Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Genel Merkezi tarafından İzmir'de görevlendirilen Osmaniye Milletvekili Dr. Asu Kaya, İzmir'de yapılan saha çalışmalarına ve aday adayı görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

"KRİTERİMİZ 6 OKA BAĞLILIKTI"

Aday adaylarında aranan kriterleri anlatan Asu Kaya, "Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yaşında bir parti. Dünyanın en eski partilerinden biri, çok sağlam temeller üzerinde kurulmuş bir parti. Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik, Laiklik, Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri temeline oturmuş bir parti. Böylesi ilkeleri olan bir partinin tüm bu ilkelerine bağlı insanlarının yaşadığı bir kent İzmir. Bu bağlamda, partimizin kalesi İzmir’de, aradığımız kriterler öncelikle 6 oka bağlı, Cumhuriyetçi, laik, sosyal demokrat kişiliğe sahip olup bu değerlere sahip çıkan kişiler olunmasıydı ki İzmir’in diğer ilçelerinde de olduğu gibi Bayındır’da, Torbalı’da ve Kemalpaşa’daki her aday adayımız partimize gönül ve emek vermiş kişilerdi" dedi.

"ADAYLARIN DENEYİMLİ OLDUĞUNU GÖRDÜM"

Kaya, aday adayların birçoğunun  belediye tecrübesi olduğunu dile getirerek, "Partimizin her kademesinde alın teri döken partililerimizle tanışmak beni ayrıca çok mutlu eden bir olaydı. Ayrıca, görüştüğümüz aday adaylarının pek çoğunda belediyecilik tecrübesi, belediye yönetimine dair teknik bilgilerin olduğunu, bir çoğunun geçmişten bugüne belediye meclis üyeliği deneyimine de sahip olduğunu gördük. Bu da, önümüzdeki belediye seçimlerinde başarılı belediye başkanları ve onlarla beraber başarılı kadrolar kurulabilmesi noktasında bizler açısından da yol gösterici olmuştur ve olacaktır" diye konuştu.

"KADINLAR VE GENÇLER ÖRGÜTE AYRI BİR DİNAMİZM KAZANDIRDI"

İzmir'in aday adaylarını da örgütü de çok heyecanlı ve umutlu bulduğunun altını çizen Kaya,  "Bayındır’da 5, Torbalı’da 9, Kemalpaşa’da da 9 aday Adayımız söz konusuydu. Aday adaylarımızın neredeyse büyük bir kısmı öncelikle partimize senelerdir emek vermiş, babadan dededen partili, siyaseti bilen, belediye meclis üyeliği deneyimi olmuş kişilerdi. Partimizin son dönemlerde yaşadığı değişim  sonrasında Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in çağrısı sonrasında da gençlerimizin ve kadınlarımızın hem belediye başkanlığı için hem de belediye meclis üyelikleri için aday olduklarını gördüm. Belediye meclis üyeliği için aday adaylığı başvuru yapanların çoğunun örgütümüzden gelmesi, örgütümüzdeki gençlerimizin ve kadınların belediye meclis üyeliklerinde olmak istemeleri çok önemlidir ve örgütümüze ayrı bir enerji ve dinamizm kazandırmıştır" açıklamasında bulundu.

"PARTİMİZİN BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ GÖRDÜK"

"Ben de 4 nesildir Cumhuriyet Halk Partili bir aileden gelen ve partili olma ruhunu küçük yaşlardan beri taşımış ve taşımaya gururla devam eden biri olarak partimizin kalesi İzmir’de de bu tabloyu görmekten büyük mutluluk duydum" diye Kaya, "Ayrıca, önümüzdeki yerel seçimlerde ilçelerimizdeki aday adaylarının ve tüm örgütümüzün  'adayımız kim olursa olsun, biz partiliyiz ve her zaman adayımızın arkasındayız' demiş olmaları partimizin her yerdeki birlik ve beraberliğini bizlere göstermiştir" ifadelerini kullandı.

İZMİR'E OSMANİYE TEŞEKKÜRÜ

Asrın felaketinin büyük hasara yol açtığı Osmaniye'nin milletvekili olan Asu Kaya, İzmir örgütünün Osmaniye'de yaptığı çalışmaları hatırlatarak, "Depremden etkilenen şehirlerden biri olan Osmaniye’de deprem sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda pek çok ilçe örgütümüzden ve il örgütümüzden bir çok önemli destekler, yardımlar geldi. Ben de Osmaniye Milletvekili olarak, İzmir örgütüne teşekkür edebilme fırsatı buldum. Ayrıca, yerel seçim öncesi süreçte de il ve ilçe örgütlerimizin ne kadar ciddi ve yoğun bir çalışma anlayışını benimsediklerini gördüm. Ayrıca, partimizde yaşanan değişim sürecinin il ve ilçe örgütlerimize ve de aday adaylarına olan son derece olumlu etkisini görmek de beni ayrıca mutlu etti. Ben bu etkiyi kentim Osmaniye de dahil pek çok şehirde görüyorum. Bu heyecanın yerel seçime çok olumlu yansıyacağı konusunda hiç şüphe duymuyorum" dedi.

"İZMİR'İN BAZI İLÇELERİ BAŞVURUDA TÜRKİYE REKORU KIRDI"

Asu Kaya, şu açıklamalarda bulundu:

İzmir, aday adaylarının başvurusu konusunda rekor kıran illerden biridir hele bazı ilçeler Türkiye rekoru kırmıştır. Bu zaten baştan partimize olan ilginin bir kanıtı. Bu ilgi, değişim sonrası partimize dair halkımızın teveccühü sokağa da yansımış durumda.

"BAYINDIR'IN TEKRAR CHP'YE GEÇMESİ NOKTASINDA KARARLILIK VAR"

Sokak, Cumhuriyet Halk Partimizin adaylarını bekliyor. Biz, heyet olarak Bayındır, Torbalı ve Kemalpaşa’yı ziyaret ettik. Bayındır’da 2019’da kaybettiğimiz belediyenin tekrar partimize geçmesi noktasında bir kararlılık gördük. Sahada da Bayındır halkı “değişim şart” diyor. Saha, icraat yapacak, belediyenin en temel görevlerini eksiksiz yerine getirecek Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanını istiyor ve bekliyor. Ayrıca saha, genç ve kadın adaylarımız konusunda da heyecan duymuştur.

"2019 BAŞARIMIZI GENİŞLETMEK İSTİYORUZ"

Torbalı’da efsane haline gelmiş, uzun yıllar Belediye Başkanlığımızı yapmış İsmail Uygur başkanımızı önce saygıyla anıyoruz, kendisinin yaptığı hizmetler çok kıymetli. Kendisinin Torbalı’ya verdiği hizmetlerin yine partimizin adayıyla devam ettirilmesi ve artması tüm amacımız. Kemalpaşa ise, İzmir’in sanayi ve ticaret hayatı için çok önemli bir ilçesi. Ayrıca kuzey yarımkürenin ilk kirazının çıktığı yer... Her anlamıyla kıymetli olan Kemalpaşa ilçemizde sahada vatandaşlarımızı dinledim. Sokaklarda gençlerle, kadınlarla, esnaflarla konuştuk, sahanın nabzını tuttuk. Kemalpaşa’yı önümüzdeki yıllara daha geniş bir vizyonla ve çok daha başarılı bir şekilde hazırlayacak belediye başkanının, bizlerin notları, anket çalışmaları ve yüz yüze temaslar sonrası Parti Meclisimiz tarafından belirleneceğine eminim. Sonuç olarak, Milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri ve tüm CHP örgütleri olarak 2019 yerel seçimlerinde elde ettiğimiz başarıyı tekrar etmek ve kazandığımız kentlere yenilerini ekleyerek daha da  genişletmek istiyoruz.

"YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMA MOTİVASYON OLUŞTURDU"

İzmir örgütümüz yerel seçimlere dünden hazır ve heyecanlı. Değişim rüzgarı ise İzmir’e, örgütümüze ve İzmir sokaklarına çok olumlu yansımış durumda. Komşu kentten gelen bir Genel Başkanımız var ve İzmir’imiz hepimiz için çok önemli. Nitekim, Genel merkezin verdiği kararla, çok sayıda Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi olarak İzmir’e geldik ve birebir aday adaylarımızla tanışma olanağı ve sahada örgütlerimizle dinleme fırsatı bulduk. Genel merkezimizin görevlendirmesiyle gerçekleşen bu saha çalışması ve görüşmelerden il örgütümüz, ilçe örgütlerimiz ve aday adaylarımız memnuniyet duyduklarını ifade ettiler. İlçelerimizde gençlik kolları, kadın kolları yöneticilerinin tek tek dinlenmiş olmasından, tabandaki parti üyelerinin görüşlerinin alınmış olmasından çok büyük mutluluk duyduklarını ve bunun ayrı bir motivasyon oluşturduğunu ifade ettiler.

"ZİYARETİN İZMİR'DE KARŞILIĞI OLACAK"

Bu ziyaretin İzmirliler açısından da önemli olduğunu düşünüyorum ve İzmir’de bir karşılığı olacağına eminim. İzmirlilerin demokrasiye, laikliğe, insan haklarına dair var olan farkındalıklarını tüm Türkiye’ye yayacaklarına dair inancım yüksek.

"GÖLGE KABİNENİN ÖRGÜT ÜZERİNDE OLUMLU ETKİSİNİ TESPİT ETTİM"

Değişim sonrası ayrıca, yüzde 50 -  yüzde 50 eşit temsil ile bir Gölge Kabine kurulmuş olmasının da örgütümüz üzerinde olumlu etkisini tespit ettim. Nitekim, bu süreçte İzmir’in neredeyse pek çok ilçesinde çok sayıda kadın ve genç Belediye başkan aday adayımız bulunmaktadır. Ben inanıyorum ki, değişimin rüzgarıyla, gençlerimizin ve kadınlarımızın heyecanı ve dinamizmiyle ve disiplinli bir çalışma sonucu İzmir Büyükşehir Belediyesinde bayrağımızı dalgalandırmaya devam edeceğiz. 30 ilçemizin tümünde de çok iddialıyız. Ben de partimizin Osmaniye Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanında üyelik yapan bir Milletvekili, Cumhuriyet Halk Partili bir kadın olarak İzmir’in süreçlerini heyecanla takip edeceğim. Seçim sürecinde de mümkün olduğu kadar adaylarımızın kampanya sürecini takip etmeye ve İzmir’e yeniden gelmeye çalışacağım.