Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İzmir gündemini, AK Parti ile CHP arasında polemik yaratan konuları değerlendirerek, 2024 yerel seçimlerine yönelik çalışmalara ilişkin bilgi verdi. 

CHP'li Aslanoğlu kooperatif iddialarını tek tek yanıtladı: Üzerimden başkalarını tehdit etmeye çalışıyorlar! CHP'li Aslanoğlu kooperatif iddialarını tek tek yanıtladı: Üzerimden başkalarını tehdit etmeye çalışıyorlar!

"DİSİPLİN, HİYERARŞİ VE RİTÜELLERİ ÖNEMSİYORUM"

Seçilen ilçe başkanlarıyla CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret eden Aslanoğlu, "Partilerde disiplini, hiyerarşiyi ve ritüeli, çok önemsiyorum kişisel olarak. Partiler biraz ritüelleri ile de yaşarlar. O yüzden  seçilen ilçe başkanlarının, il başkanlığını ziyaretleri ve oradaki ilk toplantıları çok önemsiyorum. Seçilen ilçe başkanlarının genel başkanlarına giderek, kendi ilçelerini anlatmalarını, aradaki tüm hiyerarşinin o dönem içinde direkt ulaşımının sağlanmasını, fikirlerin direkt Genel Başkana ulaşmasını çok önemsiyorum. Bu saygı ilişkisini de çok değerli buluyorum. O yüzden gittik" dedi. 

"GENEL BAŞKANIMIZIN ARKASINDAYIZ"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında olduğunu kaydeden Aslanoğlu, "Bazı yerlerde  farklı anlam, mana çıkarma çabaları var. Genel Başkanımıza bu dönem yapılan saldırıların farkındayız. Bundan bir mana çıkartılacaksa; evet Genel Başkanımızı sahipleniyoruz, genel başkanımızın arkasındayız. Bunun da tüm Türkiye tarafından bilinmesini istedik. Güzel de bir şey oldu, ardından İstanbul İl Başkanlığı da benzer bir çalışmayı yürüttü. Bunun dalga dalga tüm Türkiye'de yayılmasını arzu ediyorum" ifadelerini kullandı. 

"SOSYAL BELEDİYECİLİĞİ DİĞER YERLERE DE TAŞIMAK ARZUSUNDAYIZ"

"Kılıçdaroğlu'nun sizlere bir talimatı oldu mu" sorusunu yanıtlayan Aslanoğlu, "Tabi ki oldu, Genel Başkan her 2 toplantıda da çok uzun süre ayırdı ve sohbet etti, çalışma şekillerimiz, ilçelerin çalışması, çalışmalarına ilişkin yol haritaları, yapacağımız şeyler, yapmamız gereken işler gibi... Biz yerel yönetimlerde çok güçlü bir partiyiz. Kongrelerde de yüksek sesle  haykırdım. Biz çok uzun süredir İzmir'de iktidarız. Sadece İzmir'de değil, aslında Türkiye'nin yerel yönetimleri dediğimiz  nüfusun büyük kısmını CHP'li belediyeler yönetiyor. Bunları korumak için yapacağımız çalışmalar var. sosyal demokrasi ile yönetilen belediyeleriz, sosyal belediyeciliği diğer yerlere de taşımak gibi bir arzumuz var" diye konuştu. 

"EV ZİYARETLERİNE DEVAM EDECEĞİZ"

2024 seçimlerine giderken, CHP İzmir örgütü yapacağı çalışmaları anlatan Aslanoğlu şunları söyledi: 

Ev ziyaretlerine birçok yerde devam edeceğiz. 9 Eylül partimizin 100. kuruluş yıldönümü, tüm İzmir'i 100. yaşımızı kutlamaya davet edeceğiz. Çeşitli etkinliklerimiz var. 6'sında il kongremiz, 15'inde 100. yılımız. İzmir'i kucaklayarak kutlamak istiyoruz. Tüm İzmir'i yaş günümüze İzmir fuarına bekliyoruz.

"İZMİR NÜFUSUNUN 4'TE 1'İNE VARMIŞ OLACAĞIZ"

9-16 Eylül tarihleri arasında seçilmiş mahalle delegelerimiz var, yaklaşık 12 bin civarında. 12 bin mahalle delegemizin her biri 20 - 25 ev ziyaret edecek. 250 bin civarında ev ziyaret edeceğiz. Bu da yaklaşık İzmir nüfusunun 1 milyonunun kapısını çalmış olacağız demek oluyor 9 - 16 Eylül arasında. Hem 100. yılımızı anlatacağız, hem de 100 yıl daha bu vatana hizmet etmek istediğimizi anlatacağız. İzmir nüfusunun 4'te 1'ine, 1 hafta gibi kısa bir sürede varmış olacağız.

"YAŞAYAN GENEL BAŞKANLARIMIZI İZMİR'DE AĞIRLAYACAĞIZ"

600 il delegemizle 9 - 16 Eylül arasında mahalle toplantıları yapacağız. Onların değişim tartışmalarında sokağı dinleyeceğiz, seçmenimiz, partimiz bizden ne isteyecek, bizden neleri farklı yapmamızı istiyor, böylece kongrede, uzunca bunları konuşacağız. Bunları da 16'sına  sıkıştırmak istemiyorum. 15'inde gündüz, bu tartışmaların da olduğu, sohbetlerin de olduğu bir süreci birlikte yürüteceğiz. 15'i akşamı yaşayan Genel Başkanlarımız burada olacak. Onlarla birlikte bu çalışmayı yapmak istiyoruz.

"HÜCRE YAPILARI OLAN ÖRGÜTLERİ GÖRECEKSİNİZ"

Yerel yönetim çalışmaları bizim için 29'unda başladı, devam ediyor. Farklı alanlar da olacak. Eskiden bizim belde örgütlerimiz vardı, maalesef beldeler kapandığında onları da kapatmak durumunda kalmıştık. Şimdi onları göreceksiniz, beldelerdeki örgütlenmemizi ve onun sokağa yansımasını göreceksiniz. Gençlikle ilgili çalışmaların artarak devam ettiğini göreceksiniz. Sokak örgütlenmesi dediğimiz, hücre yapıları olan  örgütlenmeleri göreceksiniz.

"HER PARTİNİN OYU BELLİ"

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ve İl Başkanı Bilal Saygılı'nın "İzmir'i alacağız" açıklamasını değerlendiren Aslanoğlu, "Atilla Kaya, İzmirlidir, İzmir'i bilir. Saygı da duyarız. Bilal Bey de gerçekten naif, siyaseti naifçe, olması gerektiği gibi yürüten arkadaşlarımızda biri. İkisi de biliyor ki, biz İYİ parti ile  aynı amblem altında seçime girmedik. O yüzden bizim aldığımız oy, İYİ Parti'nin mi sorusu alakasız bir soru. İYİ Partinin kendi oyunun ne olduğunu, milletvekili seçimlerinden bahsediyoruz, orada İYİ Partinin oyunun ne olduğu belli, tıpkı AKP'nin oyunun ne olduğunun belli olduğu gibi... 2 oya baktığınız zaman da ne olduğunu İzmirliler görüyor, CHP'nin mi, AKP'nin mi oyunun yüksek olduğunu. AKP'nin oylarının da yükselişte, tırmanışta  eskinin 2 katı olup olmadığını tüm İzmirliler görüyor, biliyor" açıklamasında bulundu. 

"MAZOTUN 40 TL'YE YAKLAŞMASINI VATANDAŞ AYAKTA MI ALKIŞLAYACAK!"

Aslanoğlu'nun açıklamaları şöyle: 

Oy kaybettikleri yerde, daha 2 ay önce sandık kurulan ve oy kaybettikleri yerde neden oylarını artıracaklar. Yaptıkları zamlardan halkın alkışlarla onları tebrik edeceklerini düşünüyorlarsa çok yanılıyorlar. Emekliyi aylardır melettikleri, zam vermek için sanki fakire fukaraya verir gibi, düşküne bir yardımda  bulunacak gibi davrandıklarını bütün emekliler görüyor. O yüzden 28 Mayıs'tan bu yana yaptıklarıyla, vatandaş onlara yaptıklarını fazlasıyla geri verecektir. Mazotun 40 TL'ye yaklaşmasını vatandaşın ayakta alkışlayacağını düşünüyorlarsa bilemem.

"MALZEMENİN 2 KATINA ÇIKMASININ NEDENİ ERDOĞAN"

Narlıdere metrosunu yapmak aslında bir vatandaşın mutfağını değiştirmesinden farklı değil. Diyelim ki mutfağınızı değiştirmek istediniz ve 10 bin TL'ye marangozla anlaştınız. 5 bin TL verdiniz ve kalanını daha sonra vereceksiniz. Marangoz malzeme alacak, baktı ki 2 TL olan malzeme 4 TL olmuş. Marangoz ne yapar; gelir size, malzemenin 2 katına çıktığını söyler, 'kalan para için 5 değil, 10 bin TL vermelisin ki mutfağı bitirebileyim' der. Narlıdere metrosunda da aynı durum söz konusu, kullanılan malzemelerin fiyatı arttığı için ekstra para ödenmesi gerekiyor. Bunun sorumlusu kim, AKP. Ülkede enflasyonun sorumlusu AKP iktidarı. Ülkeyi 22 yıldır yöneten Recep Tayyip Erdoğan. Dolayısıyla bu malzemenin fiyatının 2 katına çıkmasının sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan. 

"OTOGAR METROSUNA HER YIL 3 BİN TL BÜTÇE AYIRIYORLAR"

Gereken para için İBB finansman ihtiyacını karşılayacak kredi bulmuş. Ancak kamuda devletten izin alınıyor. Para vermiyorlar, para bulunmasına da yardımcı olmuyorlar ama onların tamam demesi gerekiyor. Onlara müracaat etmişiz, 'bizim bu parayı alıp hemen metromuzu bitirmeliyiz' demişiz. Aylarca, yıllarca neden beklediniz, siz İzmirlilere hizmet verilmesini neden engelliyorsunuz. İmzaladınız ama neden bunu 1 yıl önce imzamadınız da metronun İzmirlilere ulaşmasını neden 2 sene engellediniz. Böyle oy alabileceğinizi mi düşünüyorsunuz. Bu bir hizmet yarışı olmalı. Biz Narlıdere Metrosunu yapmalıyız, onlar da Otogar Metrosunu yapmalı. Ne yapmışlar otogar metrosunda, yıllardır ne yaptılar. Her yıl 3 bin TL bütçe ayırıyorlar. Bugün 3 bin TL'ye 5 kişi öğle yemeği yiyor. İşte yarış bunun yarışıydı.

"HER PROJELERİNİN ALTINDA AVM VE RANT VAR"

Biz onların projesini engellemişiz. Proje ev yapmak mı, apartman yapıp satmak mı! Koskoca iktidarın İzmir'e öngördüğü proje ev yapıp satmak mı! Koskoca üniversite alanının hepsini TOKİ adı altında, yoksula ev yapıyoruz adı altında hepsini konuta mı açmak istiyorsunuz. Bu mu proje. Bu mudur şehrimizin ana ihtiyacı. Üniversite kuracağız diye arazi belirleyelim, sonra o arazilerin hepsine konut yapalım. Böyle mi! İzmirlilere soralım. Neden kaçıyoruz bundan, belki de bizim düşüncemiz yanlıştır, belki de İzmirliler onları haklı buluyordur ve betona gömelim koca şehri diyordur. Her tarafa apartman dikelim, bütünleştirelim diyordur. Bir kısmına apartman yapılmasına da karşı değiliz bu arada, bir kısmına yapabilirsiniz ama neden her projenizin altında AVM çıkıyor. Her projenizin altında bir AVM, site, konut yapımı çıkıyor. Buca'da öyle değil mi. Bir projenizde de sadece yeşil alan olsun. Proje diye önümüze getirdiğiniz her şeyin bir tarafında AVM var, bir tarafında rant var.

"TARIM MÜDÜRÜNE BASKI UYGULAYIP RAPORU DEĞİŞTİRDİNİZ"

AK Partili Kaya'nın "Çöp tesisi" tartışmalarına ilişkin "Yamanlar'a yapın" çıkışına da yanıt veren Aslanoğlu, "Harmandalı'nın Yamanlar'a yakın olmasının ne alakası var? Çöp toplama noktalarına yakın deseniz bir anlamı olacak. Yani çöpün üretildiği yerle toplanıp, imha edileceği ya da değerlendirileceği yer derseniz bir anlamı var. Harmandalı dünyanın en akıllıca yeri miydi ki ona yakınlığı esas alıyoruz. Bu saçma bir iddia. İkincisi neden ısrarla buraya yapın diyorsunuz! Menderes'te soru şuydu, yapılmasına engel olan şey neydi! İlk önce tamam dediniz, sonra değiştirdiniz. Yamanlar hepimizin bildiği gibi bizim su kaynaklarımızın olduğu yer. Burada bilimsel raporlar gösteriyor ki, su kaynaklarımıza zarar verebilir. Lokasyon olarak da Menderes şehrin atıklarının toplanması için daha uygun bir noktaydı. Optimal noktaydı. Siz Menderes'i tarım nedeniyle reddetmediniz, çünkü Tarım İl Müdürlüğünüz 'Evet' demişti. Siz her şeyde yaptığınız gibi bunda da siyaseten Tarım İl Müdürüne baskı uygulayarak raporları değiştirdiniz. Bilimsel raporları bir kez daha değiştirdiniz. Bu bir sorun olsun istiyorsunuz, çözümün hiçbir yerindesiniz. Ancak orada değil de şurada yapsaydınız. Menderes halkı istemiyor. Gerçekçi olalım hangi ilçe belediye başkanı benim ilçemde olsun der" diye sordu. 

"ÇÖPÜ AKP YA DA CHP'NİN BAHÇESİNE DÖKEMEYİZ"

Aslanoğlu sözlerini şöyle tamamladı: 

Harmandalı'da vahşi depolama değil. Vahşi depolamada, kamyonlar gelir ve bir vadiye döker. Harmandalı ise düzenli depolama alanıdır. Tabi miadını doldurmuştur, bir an önce de kapatılması gerekiyor. Çözümün parçası olmak lazım. İzmir'in çöpünü getirip CHP'nin ya da AKP'nin bahçesine dökemeyeceğimize göre bir yere ihtiyacımız var.