Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP'de Tüzük Kurultayı için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bir değişiklik olmazsa Tüzük Komisyonu son toplantısını 5 Eylül Perşembe günü son toplantısını yapacak. 6-7-8 ve 9 Eylül tarihlerinde ise tüzük kurultayı tamamlanmış olacak.

1 NİSANCILAR ROTAYI TÜZÜK KURULTAYINA ÇEVİRDİ

Genel Merkez düzeyinde tüzük kurultayı hazırlıkları devam ederken, parti kulislerinde çarpıcı bir iddia yer aldı. Parti kamuoyunda "1 Nisancılar" olarak adlandırılan, 31 Mart seçimlerinden CHP'nin başarısız çıkması halinde olağanüstü kurultay için imza toplayacağı dile getirilen kurultay delegeleri, CHP'nin Mahalli İdareler Seçimlerinden birinci parti çıkmasının ardından sessizliğe büründü. Ancak aynı ekibin, tüzük kurultayının seçimli kurultaya dönmesi için harekete geçtiği parti kulislerinde dillendirilmeye başladı. 

DELEGELER ARANMAYA BAŞLADI

Edinilen bilgiye göre, kurultay delegelerinden bir grup, tüzük kurultayının seçimli kurultaya dönmesi için, CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyen kurultay delegeleriyle irtibata geçmeye başladı. Ekibin, iletişime geçtiği delegelere "Bir kurultay yapılsın, son sözü söyleyecek zaten yine delege olacak" dediği öne sürüldü. 

3 GENEL BAŞKAN ADAYI ÜZERİNE YOĞUNLAŞILDI

Ekibin, yeterli imza toplanması ve tüzük kurultayının seçimli kurultaya dönmesi halinde Genel Başkan Adayı olarak, önceki dönem Örgüt ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapan Zeynel Emre üzerine yoğunlaştığı aktarılırken, üçüncü bir ismin daha alternatifler arasında olduğu kaydedildi. Sürpriz ismin ise İzmir'den olduğu ifade edildi.