uğradılar. Kiraz'ı, Bergama'yı, Kınık'ı, Bayındır'ı, Tire'yi aldık. Urla'ya konmuşlardı, Urla'yı aldık. Biz her yerde kayyumlara karşıyız, birinin bir engeli varsa seçime sokmasalardı. Kişi noktasında ise yargı var, yargı karar verirse belediye meclisi oturur, kendi içinden seçer. Herhangi bir sebeple halkın iradesine ipotek konulmasını kınıyoruz.

"KAST SİSTEMİNE KENDİLERİNE OY VERENİ DE ALMIYORLAR"

Bizim maddi gücümüz onların maddi gücüyle kıyaslanabilir değil. Maalesef parti devlet haline geldikleri için de devletin tüm imkânlarını da kullandılar. Onlar kibir içindeler, halktan koptular. Ezber cümlelerle bir şey yapabileceklerini düşündüler. Ankara Milletvekili örneğinde de olduğu gibi aynı şeyleri tekrar tekrar söyleyerek CHP'yi yıpratabileceklerini düşünüyorlar. Vatandaş bize böyle oy verir sanıyorlar. Asıl sıkıntıları vatandaşın derdini bilmiyorlar. Vatandaşın derdinin yanında değiller. Saraylarına kapandılar, kast sistemleri var, o sisteme kendilerine oy vermiş vatandaşı bile almıyorlar.

"KAVGA ETMEK İSTEYENİN KARŞISINDA OLACAĞIM"

CHP'nin eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Delege 'aday ol' derse 'cesurlar bir adım öne çıksın' diyeceğiz"

ifadelerini de değerlendiren Aslanoğlu, "Ben bu açıklamaların partiyi daha ileri götürecek açıklamalar olduğunu düşünmüyorum. Ben ilçelere gidiyorum, orada toplantılar yapıyorum. Orada söylediğim tek şey; Biz iktidara yürüyoruz ve iktidara yürürken bize çelme çakabilecek tek güç kendi içimizdeki bölünmelerimiz, parçalanmalarımız, küçük hesaplarımız olur. Parti içinde kim kavga etmek istese, kim ayrıştırıcı rol üstlenmek isterse istesin ben bunun karşısında olacağım" dedi.