Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir Milletvekili ve önceki dönem Parti Meclisi (PM) Üyesi Ednan Arslan, partisinin 38'inci Olağan Kurultayını değerlendirdi. Genel Başkan seçilen Özgür Özel'in İzmir programına katılarak, İzmir'de Özel'e destek veren 3 milletvekilinden 1'i olan Arslan hedefin yerel seçimler olduğunu kaydederek, PM'ye neden aday olmadığını anlattı.

Delege 'Değişim' dedi! Büyük farkla Özel Delege 'Değişim' dedi! Büyük farkla Özel

"GENEL BAŞKANIN SEÇİMLE DEĞİŞEBİLECEĞİNİ TÜRKİYE'YE GÖSTERDİK"

Arslan, "Parti içi demokrasinin en iyi örneğini verdik. Bir Genel Başkanın seçimle değişebileceğini tüm Türkiye görmüş oldu. Yüzyılın seçimidir. İkinci Yüzyıl'ın ilk kurultayı, partimize, delegelerimize yakışan olgunlukla geçti. Herhangi bir gerginlik olmadan kol kola, omuz omuza geçti. Ben önceki dönem Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na emekleri için teşekkür ediyorum. Partimize büyük emekler kattı, uzlaşma kültürüyle, birliği beraberliği önemseyen yaklaşımıyla, babacan tavırlarıyla büyük hizmetler yaptı partimize. Bundan sonra da her zaman partimizin sıkıştığı dönemde fikirlerine başvurulacak, ülkenin gündemiyle ilgili katkıları istenecek, her zaman da partimize ve ülkemize hizmet etmeye devam edecek. Genç, heyecanı yüksek, kurultayda yapmış olduğu konuşmayla da nasıl bir genel başkanlık yapacağını Türkiye'ye anlatan, uzlaşıcı, kurultaydan salonundan 81 il başkanıyla çıkan, '1364 delegenin tamamının oyunun aldım' diyen, kimseyi ötekileştirmeyen, ayrıştırmayan, birleştirici özelliğiyle herkesi kucaklayan bir Genel Başkanımız oldu" dedi.

"HEDEF YEREL SEÇİM, ÇALIŞMALAR BAŞLADI"

Arslan kurultayın geride kaldığını ve yerel seçim çalışmalarının başladığını aktararak, "Genç bir genel başkanımız oldu. Seçimle gelen bir  Genel Başkanımız oldu. Bundan sonra heyecanımız daha yüksek, seçilen Sayı Genel Başkanımızın önderliğinde bütün CHP'liler büyük heyecanla yerel seçimlere hazırlanacak. Bugün itibariyle kurultay geride kalmıştır ve hedef yerel seçimdir, çalışmalar başlamıştır" diye konuştu.

"DELEGELERİMİZ SOKAĞIN VE VİCDANININ SESİNİ DİNLEDİ"

Hiç kimsenin CHP'den ayrılık görüntüsü beklememesi uyarısında bulunan Arslan, "Görev yapan PM ve MYK üyelerine teşekkür ediyoruz. Değerli çalışmaları var, yaptıkları projeler var, onlar devam edecek. Yerine gelecek arkadaşlarımız da bu çalışmaları sonuca ulaştırmaya çalışacaklar. İzmir'imiz için de verimli, birlik beraberlik içinde bir kurultay oldu. İnşallah bundan sonra hem İzmir'imiz hem Türkiye'miz için Genel Başkanımızın da koymuş olduğu hedefle Manisa'yı da, Balıkesir'i de, Bursa'yı da kazanacağımız bir yerel seçim atmosferine giriyoruz. Hiç kimse CHP'den bundan sonra ayrılık görüntüsü beklemesin. Bu kurultay CHP'yi birleştirmiştir. CHP delegesi sokağın sesini, vicdanının sesini dinlemiştir, o saikle de hareket ederek partimizin ikinci yüzyılda yeni kadrolarını iş başına getirmiştir" ifadelerini kullandı.  

"GENEL BAŞKANIMIZIN 'DEĞİŞİM' VURGUSUNU GÜÇLENDİRMEK İÇİN PM'YE ADAY OLMADIM"

"PM'ye neden aday olmadınız" sorusunu yanıtlayan Arslan, "Sayın Genel Başkanımızın bir 'Değişim' çağrısı vardı. ben 6 yıldır Parti Meclisi'ndeyim. Başka arkadaşlarımızın bu görevi yapması doğruydu, önceki PM'den daha az arkadaşımızın görev alması uygun görüldü. Biz de bu anlamda Genel Başkanımızın söylemleri doğrultusunda göreve talip olmadık. Kendimizi bu anlamıyla hem Genel Başkanımızın 'değişim' vurgusunu güçlendirmek hem de çok yetenekli arkadaşlarımıza yer, alan açmak, onların da bu anlamda birikimlerinden faydalanmak adına nöbet değişimi yaptık. Bu bir bayrak değişimidir" açıklamasında bulundu.

"GENEL BAŞKANIMIZIN İZMİR'DE ALABİLECEĞİ OYU BİLİYORDUK"

İzmir'in 56 delegesinden Özel'e çıkan 20'nin üzerinde oyun sorulması üzerine Ednan Arslan, "Ben Sayın Genel Başkanımızın İzmir'de alabileceği oyun ne olacağını biliyorduk, biz de bu konuda üzerimize düşeni yaptık. Bu saatten sonra 'şu oy verdi, bu oy verdi o destekledi, bu desteklemedi' gibi söylemlerin bir önemi olmadığını düşünüyorum. Çünkü Sayın Genel Başkanımız '1364 delegenin tümünün oyunu aldım kabul ediyorum' dedi ve oybirliği ile seçilmiştir Sayın Genel Başkanımız bu saatten sonra. Sayın Genel Başkanımızı İzmir'den görmüş olduğu destekten de memnun" yanıtını verdi.

"SOKAĞIN SESİNE KULAK TIKANAMAZDI, DEĞİŞİM GEREKİYORDU"

"Özgür Özel'i desteklediğiniz uzun süredir biliniyordu, kendisinin İzmir programına da eşlik ettiniz ancak resmi olarak açıklama yapmadınız. Bunun nedeni nedir" sorusunu da yanıtlayan Arslan, "Evet, ben başından beri Özgür Özel'i destekliyordum, bununla ilgili bir sorun yoktu. Ben zaten dikkat ederseniz Sayın Genel Başkana yönelik de sevgimi, saygımı, çalışkanlığını, yapmış olduğu güzel birleştirici tavrı överek anlattım. 71 ile gittim kendisiyle, emeğine, gayretine şahidim, kefilim, zaten sevgimiz, saygımız kendisine sonsuz. Bundan sonra da sevgi ve saygı beslemeye devam edeceğiz ama değişim gerekiyordu. Sokağın sesine kulak tıkamak olmazdı. Bu süreçte dengeli, işin kutuplaştırmadan gitmesi adına ben böyle bir yöntem tercih ettim. Sonuç itibariyle genç bir ağabeyimz, büyüğümüz, genel başkanımız oldu, bu önemli. 5 yıl boyunda kendisinin Grup Başkanvekilliğinde çok yakın çalıştım, yaptığı mücadeleye, mecliste hakkı, hukuku korumak için vermiş olduğu mücadeleye, çıkan kanunlarda halkımızın aleyhine olan işlerde sabahlara kadar vermiş olduğu direngen mücadelesine şahit biriyim. Genel Başkan olarak bundan sonra bu mücadeleyi tüm Türkiye'deki vatandaşlarımız için yapacağını biliyorum. Sokağın da değişim talebini gördüğümüz için böyle bir karar verdik. Delegelerimiz de demokratik bir yol ve yöntemle başka partilerde olmayan bir şekilde seçimini yaptı. Artık Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel'dir buna şahidim, tüm Türkiye'yi, partiyi kucaklayacak. Kendisinin kurultaydan sonra yaptığı konuşmada verdiği birlik beraberlik mesajları buna örnektir" dedi.