Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP, bugün gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yerel seçimler gündeme alınırken, mahalli idareler seçimlerine ilişkin genelge de tamamlandı.

1-100

BAŞVURULAR YARIN BAŞLIYOR

Genelgeye göre, yerel seçimlerde aday olmak isteyenler için adaylık başvuru süreci yarın başlıyor. 21 Kasım Salı günü başlayacak olan başvurular, 28 Kasım Salı günü sona erecek.

2-67

İL VE İLÇE BAŞKANLARI İÇİN AYRI TARİH

Yasa gereği istifa etmesi gereken siyasi parti il, ilçe başkanları ve yöneticileri ile kamu görevinde bulunanlar ise yerel seçim aday adaylığı başvurularını 1-5 Aralık tarihleri arasında yapacaklar.

3-72

İL BAŞKANLIKLARI HAFTA SONLARI DA AÇIK OLACAK

Öte yandan işlemlerin hızlı yürütülmesi için il başkanlıkları hafta sonları da açık olacak. Aday olmak isteyen il ve ilçe başkanları ile yöneticileri 1 Aralık Cuma günü saat 17:00'a kadar istifalarını il başkanlıklarına vermesi gerekiyor.

Milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve muhtarların yerel seçimlerde aday adayı olmak için istifa etmesi gerekmiyor.

4-71

ÜCRETLER BELLİ OLDU

Yayınlanan genelgede aday adayı olmak isteyenlerin ödeyeceği harçlarda belli oldu. Buna göre adaylar Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 50 bin TL, nüfusu 500 binin üzerinde olan il ve ilçe belediye başkanlıkları için 30 bin TL ödeme yapacak.

5-58

Belediye meclis üyeliği başvurularında ise adaylar nüfusu 100 binin üzerinde olan il ve ilçeler için 10 bin TL,  50 bin ila 100 bin arasında olan il ve ilçelerde ise 7 bin 500 TL ödeyecek.