GÜNDEME BAKIŞ - AK Parti'de üç dönem Van İl Başkanlığı yapan, eski milletvekili, Gelecek Partisi'nin CHP kontenjanından İzmir'den aday gösterdiği ve vekil seçilen Mustafa Bilici seçim sonuçlarını Gündeme Bakış’a değerlendirdi. CHP’nin İzmir’deki oyunu koruduğunu hatırlatan Bilici, “İkinci bölgede TİP’in aday çıkarması bizim vekil sayımızın artmasını engellemiş oldu. TİP olmasaydı ikinci bölgede sekizinci sıradaki arkadaşımızı çıkarıyorduk” dedi.

AK PARTİ VE MHP’NİN İZMİR’DE DÜŞTÜ

“İttifak partilerinin CHP'nin oylarına katkısı olmadı” şeklindeki yorumları değerlendiren aynı zamanda Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Bilici şunları söyledi:

“Hangi partiden ne kadar oy geldiğinin tespiti imkansız. AK Parti ve MHP’nin oylarındaki bariz düşüş aslında her şeyi ortaya koyuyor. İkinci bölgede TİP hatırı sayılır bir oy aldı. Oy oranında bir düşüş var ama oylarda artış var. Ayrıca seçime giren parti sayısının fazla olması oranda düşüşe neden olmuş olabilir.  Bütün enerjimizi ikinci turda Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanması yönünde harcıyoruz. Ben sürekli sahadayım. Aliağa ve Menemen’de görevlendirildim. Dolu dolu programlar yapıyoruz. Seçmende iki gün bir umutsuzluk havası oluştu ama bugünkü gözlemim o havanın dağıldığı ve seçmenin sandığa gideceği yönündü. 14 Mayıs’ta Recep Tayyip Erdoğan’a oy veren seçmen de kararını değiştirenler olacak. Ben seçimden önce İzmir’de, kendi bölgemde ‘HDP ve AK Parti’nin oylarını alacağım’ dedi. Her iki partinin de oyu düştü”

İSTANBUL SEÇİMİ ÖRNEĞİNİ VERDİ

Bilici; 28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için İstanbul örneğini vererek, “Bu millet arif bir millettir. Gereğini sandıkta yapacaktır. Değişimin önünü açacaktır. 2019'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri yenilendiğinde meclis çoğunluğu AK Parti almasına rağmen başkanlık Ekrem İmamoğlu’na verildi. Seçmen böyle bir denge oluşturdu. Bu seçimde de böyle olacaktır”