GÜNDEME BAKIŞ – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de partisinin düzenlediği milletvekilleri toplantısında yaptığı konuşma siyasette bomba etkisi yarattı.

ADAYLIK AÇIKLAMASI!

CHP liderinin, “Şunu da artık bilmek zorundayım… Siz gerçekten benimle birlikte misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor. Bazılarınızın da isteyerek veya istemeyerek zarar verdiğini de görüyorum. Ama artık karar verelim. Bu hak düşmanlarını beraber yenecek miyiz? Yenmeyecek miyiz? Benimleyseniz benimle olduğunuzu artık hissetmek istiyorum, sırtımı size yaslayacağımı bilmek istiyorum” sözleri “Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması olarak değerlendirdi.

ADAY KILIÇDAROĞLU

Birçok milletvekili ve partili Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerini, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da adaylığını İzmir’de açıkladı” şeklinde değerlendirdi.

İLK KEZ KİTLESEL OLARAK DİLLENDİRİYOR

Siyaset Bilimci Tanju Tosun, “CHP elitleri “Yanındayım” mesajıyla Sn. Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayları olduğunu ilk kez kitlesel biçimde dillendiriyorlar. Siyasetin doğasına uygun. Şimdi asıl mesele 6’lı masa bileşenlerinin bu mesajı nasıl yorumlayacakları. Olası 3 sonuç;ya ‘kabul’ ya ‘gerilim’ ya da ‘sessizlik’