GÜNDEME BAKIŞ - İzmir'de 4 ton üzerine su kullanımına yüzde 45 zam yapıldı. Zamma AK Parti cephesinden eleştiriler geldi.

ALKIZ'DAN AÇIKLAMA

CHP'li İlker Alkız, konuyla ilgili açıklama yaptı. Alkız, enflasyonun yüzde 75 olduğunu, hükümetin elektriğe yüzde 38 zam yaptığını hatırlattı. İZSU'nun en büyük giderinin elektrik olduğunu vurgulayan Alkız, şunları söyledi:

"Su zammını siyasi PR alanı olarak görenlerin açıklamalarını hayretle okudum. Şunun bilinmesi gerek. İzmir'de ortalama su tüketimi yaklaşık 4 ton. Yani dar gelirli vatandaşlarımız 4 tonun üzerine çıkmıyor su tüketiminde. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay da bunu bildiğini için Haziran ayı başında 0-4 ton tüketime yüzde 25 indirim yaptı. Ve son zamda 0-4 ton ücretinde bir artış olmadı. Eleştiri yaparken hakkaniyetli olunması gerekiyor. Aksi halde bu eleştiri olmaz. Ekonomi bu kadar kötüyken, belediyelerin bütçeleri her yerden kısılırken artış yapılması kaçınılmaz oluyor. Elbette vatandaşlarımızın bu konuda haklı serzenişleri oluyor. Buna da söyleyecek bir sözümüz yok. Ancak AK Parti iktidarının ülkeyi getirdiği hal ortayken zam konusunda yorum yapmaları en hafif tabirle saçmalık oluyor"