Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan 14 Mayıs seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunarak, "Sonuçların ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum öncelikle. Demokrasimizin en temel kuralı halkımızın seçme ve seçilme hakkını kullanarak bir tercih ortaya koymasıdır. Bundan sonra biz siyasiler de ortaya çıkan sonuca saygı duymalı ve milletimizin bize verdiği görevi layığı ile yerine getirmek için daha çok çalışmalıyız" dedi. 

"POZİTİF BİR KAMPANYA YÜRÜTTÜK"

Millet İttifakı'nın seçim kampanyasına ilişkin bilgi veren Arslan, "Millet İttifakı olarak bizler ve 13. Cumhurbaşkanı adayımız, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu oldukça pozitif bir kampanya yürüttük. Toplumumuzun içinde bulunduğu derin ekonomik krizi aşacak programlar ve çözüm önerilerimizi anlattık. Milletimizin uzunca bir süredir kamplaştırılmasından duyduğumuz rahatsızlığı aktararak artık birbirimizin farklılıklarının zenginliğimiz olduğunu, herkesin inancının, etnik yapısının ve yaşam tarzının asla siyaset konusu olmaması gerektiğini vurguladık. Siyasetin milletimizin içinde bulunduğu ekonomiden adalete, sağlıktan tarıma her alanda var olan sorunlarına çare üretmesi gerekliliğini anlattık. Ve bu yönde oldukça kabul gören bir propaganda süreci yaşadık" ifadelerini kullandı. 

"AKP OY KAYBETTİ VE MİLLETVEKİLİ SAYISI DÜŞTÜ"

Cumhur İttifakı'nın süreçte algı yaratmaya yönelik çalıştığını aktaran Arslan, "Ancak AKP, Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan 21 yıllık icraatlarını ve bundan sonra yapacaklarını anlatmak yerine maalesef montaj videolarla toplumumuzun karşısına çıktılar. 85 milyon vatandaşımızın güvenliği için şanlı ordumuza ait kimi savaş gemisini, uçakları, İHA, SİHA ve mühimmatları kampanya malzemesi yaptılar. Bakanları hem bakan hem milletvekili adayı olarak hiç de etik olmayan bir kampanya yürüttüler. Üstelik her birisinin altına TOGG tahsis edilerek milletimizin içinde bulunduğu ekonomik krizi örtmeye çalıştılar. Tüm bunlara rağmen AKP’nin oy kaybettiğini ve milletvekili sayısının düştüğünü gördük. İşte siyah ve beyaz kadar iki farklı kampanya sonucu milletimizin bir tercihi ortaya çıktı. Tabi başta ifade ettiğim gibi biz milletimizin bu tercihine saygı duyuyoruz" diye konuştu. 

"İKİNCİ TUR YENİ BİR SEÇİM DEMEK"

Kılıçdaroğlu ile Erdoğan arasında yüzde 5'e yakın oy farkının ikinci tur için önem arz etmediğini dile getiren Ednan Arslan, "2. tur yeni bir seçim demek yani 0-0 dan başlayacak olan yeni bir oylama. Genel Başkanımızın paylaştığı Aile Destekleri Sigortasından, emekliye 2 dini bayramda en az asgari ücret kadar ikramiye, 100 bin öğretmen atamasının yapılması, her köyde okulların açılması, köylere Ziraat, Gıda, Veteriner hekim ve tekniker atamasının yapılması, bölgesel kalkınma program ve projelerinin gerçekleştirilmesi gibi somut vaatlerini de bizim milletimiz bu turda değerlendirecektir. En önemlisi Genel Başkanımız ve 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun depremzede vatandaşlarımızın, ev, işyeri ve kırsaldaki ahırları dahil olmak üzere hepsini devlet imkanları ile yapıp bir kuruş dahi almadan mağdur vatandaşlarımıza teslim edeceğini hatırlatmak isterim" açıklamasında bulundu. 

"DEPREMZEDELERE YÖNELTİLEN ÇİRKİN SÖYLEMLERİ KINIYORUM"

Arslan açıklamasına şöyle devam etti:

"Burada depremzede kardeşlerimiz için ayrı bir parantez açmak isterim. Birinci tur seçimden sonra hadsizce depremzede kardeşlerimize yöneltilen çirkin söylemlerin hepsini kınıyorum. Hiç kimsenin depremzede kardeşlerimizi üzmesine, kırmasına CHP olarak müsaade etmedik, etmeyeceğiz." 

"VATANDAŞLARIMIZ GEÇİM SIKINTISIYLA YÜZ YÜZE KALDILAR"

"Vatandaşlarımız geçen bu süreçte tekrar geçim sıkıntısı ve pahalılık ile yüz yüze kaldılar. Onun için ikinci turda halkımız ülke yönetimini, kucaklayıcı, hoşgörüsü ve mütevazi yaşamı ile kendisi gibi gördüğü sayın Genel Başkanımıza destek verecektir." 

"SORUNLARA İLİŞKİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ PAYLAŞIYORUZ"

28 Mayıs'a kadar CHP milletvekillerinin yapacağı saha programlarına ilişkin bilgi veren Arslan, "Öncelikle Parti organlarımızla bir araya geliyoruz. Sandık güvenliği ve seçim sürecinde yaşanan aksaklıklar sorun ve sıkıntılar olmuş ise çözüm üretiyor. Yeni tedbirler alıyoruz. Devamında o illerdeki STK, Muhtarlar ve çeşitli toplum kesimlerini temsil eden akil insanlarla görüşmeler yapıyor. Kendilerini dinliyor, sorun ve sıkıntılarını alıyoruz. Sonrasında tüm sorunlara ilişkin çözüm önerilerimizi paylaşıyoruz" dedi. 

"VATANDAŞLAR DEVLET OLANAKLARININ KULLANILMASINDAN RAHATSIZ"

Vatandaşlardan oldukça büyük ilgi gördüklerini belirten Arslan, "Bizlere her türlü sorun, sıkıntı ve beklentilerini açıklıkla dile getiriyorlar. Görüyoruz ki Genel Başkanımız ve 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na çok güveniyor ve büyük bir sevgi saygı duyuyorlar. Ortaya koyduğumuz tüm proje ve vaatlere inandıklarını ifade ediyorlar. Ancak iktidarın seçim sürecinde adil ve güven veren bir yönetim sergilemediklerini ifade ediyorlar. Devlet olanaklarının bir parti veya ittifakın seçim propagandasında kullanılmasından oldukça rahatsızlar" diye konuştu. 

"PARMAK BOYASI UYGULAMASI OLSAYDI DAHA İYİ OLURDU"

CHP'li Ednan Arslan, "Seçimlerde güvenlik zafiyeti yaşandı mı" sorusuna ise, "Bizim ve diğer bazı siyasi partilerin istediği parmak boyası uygulaması olsa idi daha iyi olurdu. Ancak, Genel Merkezimizde uzunca bir süredir oluşturulan seçim takip sistemi bize bir zafiyet olmadığını gösteriyor. Tabi pek çok sandıkta bazı usulsüzlükler ve maddi hatalar yaşandı. Bunları tespit ederek gerekli itirazlarımızı da yaptık" yanıtını verdi.

"HERKESİ SANDIĞA DAVET EDİYORUM"

Arslan 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimleri için şu mesajı verdi:

Bir defa tüm vatandaşlarımız Cumhuriyetimizin en önemli kazanımlarından olan seçme hakkını kullanmalılar. Herkesi sandığa davet ediyorum. 

"REFAHA KAVUŞMAK İÇİN KILIÇDAROĞLU'NA OY VERİN"

İnsanlarımız, Genel Başkanımız ve 13. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na;Ülkemizin mevcut TEK ADAM yönetimden kurtulması, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin tekrar inşa edilmesi, Adalet ve Yargı sisteminin bağımsız hale dönmesi, Kamu yönetiminde israfın son bulması ve şeffaflığın sağlanması, liyakatli kadroların devlet yönetiminde görev alması, üreticinin köylünün desteklenerek tarımın ayağa kalkması, sanayicinin güçlenmesi, üniversitelerin bilim üretmesi, ülkemizin gençlerinin ve çocuklarının Türkiye’yi umut olarak görmesi, geleceğini başka ülkelerde aramaması, işsizlikle mücadelede kararlı bir yönetimin oluşması, 100 bin öğretmenin atanması, emeklilere bayramda bir asgari ücret ikramiye verilmesi gibi hemen her alanda rahata ve refaha kavuşmak için, insanlarımızın bu kamplaşmış toplum yapısından kurtularak, sevgi, saygı ve dostlukla büyük bir hoşgörü ve barış içinde yaşamasını sağlamak için oy vermeliler.